Unikli tajné plány Rusov: Stanovili termín, dokedy chcú zabrať viac územia na Ukrajine, bez pomoci Kyjev padne
- Nemecký denník Bild tvrdí, že pozná plány ruskej armády na Ukrajine
- Bez západnej pomoci Ukrajina padne, priznáva predstaviteľ americkej armády
- Nemecký denník Bild tvrdí, že pozná plány ruskej armády na Ukrajine
- Bez západnej pomoci Ukrajina padne, priznáva predstaviteľ americkej armády
Vladimir Putin zrejme neupustil od svojich pôvodných cieľov na Ukrajine, naznačujú zistenia nemeckého denníka Bild. Nemecké médium na základe svojich zdrojov tvrdí, že pozná plány ruskej armády v rokoch 2024 až 2026.
Podľa denníka ruská armáda plánuje okupovať ukrajinské územie za hranicami štyroch ilegálne anektovaných ukrajinských oblastí.
Plány na rok 2024 zahŕňajú dobytie celej Doneckej a Luhanskej oblasti až po rieku Oskil v Charkovskej oblasti.
Rusko tiež údajne plánuje v rokoch 2025 a 2026 zabrať veľké časti oblastí Záporožia, Dnepropetrovska a Charkova, vrátane mesta Charkov.
Ruská armáda chce podľa Bildu udržať súčasnú frontovú líniu v Chersonskej oblasti pozdĺž rieky Dneper a tiež chce zabrániť Ukrajincom v postupe na Rusmi okupovaný Krym.
Kremeľ má pritom počítať s mobilizáciou ruského priemyslu, ročne sa chystá obetovať 100-tisíc mužov a spolieha sa aj na vývoj udalostí v USA. Moskva dúfa, že do kresla v Oválnej pracovni sa dostane kandidát, ktorý zníži alebo úplne zastaví pomoc pre Ukrajinu.
Rusi chcú zavádzať svet aj Ukrajinu rokovaniami, ktoré nebudú brať vážne a popritom budú viesť útočné operácie.
Experti tvrdia, že tieto ciele sa zhodujú s ich hodnotením
Analytici z uznávaného Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) tvrdia, že denníkom opísané ciele ruskej armády, sa zhodujú s ich hodnotením.
„ISW nemôže nezávisle overiť správy Bildu, ale hlásené plány Ruska na vojnu na Ukrajine do roku 2026 sú v súlade s pokračujúcimi ruskými prípravami na dlhotrvajúce vojnové úsilie,“ uviedli analytici.
Podotkli, že Rusi mobilizujú svoj priemysel na udržanie dlhodobej vojny. Putin od dobytia celej Ukrajiny neupustil, spolieha sa na únavu Západu. Podľa expertov tiež Rusi veria, že čím dlhšie bude vojna trvať, tým viac územia sa Rusku podarí zabrať, a tým slabšiu bude mať Ukrajina pozíciu na vyjednávanie. ISW tvrdí, že Kremeľ nemá v úmysle viesť seriózne rokovania o miery.
„Strednodobé až dlhodobé plány Ruska okupovať územia za štyrmi (ilegálne) anektovanými územiami sú tiež prijateľné vzhľadom na to, že ruskí predstavitelia, vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina, sa nedávno vrátili k expanzívnej rétorike a ruské sily pokračujú v ofenzívnych operáciách s cieľom rozšíriť svoje pozície v Charkovskej oblasti,“ vysvetlili analytici.
Experti varovali, že bez západnej pomoci by Ukrajina skôr či neskôr nebola schopná ďalej sa brániť. Ruská armáda by sa v tom prípade dokázala pretlačiť až na západnú hranicu.
Bez pomoci Západu Ukrajina padne, priznáva predstaviteľ americkej armády
Pred touto možnosťou varuje aj západný predstaviteľ. Pre CNN uviedol, že pomoc Západu je pre Ukrajinu kľúčová. Kyjev tento týždeň čelí dvojnásobnej katastrofe, v Spojených štátoch sa nedarí schváliť ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote okolo 60 miliárd dolárov. Niektorí republikáni sú zásadne proti ďalšej pomoci Ukrajine, ďalší požadujú najskôr zabezpečiť prostriedky na ochranu hraníc USA, kde prebieha migračná kríza.
Okrem toho sa nepodarilo schváliť ani pomoc pre Ukrajinu v Európskej únii, kde ju prostredníctvom veta zablokoval maďarský premiér Viktor Obrán. Ten neskôr naznačil, že 50 miliardová pomoc Ukrajine je príležitosťou pre Maďarsko ako dosiahnuť rozmrazenie finančných prostriedkov pre Budapešť. Očakáva sa, že pomoc Európskej únie sa podarí schváliť v januári. Ak nie Európska únia má pripravený plán B, členské krajiny sa o bilaterálnych dohodách s Ukrajinou dohodnú najskôr s Eurokomisiou, a tá v ich mene bude rokovať s Kyjevom.
„S nami neexistuje žiadna záruka úspechu, ale bez nás určite zlyhajú,“ povedal vysoký predstaviteľ americkej armády pre CNN.
Je nepravdepodobné, že Ukrajina by bez pomoci dokázala uskutočniť úspešnú protiofenzívu. Isté je tiež, že postupne by stratila kapacitu na svoju obranu. Najrýchlejšie by Kyjevu došli strely dlhého doletu. Nasledovala by munícia do systémov protivzdušnej obrany, v tom prípade by boli ukrajinské mestá zraniteľné voči ruskému bombardovaniu. Nasledovala by delostrelecká munícia, neskôr protitankové strely a prenosné protilietadlové komplety.
Bez pomoci porážka do leta
Jeden vysoký predstaviteľ americkej armády odhadol, že podľa najhoršieho scenára, keď by Ukrajina ostala bez výraznej pomoci USA a EÚ, by Kyjevu ostali najviac mesiace, porážka by mohla prísť do leta.
Ukrajinci už teraz musia šetriť muníciou, Rusi ich spotrebou prevyšujú 5 až 7-krát. Problémom sú ale aj vyplienené zásoby krajín Severoatlantickej aliancie (NATO).
Ak by sa Ukrajina nedokázala ďalej brániť, našich východných susedov by čakal hrozivý osud.
„Nemyslím si, že si ľudia plne uvedomujú, čo by vlastne pád Ukrajiny znamenal,“ povedal európsky diplomat pre CNN.
„Videli by sme hrozné veci: etnické čistky a úplné zničenie Ukrajiny. Spomeňte si, čo robili v Buču. Takže úspech nastane už vtedy, ak tomu dokážeme zabrániť. A preto musíme (v pomoci) pokračovať.“
Navyše pád Ukrajiny by bol katastrofou aj pre Severoatlantickú alianciu (NATO), Rusko by sa dostalo k našim hraniciam. To by ohrozilo i Slovensko, a navýšilo by obranné výdavky celej Aliancie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Bild, ISW, CNN, TASR