Unikátne zodiakálne svetlo mieri na našu oblohu. Vieme, kedy ho môžeš vidieť

  • Počas marca sa môžeš tešiť na nebeský úkaz
  • Okrem neho budeš môcť na oblohe spozorovať aj iné „úkazy“
Na snímke úkaz a pozorovanie oblohy
Ilustračné foto Wikimedia/ESO/Y. Beletsky, TASR/Erika Ďurčová
  • Počas marca sa môžeš tešiť na nebeský úkaz
  • Okrem neho budeš môcť na oblohe spozorovať aj iné „úkazy“

Každú jar máme možnosť pozorovať zodiakálne svetlo. Je to prach v okolí Slnka, ktorý sa sústredí do rozsiahleho disku. Na oblohe sa tento jav ukáže od 27. marca do 10. apríla, píše portál iMeteo.sk.

Tento jav sa nazýva buď zodiakálne alebo zvieratníkové svetlo. V spomínanom období ho môžeš hľadať po súmraku nad západným obzorom, ale ďaleko od svetelného smogu.

Je dobré, ak ho pozoruješ na vyvýšených miestach alebo na horách, kde je čo najmenej svetla. Ak budeš na kopci, po súmraku sa pozeraj smerom na západ, kde bude na rozhraní dňa a noci viditeľný šikmý kužeľ belavého svetla. Toto svetlo nie je viditeľné len na jar, ale aj na jeseň, od 3. do 16. septembra.

Čo je zodiakálne svetlo?

  • Zodiakálne svetlo, tiež známe ako zodiakálny svetelný kužeľ, je slabé svetlo vytvorené rozptylom slnečného svetla vo vesmíre časticami prachu nachádzajúcimi sa v slnečnej sústave. Tento prach je rozptýlený po ekliptike, čo je dráha, po ktorej sa pohybujú planéty našej slnečnej sústavy.
  • Keď je slnko pod obzorom, zodiakálne svetlo môže byť pozorované ako tenký kužeľ svetla, ktorý sa zdá vychádzať z miesta, kde sa nachádza slnko. Zvyčajne je najjasnejšie tesne pred úsvitom alebo tesne po západe slnka, keď je obloha ešte dostatočne tmavá a nebude prekrytá inými svetelnými zdrojmi.
  • Zodiakálne svetlo je zaujímavým javom, ktorý môžu pozorovať astronomickí nadšenci alebo tí, ktorí majú príležitosť sledovať oblohu v tmavých a neznečistených lokalitách.

Okrem tohto javu budeš môcť v mesiaci marec na oblohe spozorovať aj iné „úkazy“, uvádza TA3.

  • Venuša – táto planéta bude viditeľná takmer po celý prvý štvrťrok veľmi nápadným objektom na rannej oblohe. Počas marca ju uvidíš 1 hodinu pred východom Slnka a taktiež bude viditeľná tesne pred východom Slnka v rannom brieždení.
  • Jupiter – bude viditeľný po celý prvý štvrťrok na večernej oblohe. V marci ho môžeš pozorovať okolo 22.00.

Ako uvádza Veda na dosah, v roku 2024 sa Slnko dostáva do svojho maxima (svojej aktivity) a je viac než možné, že budeme svedkami viacerých polárnych žiar aj na Slovensku. Ich najväčšia pravdepodobnosť je na jar a na jeseň, no prekvapiť môže aj počas iných mesiacov.

Samozrejme, netreba tu očakávať jasné žiary ako v severských oblastiach a Škandinávii, obyčajne sú zaznamenateľné len fotograficky a voľným okom je ich ťažké vidieť.

Ako uvádza portál, dôležitý je pritom ukazovateľ „Bz“ (kolmá zložka IMF, čiže magnetického poľa oblaku zo Slnka). Ak jej hodnota klesne do záporných čísel, znamená to, že siločiary IMF sa lepšie napájajú na magnetické pole Zeme, tým pádom častice vstupujú do zemskej atmosféry lepšie.

Ďalším, podľa nich, dôležitým údajom je aj rýchlosť slnečného vetra. Platí, že čím je rýchlosť solárneho vetra vyššia a zápornejšia hodnota Bz, tým je to lepšie.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: iMeteo.sk, TA3, Veda na dosah

Najnovšie videá

Trendové videá