Únia bude môcť „vypnúť“ sociálne siete. Stačí, ak porušia nový európsky zákon

  • Niektoré platformy by mohli čeliť možným odstávkam
  • Ak nevymažú nenávistný obsah, budú sankcionované
Ilustračné foto
Ilustračné foto Archív Canva
  • Niektoré platformy by mohli čeliť možným odstávkam
  • Ak nevymažú nenávistný obsah, budú sankcionované

Sociálne siete, platformy ako TikTok či Snapchat, budú podľa eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona čeliť možným odstávkam, a to v prípade, ak nezasiahnu proti problematickému obsahu počas nepokojov podľa zákona Európskej únie, informuje portál Politico

„Ak existuje nenávistný obsah, ktorý vyzýva napríklad na vzburu alebo ktorý tiež vyzýva na zabíjanie a pálenie áut, (obsah, pozn. red.) bude musieť byť okamžite vymazaný,“ uviedol Breton v rozhovore pre France Info, s odvolaním sa na Zákon o digitálnych službách, ktorý už od 25. augusta zavedie pre veľké platformy nové požiadavky.

„Ak tak neurobia, budú okamžite sankcionovaní. Máme tímy, ktoré môžu okamžite zasiahnuť. Ak (platformy) nebudú konať okamžite, v tom momente budeme môcť nielen uložiť pokutu, ale aj zakázať prevádzku (týchto platforiem, pozn. red.) na našom území,“ spresnil Breton.

Nový Zákon o digitálnych službách sa bude týkať viac ako 19 platforiem, vrátane sociálnych sietí, ako je TikTok, Snapchat, Instagram či Twitter. Od budúceho mesiaca budú musieť dodržiavať nové zákonné povinnosti na obmedzenie šírenia nelegálneho a škodlivého obsahu.

Platformy, ktoré majú viac ako 45 miliónov používateľov, budú musieť Európskej komisii poskytnúť podrobné posúdenie rizík pre používateľov. Platformy, okrem iného, riskujú pokuty až do výšky 6 percent svojich globálnych príjmov.

Breton taktiež uviedol, že budúci týždeň Európska komisia vykoná takzvaný „stress test“ pre platformu TikTok, aby skontrolovala, ako a či vôbec je platforma pripravená plniť nové pravidlá. Podľa webu Politico testom už prešiel Twitter a Meta súhlasila so „stress testom“ počas tohto mesiaca.

Niektorí kritici tvrdia, že tieto opatrenia možno prirovnať k autoritárskym štátom, akými sú Čína či Irán.

Musk chce zažalovať Metu

Twitter sa vyhráža spoločnosti Meta, že ju zažaluje za spustenie novej aplikácie Threads, ktorá funguje na podobnom princípe ako Twitter. Právnici Elona Muska tvrdia, že Meta zamestnala ľudí prepustených z Twitteru a narušila tak jeho obchodné tajomstvo a duševné vlastníctvo. V piatok to uviedol denník The Guardian, informuje TASR.

V liste adresovanom zakladateľovi Mety Markovi Zuckerbergovi právnici Twitteru vyjadrili podozrenie, že Meta je zapojená „do systematického, vedomého a nezákonného narúšania obchodných tajomstiev Twitteru a iného duševného vlastníctva“.

„Žiadame, aby Meta okamžite prestala využívať obchodné tajomstvá Twitteru či ďalšie prísne tajné informácie,“ uvádza sa v liste.

Miliardár Elon Musk sa stal majiteľom Twitteru vlani v októbri a táto sociálna sieť odvtedy zaznamenala viacero ťažkostí. Musk prepustil viac než 80 percent jej zamestnancov vrátane tzv. moderátorov obsahu, ktorí odstraňovali nenávistné prejavy.

Twitter tvrdí, že Meta zamestnala jeho bývalých zamestnancov. Právnici tvrdia, že Meta vedome prikázala týmto pracovníkom, aby vyvinuli platformu podobnú Twitteru, čím porušila americké „štátne a federálne zákony ako aj pretrvávajúce záväzky bývalých zamestnancov k Twitteru“.

„Súťaživosť je v poriadku, no podvádzanie už nie,“ napísal Musk vo štvrtok v príspevku na Twitteri.

Komunikačný riaditeľ Mety Andy Stone uviedol, že v tíme, ktorý vyvíjal Threads, sa nenachádza ani jeden bývalý zamestnanec Twitteru. Nie je preto zatiaľ jasné, na akých dôkazoch Muskova platforma svoje tvrdenia zakladá, upozorňuje The Guardian.

Aplikácia Threads bola spustená v noci na štvrtok a počas prvých siedmich hodín jej fungovania sa do nej zaregistrovalo desať miliónov používateľov. Účty v aplikácii už majú aktívne aj niektoré médiá (The Washington Post alebo The Economist) či celebrity vrátane speváčok Jennifer Lopez a Shakiry či herca Hugha Jackmana.

Zdroje: Politico, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá