Unikátne stavby, ktoré pretvárajú Slovensko: Poznáme víťazov prestížnej súťaže
- Do prvého ročníka súťaže sa prihlásilo 27 projektov
- Porota udelila 18 ocenení v piatich kategóriách
- Do prvého ročníka súťaže sa prihlásilo 27 projektov
- Porota udelila 18 ocenení v piatich kategóriách
Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI) predstavuje jednu z najvýznamnejších odborných organizácií na Slovensku. Združuje viac ako 4 800 autorizovaných stavebných inžinierov a venuje sa rozvoju technickej kvality projektovania, riadenia či realizácie stavieb.
Medzi hlavné aktivity SKSI patrí aj podpora práv inžinierov a propagácia ich významného prínosu pre rozvoj slovenského stavebníctva. V roku 2023 spustila nový projekt, ktorý vzbudil značný záujem odborníkov aj verejnosti – udeľovanie Ceny Inžinierskej komory za výstavbu.
Ako uvádza Yimba, projekt oceňuje inžinierske úspechy, technologické inovácie a ich pozitívny dopad na spoločnosť a životné prostredie. Inžinierska komora neposudzuje stavby len z estetického hľadiska, ale kladie dôraz na inovatívne riešenia, technickú prepracovanosť a udržateľnosť, čím posilňuje význam odborných projektov Slovenska.
Významné projekty Slovenska
Cena Inžinierskej komory vznikla s ambíciou poukázať na výnimočnú prácu autorizovaných stavebných odborníkov, ktorí svojimi riešeniami posúvajú hranice stavebníctva. Ako uviedol Ján Jakubov zo SKSI, projekt je nielen o uznaní, ale aj o otváraní priestoru pre verejnú diskusiu o prínosoch slovenského inžinierstva.
Výber víťazov zahŕňal posudzovanie projektov z rôznych aspektov – od tímovej spolupráce pri realizácii až po technické a ekologické prínosy. Jedinečnosť tejto ceny spočíva v komplexnom a systematickom prístupe k hodnoteniu.
Odborníci analyzovali každý projekt nielen ako samostatné dielo, ale aj ako výsledok koordinácie a odbornosti všetkých zúčastnených, od projektantov až po stavbyvedúcich. Tento prístup podčiarkuje dôležitosť spolupráce v rámci realizácie stavebných projektov Slovenska.
Víťazi v rôznych kategóriách
Prvý ročník súťaže zahŕňal 27 projektov rozdelených do piatich hlavných kategórií. V kategórii Budovy a stavby do 3,5 milióna eur získala prvenstvo ZŠ SNP Ostredková v Bratislave vďaka komplexnému návrhu a dôrazu na energetickú hospodárnosť. Druhé miesto patrilo Telocvični pri ZŠ a MŠ v Modranke v Trnave a tretie miesto Vinárstvu Lučan v Skalici.
V kategórii Budovy a stavby nad 3,5 milióna eur sa absolútnym víťazom stala Krytá tréningová hokejová hala v Poprade. Porota ocenila originálny návrh statickej konštrukcie, ktorá harmonizuje s existujúcim športovým komplexom. Druhé miesto obsadil projekt NORDCITY Obchodná a tretí skončil Polyfunkčný objekt KVP v Košiciach.
V kategórii Budovy – modernizácia zvíťazila Rekonštrukcia termálneho kúpaliska Galandia v Galante. Projekt získal uznanie za inovatívnu strešnú konštrukciu z dreva, ktorá spája estetické kvality s ekologickým prístupom. Medzi ďalšími ocenenými boli rekonštrukcia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave a obnova kaštieľa vo Voderadoch.
Víťazstvo v kategórii Inžinierske stavby získala Diaľnica D1 Prešov – západ – juh, ktorá zahŕňa tunel, 18 mostov a križovatky. Porota ocenila nielen technickú precíznosť, ale aj dodržanie harmonogramu a efektívne riadenie nákladov. Medzi ďalšími víťazmi v rámci inžinierskych stavieb vynikla Cyklolávka Hušták – Kráľová v Banskej Bystrici, považovaná za unikátnu svetovú konštrukciu.
Špeciálne ocenenia a prínos súťaže
Špeciálnu cenu poroty získal revitalizačný projekt Meeting Point v Dunajskej Strede, zatiaľ čo verejnosť zvolila za najlepší projekt Cyklolávku Hušták – Kráľová. Ako zdôraznil Vladimír Benko, predseda SKSI, projekty ocenené v rámci Ceny Inžinierskej komory ilustrujú rozmanitosť a vysokú kvalitu inžinierskej tvorby.
Hoci bratislavské projekty pravidelne dominujú iným architektonickým súťažiam, v tomto prípade sa ukazuje, že aj regionálne projekty Slovenska majú vysokú odbornú úroveň.
Význam Ceny Inžinierskej komory spočíva v jej schopnosti prezentovať projekty Slovenska ako príklad technologickej vyspelosti a environmentálnej zodpovednosti. Víťazi prvého ročníka dokazujú, že slovenské stavebníctvo má potenciál inšpirovať a byť lídrom v oblasti inžinierskych inovácií.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Yimba