Unikátna škola snov či byt ako z budúcnosti. TOP stavby Slovenska, ktoré si odniesli ocenenie CE ZA AR
- Tohtoročný jubilejný ročník ocenenia CE ZA AR má svojich víťazov
- Toto sú projekty, ktoré porotu zaujali najviac
- Tohtoročný jubilejný ročník ocenenia CE ZA AR má svojich víťazov
- Toto sú projekty, ktoré porotu zaujali najviac
Ocenenie CE ZA AR je známe každému Slovákovi, ktorý sa aspoň trochu zaujíma o domácu architektúru. Túto cenu odovzdáva Slovenská komora architektov a jej cieľom je dostať prácu architekta do povedomia spoločnosti a ukázať vplyv tohto povolania na verejnosť.
Dnes Slovenská komora architektov vyhlásila víťazov 20. ročníka ocenenia CE ZA AR. Medzi nomináciami nechýbajú projekty, o ktorých sme ťa v minulosti informovali.
Porota v jubilejnom 20. ročníku ceny hodnotila v prvom kole 81 prihlásených diel, z ktorých v užšom výbere počas cesty naprieč Slovenskom osobne navštívila 30 realizovaných objektov. Toto sú tohtoroční víťazi.
Rodinné domy
V tejto kategórii boli nominované 4 projekty. Víťazným sa však mohol stať iba jeden a je ním projekt, za ktorým stoja architekti Martin Skoček a Lucia Miklová. Krajinným architektom bol Michal Marcinov. „Najviac upúta harmónia interiéru, kvalitného detailu a použitej materiality. Dom vrastá do záhrady a neodstraňuje jej pamäť. Nevadí mu, že sa fasádou dotýka kôry starej jablone. Medzi domom a záhradou tu existuje vzácny intímny dialóg,“ uviedla porota v prípade tohto projektu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Bytové domy
Kategória bytové domy nebola na nominácie taká bohatá ako tá predošlá, pretože nominanti boli iba dvaja. Ide o domy Roličky nachádzajúce sa v Bratislave a bytové domy Kamence etapa 1 nachádzajúce sa v Kysuckom Novom Meste.
Cenu CE ZA AR v tejto kategórii si dnes večer domov odnesú architekti Michal Sulo a Miriam Lišková a krajinní architekti Ján Augustín s Ivetou Augustínovou. „Porotu zaujala tvorba inkluzívne poňatých verejných a poloverejných priestorov súboru. Koncept bytových domov vzišiel z architektonicko-urbanistickej súťaže návrhov,“ konštatuje porota.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Exteriér
Aj v prípade tejto kategórie sa porota venovala dvom projektom. Prvým je Vyhliadková veža Devínska Kobyla, za ktorou stojí architektonický ateliér Architekti Šebo Lichý a architekti Tomáš Šebo, Igor Lichý, Emanuel Zatlukaj, Imrich Vaško, Branislav Groch, Aleš Hradecký a Denisa Pavkovček Šťastná. Druhým projektom boli Neformálne mo(nu)menty nachádzajúce sa v Bratislavskej Petržalke.
Cenu CE ZA AR v kategórii exteriér odovzdal do rúk architektov aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Z ocenenia sa tešia autori projektu Neformálne mo(nu)menty, ktorí dokonale zaplnili prázdne sídliská. „Formou priestorovej akupunktúry odhaľujú to, čo je skryté. Používajú k tomu nájdené materiály, potetované časom. Z týchto materiálov vytvárajú nové priestorové vzťahy, doslova pozývajú diváka k interakcii,“ uvádzajú porotcovia a dodávajú, že tento projekt otvára oči tam, kde sú všetci slepí.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Občianske a priemyselné budovy
V tejto kategórii bolo nominovaných viacero projektov, o ktorých sme ťa v minulosti informovali. nechýba tu unikátna základná škola v Banskej Bystrici, no ani presklená budova v Nitre a bratislavská Pradiareň 1900. Porotcovia mali pred sebou nesmierne náročnú úlohu, no napokon sa rozhodli ocenenie udeliť projektu Súkromná základná škola Guliver v Banskej Štiavnici, za ktorou stoja architekti Richard Murgaš, Martin Lepej a Lukáš Cesnak.
Unikátny školský komplex sa nachádza na území bývalého priemyselného areálu a jeho súčasťou sú rozsiahle športoviská a spoločné priestranstvá. Dominantou budovy sú presklené fasády, ktoré dokážu zaujať nielen cez deň, ale aj v noci. V hlavnej budove sa okrem tried nachádza aj telocvičňa. V areáli nechýba ani plavecký bazén.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Súkromná základná škola v Banskej Štiavnici je doslova zjavom na scéne školských a občianskych stavieb. Architekti s investorom vložili do tohto historického mesta majstrovské dielo, ktoré kvalitou nastavuje vysokú latku,“ hodnotia projekt porotcovia.
Fenomény architektúry
Táto kategória pozostáva zo 4 projektov, medzi nimi je aj základná škola v Banskej Štiavnici. Okrem nej však o ocenenie bojoval Hrad Uhrovec – Hospodárska budova, Rodinný dom zo storočného humna a projekt Obnova a adaptácia secesnej vily v Tatrách.
Aj v tomto prípade môže byť víťazný iba jeden projekt. Ocenenie CE ZA AR v kategórii Fenomény architektúry získal projekt Hrad Uhrovec – Hospodárska budova a architekti Martin Varga, Martin Kvitkovský a Pavol Paulíny z ateliéru ô.
„Hrad Uhrovec je exemplárnym príkladom v prístupe pamiatkovej obnovy, spoločného historického dedičstva. Nasadenie architektov, ako aj celého realizačného tímu, je vnímané ako životné poslanie,“ vyjadruje sa k víťaznému projektu porota a dodáva, že patričná úcta k pôvodnej architektonickej substancii definuje toto v pozitívnom zmysle slova atavistické ľudské snaženie.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Interiér
Kategória Interiér pozostávala z troch projektov. Jeden z nich sa nachádza v Bratislave, druhý v Trnave a tretí vo Viedni. Hoci ide o projekt v zahraničí, stoja za ním slovenskí architekti. Víťazom sa stal interiér s názvom 1903 od ateliéru Kilo Honč, o ktorom sme taktiež už písali.
Názov je odvodený od veku nehnuteľnosti, pretože byt pochádza práve z tohto roku a nachádza sa v Trnave. Architekti tento prízemný byt navrhovali pre mladú rodinu. Dvojica si povedala, že nechá vyniknúť samotný priestor a bude pracovať iba s ním.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Cieľom autorov bolo vytvoriť skôr atmosféry, ako prísne preddefinované priestory. Preto sa dominantou priestoru stala diagonála zo zasklených konštrukčných profilov. Úlohou tohto výrazného prvku je vymedziť kúpeľňu, spálňu, obývačku a vnútornú záhradu.
„Závesy umožňujú vnímať a užívať si celú hĺbku priestoru, ale zároveň poskytujú dostatok intimity. Nábytok definuje to najnutnejšie a najpotrebnejšie,“ uvádzajú architekti.
„Priehľadná stena prechádza diagonálne naprieč bytom, čím pôvodný a rozsiahly historický interiér delí na menšie miestnosti šité pre potreby mladej rodiny. Toto riešenie však nenarušuje vzdušnosť a veľkorysosť vnútorného priestoru,“ hodnotí porota tento projekt. Zároveň dodáva, že porotcovia si všimli aj mimoriadne pozitívny trend – mladé rodiny stále viac spolupracujú s architektmi aj napriek limitom vlastného rozpočtu.
Cena verejnosti
Ide o špeciálnu cenu. O výhercovi rozhodli fanúšikovia slovenskej architektúry. Na túto kategóriu nemala porota absolútne žiaden dosah. Víťazom tejto kategórie sa stal projekt Hrad Uhrovec – Hospodárska budova, ktorý získal aj ocenenie v kategórii Fenomény architektúry.
V tomto prípade možno povedať, že cena verejnosti sa prekrýva aj s názorom odborníkov sediacich v porote.
Špeciálnu cena sa udeľuje aj patrónom architektúry. Toto ocenenie patrí nearchitektom, čiže ľuďom, ktorí sa pričinili na tom, že vzniká kvalitná architektúra. Minulý rok toto ocenenie získalo netradične mesto Trenčín. Tento rok Slovenská komora architektov toto ocenenie udelila mestu Trnava.
„Je pre mňa veľká česť, že aj odborná verejnosť si všimla, že veci sa dajú robiť aj iným spôsobom. Toto ocenenie si vážim pre to, lebo je to ocenenie celého tímu. Som rád, že mám tím, na ktorý sa môžem spoľahnúť. Mám sen, že prostredníctvom verejných súťaží a participácie začne fungovať aj náš krásny štát,“ uviedol v ďakovnej reči primátor Trnavy Peter Bročka.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: CE ZA AR