Unikla tajná dohoda medzi Ruskom a Severnou Kóreou. Takto Moskva „platí“ za vojakov z KĽDR

  • KĽDR a Rusko sa neustále zbližujú
  • Pchjongjang podporuje Moskvu i na bojisku
  • Podľa Soulu to však nerobí zadarmo, dostať majú modernú technológiu
Kim Čong-un a Vladimir Putin. Rusko a KĽDR
Ilustračné foto TASR/AP, Kristina Kormilitsyna
  • KĽDR a Rusko sa neustále zbližujú
  • Pchjongjang podporuje Moskvu i na bojisku
  • Podľa Soulu to však nerobí zadarmo, dostať majú modernú technológiu

Spolupráca medzi Ruskou federáciou a Severnou Kóreou v poslednej dobe naberá na obrátkach. Pchjongjang po technike a munícii poslal do Ruska aj vlastných mužov, ktorí bojujú v Kurskej oblasti. Práve tento krok bol podľa Pentagónu ďalšou eskaláciou, čo viedlo k rozviazaniu rúk Ukrajincom a povoleniu používať americké strely dlhého doletu na útoky hlboko v Rusku.

Teraz sa však ukazuje, čo Severná Kórea dostane za vyslanie 11-tisíc mužov do ruského mlynčeka na mäso. Poradca prezidenta Južnej Kórey pre národnú bezpečnosť Shin Wonsik v televízii SBS uviedol, že nejde len o ekonomickú „odmenu“. Pchjongjang zrejme dostane aj modernú protivzdušnú obranu, uvádza agentúra Reuters.

„Rozumie sa, že Severná Kórea dostala súvisiace vybavenie a protilietadlové rakety na posilnenie slabého systému protivzdušnej obrany Pchjongjangu,“ povedal Shin.

Okrem toho mala KĽDR získať aj vojenskú technológiu, ktorá by podporovala jej satelitný program.

Rusko samo trpí nedostatkom protivzdušnej obrany, poukazuje to, aká je pomoc KĽDR cenná 

Poradca prezidenta nešpecifikoval, o aký systém, prípadne systémy protivzdušnej obrany pôjde. Rusko však čelí nedostatku protivzdušných systémov, čo dokazuje aj zapojenie nevyskúšaného systému S-500 do ostrej prevádzky.

Ruská potreba protivzdušnej obrany sa zvýšila so schopnosťou Ukrajincov útočiť hlboko v Rusku. Dopyt po protivzdušnej obrane je tak citeľný po celej Ruskej federácii, pretože je nereálne, že by Kremeľ dokázal ochrániť celý vzdušný priestor Ruska.

Navyše i ruskí vojaci sa domáhajú krytia pred ukrajinskými lietadlami či raketami na bojisku. Kyjevským silám sa podarilo zničiť už množstvo odpaľovačov S-400 či S-300.

Výmena protivzdušnej obrany za 11-tisíc vojakov z KĽDR preto dokazuje, akým cenným zdrojom sú pre Moskvu ďalší vojaci, ktorých môže nasadiť na boj proti Ukrajine.

Podľa The Warzone do Severnej Kórey zrejme poputuje systém S-400, ktorý je modernejší ako zastarané systémy protivzdušnej obrany odvodené od čínskej verzie S-300.

Russia_Belarus_Military_Drills_
zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Systém si údajne dokáže poradiť s hrozbami stredného až veľkého dosahu. Zničiť má vedieť bombardéry, balistické strely či iné typy lietadiel a striel. Údajne má mať dostrel až 400 kilometrov. Turecko, ktoré si tento systém zakúpilo, tieto schopnosti spochybnilo a tvrdí, že tento dolet platí len pre lietadlá veľkosti Jumbo jet (Boeing 747), ktoré by leteli vo výške 20 kilometrov. Len čo ide o menšie ciele, ktoré letia v nižšej výške, dostrel sa znižuje.

Výhodou S-400 je, že sa môže integrovať s odpaľovačmi S-300.

Pchjongjang sa obáva nielen oveľa vyspelejších a modernejších amerických a južnokórejských lietadiel, ale aj dronov. Severná Kórea, obvinila Soul,  že vysiela na územie KĽDR drony, ktoré majú zhadzovať propagandistické letáky.

Výmenný obchod 

Nie je vylúčené, že protivzdušnou obranou nebude obdarovanie KĽDR končiť. Pre Pchjongjang by bolo užitočné, keby sa mu podarilo zmodernizovať zastaranú leteckú flotilu. Tá obsahuje čínske lietadlá a stroje zo Sovietskeho zväzu. Najmodernejším lietadlom, ktoré Severná Kórea má, je MiG-29. Ak by KĽDR dostala len tieto typy, bola by to pre ňu výhra.

Južná Kórea tvrdí, že jej rivalka vyviezla do Ruska 122 mm a 152 mm náboje, protitankové strely Bulsae-4, balistické strely krátkeho doletu, ako napríklad KN-23, a protitankové rakety. Len delostreleckej munície mal Pchjongjang poslať osem miliónov.

„Vzhľadom na veľkosť kontajnerov naložených na nákladných lodiach medzi Severnou Kóreou a Ruskom sa zdá, že Rusku bolo doteraz poskytnutých celkovo viac ako osem miliónov 122 mm a 152 mm nábojov,“ uviedla Juhokórejská národná spravodajská služba (NIS).

Očakáva sa, že KĽDR dostala za svoju pomoc aj pomoc s niektorými technologickými problémami. Okrem vesmírneho programu môžu Rusi pomáhať aj s jadrovým, raketovým či ponorkovým programom. Vodca KĽDR Kim Čong-un sa tak možno dočká vylepšenia svojich medzikontinentálnych balistických rakiet či zostrojenia nových ponoriek.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Reuters, The Warzone

Najnovšie videá

Trendové videá