Uniknuté dokumenty: Rusi priznali, že ich ekonomika sa rúti z kopca ako po rozpade Sovietskeho zväzu

  • Uniknuté kremeľské dokumenty dokazujú, že jeho ekonomika trpí
  • Rusko predpokladá dramatický pokles HDP
  • Sankcie mu budú aj naďalej ubližovať
putin kremel
TASR/AP, Anton Novoderezhkin TASR/Henrich Mišovič
  • Uniknuté kremeľské dokumenty dokazujú, že jeho ekonomika trpí
  • Rusko predpokladá dramatický pokles HDP
  • Sankcie mu budú aj naďalej ubližovať

Rozhodnutie Moskvy, zapliesť sa do vojny so susediacou Ukrajinou, federáciu zatiaľ vychádza draho. Na verejnosť unikli kópie dokumentov z Kremľa, ktoré predpovedajú ekonomickú budúcnosť Ruskej federácie, uvádza The Telegraph

Podľa ruského ministerstva financií môže krajina v tomto roku očakávať 12-percentný prepad svojho hrubého domáceho produktu (HDP). Ak sa táto predpoveď naplní, pôjde tak o najväčší prepad HDP v Rusku od roku 1994 – po rozpade Sovietskeho zväzu.

Rusko momentálne zasahujú sankcie, ktoré na neho uvalil Západ a Putin tak začína cítiť tlak. Navyše, skupina siedmich ekonomicky najvyspelejších krajín sveta G7 sa zaviazala, že postupne pozastaví dovoz ruskej ropy.

„Toto tvrdo zasiahne hlavnú tepnu Putinovej ekonomiky a pripraví ho o príjmy, ktoré potrebuje na financovanie svojej vojny,“ uviedla vo vyhlásení administratíva amerického prezidenta Joea Bidena. Do skupiny G7 patria tieto štáty: Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Spojené štáty a Taliansko.

Rusko sa tesne vyhlo bankrotu

The Telegraph ďalej uvádza, že pred necelými dvoma týždňami Rusko len horko-ťažko zaplatilo svoj dlh. Ak by zlyhalo, stalo by sa tak prvýkrát od októbrovej revolúcie. Podľa TASR sa Rusko začiatkom apríla pokúsilo zaplatiť za svoje dlhopisy v rubľoch, čo, pochopiteľne, možné pre federáciu nebolo.

Následne však ministerstvo financií ohlásilo, že svoj dlh splatili v dolároch a že peniaze poslali platobnému agentovi. Má ísť o sumy 564,8 milióna USD za eurobond splatný už tento rok a 84,4 milióna USD za dlhopis splatný v roku 2042. Rusko sa tak snaží vyhnúť štátnemu bankrotu, ktorý by mu hrozil, ak by včas nesplatilo svoje zahraničné dlhy v príslušnej mene.

putin
zdroj: SITA/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Ruská ekonomika sa bude zhoršovať

Washington Post informuje o tom, že po Putinovom rozhodnutí zaútočiť na Ukrajinu hrozia Rusku stále narastajúce problémy. Postupom času bude ruská ekonomika čoraz chaotickejšia. Západom uvalené sankcie poškodili ruskú ekonomiku natoľko, že Kremeľ musel prestať zverejňovať určité štatistiky. Vláda sa tak snaží zakrývať svoje ekonomické škody či úpadky.

Na otázku, či sankcie fungujú, ponúka odpoveď Vox„Jedna vec je jasná. V priebehu času tieto sankcie pravdepodobne sťažia Rusku opravu a udržiavanie tankov, výrobu riadených striel a celkovo aj financovanie vojny,“ píše Vox a taktiež poukazuje na to, že v Rusku sa skomplikuje aj výroba potravín a áut.

Dôkazom, že v Rusku nie je všetko tak v poriadku, ako prezentuje Kremeľ, je aj to, že počas troch mesiacov tohto roka odišlo z krajiny 3,8 milióna ľudí. Rusko s tým evidentne nie je stotožnené. Podľa The Moscow Times totiž Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie (FSB) žiada príbuzných týchto emigrantov, nech ich presvedčia, aby sa vrátili.

Putinova predstava o mocnom Rusku

Podľa expertov na Ruskú federáciu sa jej ekonomický rast zastavil v roku 2013. Putin tak začal hľadať nový spôsob, ako by mohol v zahraničnej politike obnoviť niekdajší ruský status mocnosti. Na ceste k tomuto obrodeniu sa rozhodol anektovať ukrajinský polostrov Krym.

Snaha vytvoriť z Ruska svetovú veľmoc však z toho ekonomického hľadiska nedávala zmysel ani pred vojnou. Dokonca aj v roku 2020 malo Rusko so 145 miliónmi obyvateľov ako približne 19-miliónový štát New York. A pre porovnanie s naším štátom, Rusko sa pred vojnou nachádzalo na 22. priečke svetového rebríčka HDP, zatiaľ čo približne 26-krát menšie Slovensko na 60. mieste, uvádza World Population Review.

Pre pokles ruského HDP sa Putin rozhodol, že ruskú legitimitu svetu dokáže skôr prostredníctvom sily. Skrz inváziu na Ukrajinu chcel pre svoju krajinu získať status silnej mocnosti. Nevyšlo mu to. Ruský ekonomický prepad sa počas vojny ešte zrýchlil. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: The Telegraph, TASR, Washinton Post, Vox, The Moscow Times, World Population Review

Najnovšie videá

Trendové videá