Ikonický výrobok milovaný mnohými Slovákmi to konečne dobojoval až do zoznamu UNESCO

  • Bageta a Francúzsko sú nerozlučná dvojka
  • Na zoznam UNESCO sa dostala až teraz
  • Musí však byť dodržaná presná receptúra a gramáž
víťazný oblúk a pekárka vo výklade
Unsplash/Anh Thran, Bastien Nvs
  • Bageta a Francúzsko sú nerozlučná dvojka
  • Na zoznam UNESCO sa dostala až teraz
  • Musí však byť dodržaná presná receptúra a gramáž

Eiffelova veža, croissant, prvotriedne víno a absolútne famózne zrejúce syry. Toto všetko sa ti môže vybaviť, keď sa povie Francúzsko. Ak máš však pocit, že tam chýba ešte jeden produkt, vôbec sa nemýliš.

Tak ako aj my sme zabudli spomenúť chrumkavú francúzsku bagetu, takisto ju až do tohto momentu zabudlo UNESCO pripísať Francúzom na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva.

Pekárne sú na ústupe

Aj napriek faktu, že sa vo Francúzsku vyrobí približne 16 miliónov bagiet za deň, tradičné pekárenské remeslo postupne, ale isto mizne z trhu. Tradičné pekárne bojujú so stále silnejšou predajnou silou veľkých reťazcov a supermarketov.

Ako uvádza TASR, ministerstvo kultúry len nedávno upozornilo na tento klesajúci trend tradičných pekární. Každoročne za posledných 50 rokov sa rozhodne ukončiť svoju činnosť až 400 z nich. 

bagety
zdroj: Unsplash/ Sergio Anrez

Presný pôvod bagety však doteraz nie je známy. Niektorí tvrdia, že prišla už za čias Napoleona, ktorý objednal pre vojakov chlieb v tomto tvare, aby sa ľahšie niesol. Iní zas tvrdia, že prišla bageta až neskôr ako variant chleba pre robotníkov. Mal byť ľahší na trhanie a nepotrebovali naň nôž. Ďalšia skupina však vraví, že bageta dokonca nepochádza z Francúzska, ale z Rakúska. 

Skutočná bageta tu je len niečo cez 100 rokov

Skutočnú definíciu toho, čo je bageta, ako ju poznáme dnes, zadefinovali nie až tak dávno. Podľa BBC to bolo okolo roku 1920. Vtedy tiež boli zavedené skutočne prísne kritériá, podľa čoho sa rozlišuje, či ide skutočne o francúzsku bagetu.

Správna bageta by totiž mala predstavovať pečivo o dĺžke 80 cm a musí vážiť presne 250 gramov. Mala by mať jemnú textúru a na priereze by mala byť dostatočne nadýchaná. Samotné cesto preto musí odpočívať a zrieť aspoň 15 až 20 hodín pri teplote 4 až 6 stupňov Celzia.

Vo Francúzsku sa uskutočňujú aj súťaže v pečení bagiet. Tí najpovolanejší pekári sú hodnotení na základe chuti a veľmi dôležitej textúre na priereze. 

„Bageta je múka, voda, soľ, droždie a know-how remeselníka,“ uviedol v tlačovej správe podľa BBC Dominique Anract, prezident zväzu pekárov.

Francúzi podali žiadosť už dávno

V súčasnosti Monako predsedá organizácii UNESCO a tento týždeň sa zišli všetci experti, aby posúdili mnohé produkty z rôznych krajín. V súčasnom zozname nehmotného dedičstva sa nachádza vyše 600 produktov z viac ako 130 krajín sveta, ako informovala TASR.

Bageta sa teda od dnes oficiálne pridala na tento zoznam a bola priradená k francúzskemu národnému dedičstvu. Pridala sa k jedlám ako ukrajinský boršč, turecká káva, neapolská pizza, ale aj napríklad kórejské kimči.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: BBC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá