Unikátny okamih: Do Európy prileteli 2 „lietadlá súdneho dňa“. Prežiť majú i jadrový výbuch

  • Takzvané „lietadlo súdneho dňa“ sa nachádza v Európe
  • Nie je však len jedno
  • Lietadlo sa dá použiť ako veliteľské centrum v prípade jadrovej vojny
Nevídaný okamih: V Európe sú až 2 „lietadlá súdneho dňa“
U.S. Air Force/Louis Briscese
  • Takzvané „lietadlo súdneho dňa“ sa nachádza v Európe
  • Nie je však len jedno
  • Lietadlo sa dá použiť ako veliteľské centrum v prípade jadrovej vojny

Americké „lietadlá súdneho dňa“ (Doomsday planes) sa nachádzajú v Európe. Na starom kontinente nie je len jedno, ale hneď dva z týchto unikátnych strojov. Prvé prišlo spoločne s americkým prezidentom Joe Bidenom. Lietadlo s volajúcim znakom GRIM 99 bolo v nedeľu večer spozorované vo Veľkej Británii, čo potvrdili záznamy Flight Radar

Druhé lietadlo s volajúcim znakom TITAN 25 bolo spozorované v pondelok večer a mierilo do litovského Vilniusu. Na jeho palube sedel americký minister obrany Llyod Austin, vyplýva z fotografie a statusu, ktorý na sociálnej sieti zverejnila šéfka štábu ministra obrany Kelly Magsamenová. Následne lietadlo odletelo na taliansku leteckú základňu Aviano. 

Americký prezident sa najskôr stretol s kráľom Karolom III. a britským premiérom Rishim Sunakom. Z Veľkej Británie odcestoval na summit NATO, ktorý sa koná v litovskom Vilniuse 11. a 12. júla.

Aj lietadlo súdneho dňa zrejme zostane dostupné pre Bidena, až dokiaľ sa bude nachádzať na starom kontinente. To isté platí aj pre ministra obrany a jeho lietadlo.

Lietadlá, ktoré sú v Európe, sú dve zo štyroch vo flotile amerických vzdušných síl. Sú špeciálne navrhnuté na prepravu prezidenta a aj jeho poradcov. Súčasne majú dokázať udržiavať kontakt s vojenskými veliteľskými centrami po celom svete v prípade jadrového konfliktu. Prežiť majú koniec sveta, ale aj dopad asteroidu na Zem.

Pentagón udržiava jedno zo štyroch prúdových lietadiel v stálom pohotovostnom režime pre prípad jadrovej vojny. Najčastejšie na ňom cestuje minister obrany Lloyd Austin.

Vzniklo z obáv z jadrovej vojny, prezident v ňom môže spustiť protiútok

Okrem Američanov disponujú lietadlami Doomsday i Rusi. Rusko by malo vlastniť štyri funkčné lietadla tohto typu Iljušin Il-80 zaradené do služby.

Koncept lietadiel Doomsday pochádza ešte z čias studenej vojny. Boeingom E-4B, ktorý je militarizovanou verziou lietadla Boeing 747-200, sa zvykne označovať ako pravé „lietadlo súdneho dňa“.

Američania lietadlo vyvinuli pre obavy, že Rusi podniknú dekapitačný útok na americké vedenie. Rusi by tak mohli zaútočiť na Biely dom, Pentagón alebo aj na veliteľské centrum Severoamerického veliteľstva protivzdušnej obrany (NORAD) a USA paralyzovať.

Vznikla preto operácia Looking Glass, ktorá mala za ciel vytvoriť letecké veliteľské centrum. A následne vznikli lietadlá súdneho dňa.

Ruské lietadlá súdneho dňa sú doteraz pomerne utajované a málo sa objavujú aj v ruských médiách. Americká verzia je oveľa známejšia.

45053967972_8dd6816bd6_k
zdroj: Flickr/Loic Severin

Vo vzduchu vydrží 12 hodín

Americké lietadlo E-4B je známe ako aj „Nočná hliadka“. Americké vzdušné sily uvádzajú, že má štyri motory a taktiež schopnosť tankovať počas letu. Bez tankovania dokáže lietadlo vydržať vo vzduchu 12 hodín bez pristátia. Pri tankovaní zo vzduchu môže zostať vo vzduchu celé dni.

„Hlavná paluba je rozdelená do šiestich funkčných oblastí: veliteľská pracovná oblasť, konferenčná miestnosť, brífingová miestnosť, pracovná oblasť operačného tímu, komunikačná oblasť a odpočívadlo,“ uvádza letectvo. Lietadlo je schopné pojať až 112 sediacich osôb.

Má mať šesť kúpeľní a 18 lôžok. Sú menej luxusné ako prezidentské lietadlá Air Force One. Prezident, viceprezidentka ale ďalší človek v poradí, ktorý by prežil jadrový útok, by teda mohol na luxus zabudnúť. V lietadle by však našiel množstvo vojenských analytikov, stratégov a poradcov, ktorí by mu radili v prvých dňoch jadrovej vojny.

Pripravené je 24 hodín denne 

Boeing je chránený pred účinkami elektromagnetických impulzov, ale na rozdiel od ruskej verzie má aj okná. Ruský „Doomsday“ je bez okien, aby chránil vnútro lietadla pred jadrovým výbuchom.

Vonkajší povrch amerických lietadiel je tvrdený tepelným a jadrovým tienením, aby odolal výbuchu a jadrovému spádu. Piloti taktiež majú disponovať špeciálnymi okuliarmi, ktoré by ich zrak ochránili pred oslepením z jadrového výbuchu, uvádza Air Force Times.

Doomsday plane
zdroj: U.S. Airforce/Christian Turner

Vďaka analógovému vybaveniu, satelitným tanierom a anténam umožňujú prezidentovi spustiť jadrový protiútok z amerických ponoriek, bombardérov a raketových síl. Vďaka analógiu nehrozí ani ničivý hackerský útok.

Americké lietadlá sú zaradené do 595. veliteľskej a riadiacej skupiny na leteckej základni Offutt v Nebraske. Počas mierových časov jedno z lietadiel slúži aj ministrovi obrany Lloydovi J. Austinovi alebo pomáha ako komunikačné a riadiace centrum pri prírodných katastrofách, ako sú hurikány a zemetrasenia. Taktiež sa s ním môže minister obrany prepravovať do vojnových oblastí.

Jedno z lietadiel je vždy v pohotovosti 24 hodín denne pripravené vzlietnuť za pár minút, ak by sa v USA alebo vo svete stala nejaká mimoriadna udalosť.  

Pripravené bolo aj počas teroristických útokov z 11. septembra 2001, vtedajší prezident George Bush mladší sa ale rozhodol ostať na palube Air Force One.

E-4B je najdrahšie vojenské lietadlo na svete. Jeho cena sa vyšplhala na 223 miliónov dolárov. Prvenstvo si drží aj vo výške nákladov na prevádzku, čo z neho robí najnákladnejšie lietadlo amerického letectva.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Flight Radar, Air Force, Air Force Times, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá