Úmrtnosť na túto drogu vzrástla o 350 percent. Za jediný rok zadržali množstvo, ktoré by vyzabíjalo USA
- Nelegálny opioid fentanyl stojí za extrémnym nárastom smrtí predávkovaním v USA
- DEA tento rok zadržal množstvo, ktoré by mohlo zabiť 379 miliónov ľudí
- Nelegálny opioid fentanyl stojí za extrémnym nárastom smrtí predávkovaním v USA
- DEA tento rok zadržal množstvo, ktoré by mohlo zabiť 379 miliónov ľudí
Syntetický opioid, ktorý je až 50-krát silnejší ako heroín a 100-krát silnejší ako morfín. Tak opisuje agentúra Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) látku s názvom fentanyl.
O lieku, farmaceutickom fentanyle, si už zrejme počul. Ide však o látku, ktorá sa vyrába aj nezákonne a v Spojených štátoch amerických je jednou z najnebezpečnejších drog. Konkrétne sa radí medzi hlavných prispievateľov k smrteľným, ale aj nefatálnym predávkovaniam v USA.
Nezákonne vyrobený fentanyl sa distribuuje prostredníctvom nelegálnych trhov s drogami pre svoj účinok podobný heroínu. Kvôli jeho extrémnej sile sa často pridáva i do iných drog. Tie sa vďaka tomu dajú predať lacnejšie, no ich efekt zosilnie. Drogy zmiešané s fentanylom sú tiež návykovejšie.
V USA sa fentanyl začína javiť ako skutočne vážny problém. Ako informuje BBC, americkí vyšetrovatelia tvrdia, že množstvo zabaveného nelegálneho fentanylu v roku 2022 by dokázalo zabiť celú populáciu Spojených štátov.
Podľa dát amerického Úradu pre kontrolu drog (DEA) bolo v tomto roku zachytených 379 miliónov potenciálne smrteľných dávok fentanylu. To konkrétne predstavujú iba dva miligramy látky.
Najsmrteľnejšia drogová hrozba
DEA označuje fentanyl za najsmrteľnejšiu drogovú hrozbu v USA. Úrad tvrdí, že väčšina tohto opioidu sa pašuje z Mexika. Autority tento rok zabavili 4 500 kilogramov fentanylu, ako aj viac ako 50,6 milióna fentanylových tabliet. Tie sú vyrábané takým spôsobom, aby pripomínali rôzne lieky proti bolesti na predpis.
Ide o vyše dvojnásobok zadržaného počtu fentanylu oproti roku 2021.
„Zadržanie množstva dávok fentanylu, ktoré by dokázalo zabiť každého Američana, odráža neochvejný záväzok DEA chrániť Američanov a zachraňovať životy vytrvalým prenasledovaním tých, ktorí sú zodpovední za obchodovanie s fentanylom po celých Spojených štátoch,“ uviedla administrátorka DEA Anne Milgramová, ktorú cituje ABC News.
DEA uvádza, že hlavnými zdrojmi fentanylu, ktorý sa dostal do USA, sú dve mexické zločinecké organizácie, kartely Sinaloa a Jalisco. Podľa Milgramovej je zneškodnenie týchto dvoch kartelov „najvyššou operačnou prioritou“ Úradu.
Zločinecké organizácie vytvárajú fentanyl v tajných továrňach pomocou chemikálií dodávaných z Číny, dodal DEA.
Extrémny nárast úmrtí
Podľa štúdie CDC zo začiatku tohto roka úmrtia na predávkovanie opiátmi medzi dospievajúcimi prudko vzrástli. Stalo sa tak počas pandémie koronavírusu, pričom veľké množstvo úmrtí spôsobil práve fentanyl.
Počet úmrtí na predávkovanie opiátmi u dospievajúcich Američanov vo veku od 14 do 18 rokov sa medzi rokmi 2019 a 2020 vystrelil až o 94 percent. Medzi rokmi 2020 a 2021 trend pokračoval a úmrtnosť narástla o ďalších 20 percent.
Čo sa týka konkrétne fentanylu, úmrtia nedospelých spôsobené predávkovaním fentanylom medzi rokmi 2019 až 2020 narástli o 350 percent.
V minulom roku zomrelo na predávkovanie drogami viac ako 100-tisíc Američanov a dve tretiny z toho sa pripisujú fentanylu. Celkovo sa tento opioid podpísal pod 77 percent smrteľných predávkovaní dospievajúcich v roku 2021.
The DEA seizure numbers released Tuesday represent only a partial count of the volume of illegal fentanyl detected by law enforcement agencies this year. This evidence photo shows 92.5 pounds of illicit fentanyl pic.twitter.com/vo8CeUQBrx
— Fred Lorenz (@VendcomCH) December 20, 2022
Pašovanie fentanylu
Podľa informácií Úradu pre kontrolu drog sa fentanylové tabletky vyrábajú podľa vzoru liekov ako OxyContin, Percocet či Xanax. Obsahujú však iba plnivo a fentanyl, kvôli čomu sú často smrteľné. Falošné tabletky si zákazník dokáže ľahko zohnať i na sociálnych sieťach.
Len minulý mesiac DEA upozornila americkú verejnosť na prudký celonárodný nárast úmrtnosti po užití falošných liekov na predpis s fentanylom. Laboratórne testovanie DEA v roku 2022 odhalilo, že šesť z desiatich falošných piluliek na predpis s fentanylom obsahovalo potenciálne smrteľnú dávku.
Úrad dodáva, že vytvoril i pamätník s názvom „Faces of Fentanyl“ pre tých, ktorí stratili životy v dôsledku otravy fentanylom. Tí, ktorí chcú, môžu DEA sprostredkovať fotografie svojich blízkych, ktorí sa stali obeťami predávkovania.
Zdroje: CDC, BBC, ABC News, DEA, Twitter/Fred Lorenz