Uniknutá nahrávka ukazuje, že Rusko má plán okupovať ďalší štát. USA varuje, že Kremeľ neskončí len s Ukrajinou
- Kremeľ si má brúsiť zuby aj na Kazachstan, ukazuje údajná uniknutá nahrávka s generálom Gurulevom
- Ani šéf americkej armády v Európe neverí, že Rusko skončí svoju agresiu s Ukrajinou
- Kremeľ si má brúsiť zuby aj na Kazachstan, ukazuje údajná uniknutá nahrávka s generálom Gurulevom
- Ani šéf americkej armády v Európe neverí, že Rusko skončí svoju agresiu s Ukrajinou
Ruský prezident Vladimir Putin v minulosti označil rozpad Sovietskeho zväzu ako najväčšiu tragédiu 20. storočia. Podľa prevládajúceho názoru odborníkov je aj nevyprovokovaný útok na Ukrajinu spôsob, ako Rusku prinavrátiť územia Sovietskeho zväzu, ale aj zašlú slávu z čias minulého storočia.
Panujú obavy, že Ukrajina nie je jediná krajina, ktorá je potencionálne ohrozená Putinovou túžbou po obnove Sovietskeho zväzu. Znepokojení sú obyvatelia pobaltských krajín, Gruzínska či Moldavska. Spozornieť by zrejme mali aj obyvatelia Kazachstanu.
Z uniknutej audionahrávky, na ktorej figuruje poslanec ruskej dumy Andrej Gurulev, vyplýva, že aj Kazachstan je v záujme ruských vojenských plánovačov. Zákonodarca, ktorý dlhé roky pôsobil v ruskej armáde a zastáva hodnotnosť generál majora, na nej hovorí, že osud susednej krajiny má byť už spečatený.
Astana neskáče, ako Moskva píska, a to má byť motiváciou k plánom
Defence Blog uvádza, že major generál v zálohe sa na nahrávke sťažoval, že Kazachstan sa neriadi inštrukciami z Moskvy. Práve kvôli tomu malo padnúť už rozhodnutie, že po ukončení vojny na Ukrajine je na rade Kazachstan. Gurulev uviedol, že ruskí vojenskí plánovači v súčasnosti pracujú na plánoch vojenskej invázie do susednej krajiny.
Express uvádza, že uniknutá nahrávka sa objavila na sociálnych sieťach, kde ju zverejnil profil s menom ВЧК-ОГПУ. Ten tvrdí, že Gurulev presadzuje útok na susednú krajinu, pretože si myslí, že na jej území operujú proukrajinské sily, ktoré zasiahli ropnú rafinériu v Tartarstane.
Guralev, ktorý sa preslávil aj tým, že je veľkým podporovateľom vojny na Ukrajine a dokonca chcel zaviesť znovu trest smrti v Rusku, tvrdí, že nahrávka nie je pravá.
Nič to ale nemení na fakte, že cesty Astany a Moskvy sa čoraz viac rozchádzajú. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev sa odmietol postaviť na stranu Ruska, tak ako to robí bieloruský vodca Alexander Lukašenko. Astana taktiež zastáva neutrálny postoj k vojne na Ukrajine, koketuje so Západom a tiež nevylučuje, že by krajina zaviedla protiruské sankcie. Prekážkou sú ale hlboké ekonomické väzby na Rusko.
Ruskí propagandisti napriek tomu spustili propagandistickú kampaň, ktorá očierňuje Kazachstan. Používajú pritom rovnakú argumentáciu ako pri Ukrajine, napríklad, že ide o rusofóbov, ktorí by nemali mať suverenitu. Bývalý prezident Dmitrij Medvedev uviedol, že ide o „umelý štát“, tvrdil tiež, že Sovietsky zväz by mal byť obnovený.
Americký generál priznal, že Rusi obnovujú armádu nečakanou rýchlosťou
Viac ako kremeľská propaganda alebo údajné audionahrávky znepokojujú Severoatlantickú alianciu (NATO) ruské vojenské kapacity.
Svedčí o tom aj výpoveď amerického generála Christophera Cavoliho, ktorý svedčil pred Výborom pre ozbrojené sily Snemovne reprezentantov amerického Kongresu.
Cavoli, ktorý velí americkej armáde v Európe, uviedol, že Rusko obnovuje svoje kapacity oveľa rýchlejšie, ako Spojené štáty predpokladali.
„(Rusi) majú určité medzery, ktoré táto vojna spôsobila, ale ich celková kapacita je stále veľmi významná a majú v úmysle ju zvýšiť,“ povedal generál zákonodarcom.
Generál uviedol, že niektoré prvky ruskej armády boli zasiahnuté a dosiahli straty, ako napríklad Čiernomorská flotila, ďalšie boli nedotknuté.
„Rusko rekonštituuje túto silu oveľa rýchlejšie, ako naznačovali naše pôvodné odhady,“ uviedol Cavoli.
„Armáda je v skutočnosti teraz o 15 percent väčšia, ako bola, keď vtrhla na Ukrajinu. Za posledný rok Rusko zvýšilo počet svojich vojakov v prvej línii z 360 000 na 470 000,“ vysvetlil generál.
Ako sme už v minulosti informovali, Rusi nemajú problém s ľudskými zdrojmi, ale s technikou, ktorej zo skladov postupne ubúda.
Rusi sa preto snažia prejsť na vojnovú ekonomiku a ich cieľom sú méty, ktoré naznačujú, že sa chystajú na dlhú vojnu so súperom oveľa silnejším, ako je Ukrajina.
„Rusko nemá v úmysle prestať s Ukrajinou,“ povedal generál. „Rusko predstavuje chronickú hrozbu,“ uviedol.
Dodal, že osud Ukrajiny závisí aj od vojenskej pomoci, ktorú Kyjevu poskytuje Washington. Tá však momentálne celé mesiace viazne v dolnej komore amerického Kongresu.
„Závažnosť tohto momentu nemožno preceňovať: Ak nebudeme pokračovať v podpore Ukrajiny, Ukrajina môže prehrať,“ varoval.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Defence Blog, Express, DoD, archív Startitup