Unikátna destinácia len kúsok od Slovenska. „Poľské Maldivy“ ponúkajú nádych exotiky zadarmo
- Poľské Maldivy sú unikátnym turistickým lákadlom neďaleko našich hraníc
- Ponúkajú vstup zadarmo a množstvo aktivít
- Poľské Maldivy sú unikátnym turistickým lákadlom neďaleko našich hraníc
- Ponúkajú vstup zadarmo a množstvo aktivít
Poľské Maldivy predstavujú prezývku pre nádhernú turistickú lokalitu. Park Gródek sa nachádza v bývalom dolomitovom lome, ktorý bol prebudovaný na verejný park a miesto, kde si ľudia môžu užívať prírodu. Nájdeš ho neďaleko mesta Jaworzno len 30 minút autom od Katovíc.
Nachádza sa na mieste starého dolomitového lomu. Vstup do parku je bezplatný a na prechádzku si tam môžeš vziať aj svojho štvornohého miláčika. Treba však pripomenúť, že v parku je zakázané sa kúpať mimo vyznačených zón.
Hlavným lákadlom tohto unikátu je farba vody a úzke drevené chodníky, z ktorých môžu ľudia sledovať ryby plávajúce v jazere. Nádherný oddychový rezort sa skladá z piatich bazénov, ktoré ohraničujú drevené móla.
Ako informuje Pravda, voda je, najmä v plytších bazénoch, tyrkysovo-azúrová, a tak si kúpalisko vyslúžilo na internete prezývku poľské Maldivy. Vďaka dramatickým skalám, ktoré lom Zakrzówek obkolesujú, dostal lom prezývku aj Chorvátsko severu.
Najväčším lákadlom lomu je päť plávajúcich bazénov rôznych veľkostí a hĺbok. V pláne je aj šiesty bazén – len pre psov. Dostupné bazény majú rôznu hĺbku a sú rozdelené pre plavcov a neplavcov.
Bazénové konštrukcie pripevnené k stenám lomu plávajú na vode vďaka vzduchovým podperám. Okolo každého bazéna sú vybudované drevené móla (šírka 8 metrov), ktoré slúžia na opaľovanie.
Poľské Maldivy ponúkajú ikonický zážitok
Kúpalisko oficiálne funguje od 22. júna do 3. septembra. Podľa predpisov ho možno využívať len počas prítomnosti plavčíka, teda v čase od 10:00 do 18:00. Bazény sú otvorené 6 dní v týždni. V pondelok je kúpalisko zatvorené – tento deň je určený na obslužné práce.
Za tento rozvojový projekt zodpovedá dizajnérske štúdio F11. Architekti si dali záležať, aby všetko, čo v parku vyrastie, splývalo s okolitou prírodou. Preto sú tvary efektívne a inšpirované prírodou. Premena lomu prebehla podľa predpokladov tak, aby bol zásah do prostredia čo najmenší.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ohromná popularita novej atrakcie však priniesla aj tienistú stránku. Mesto muselo zaviesť limity počtov kúpajúcich sa, a tak sa čakacie doby pred bazénmi predlžujú aj na 3 hodiny. Rady sú najdlhšie cez víkendy a po 10. hodine, teda už po otvorení.
Ako sme uviedli vyššie, vstup máš síce zdarma, no je výrazne obmedzený. Zaviedli ho na žiadosť plavčíkov zaisťujúcich bezpečnosť kúpaliska. Limit vstupu predstavuje 1 000 ľudí. Pri vchodoch pred bránami dostaneš náramok, ktorý ti umožní vstup do areálu.
Okrem plávania je však našťastie v okolí čo robiť aj na suchu. Okolitý park je pretkaný turistickými chodníkmi, cyklotrasami, obohatený krásnymi vyhliadkami i miestami na piknik.
Vápencový lom zmenený na nepoznanie
K dispozícii sú aj bežecké trasy, korčuliarske trasy, ako aj telocvične. Športový areál bol konzultovaný s vedcami z Akadémie telesnej výchovy. Budova so šatňami, sprchami a kaviarňou je už tiež hotová. K dispozícii bude aj vyhliadková plošina. V pláne je vybudovanie Centra vodných športov, ktoré budú využívať aj profesionálni športovci.
Zakrzówek bol kedysi vápencovým lomom. V 90. rokoch minulého storočia sa veľký priestor, ktorý tu zanechal práve vyťažený vápenec, začal zapĺňať vodou. Práve vtedy padlo rozhodnutie premeniť lom na jazero. Kúpanie v ňom však dlho nebolo povolené.
Hlboké jazero obklopené útesmi však aj napriek zákazu lákalo aj odvážlivcov. Po čase dovolili úrady využívať túto vodu, hlbokú okolo 20 metrov, na nácvik potápačov.
Zdroje: Pravda, Muratorplus