Uniknuté hovory odhalili hrôzu: Masaker v Buči bol „očistou“ v réžii Kremľa

  • Médiá sa dostali k dôkazom z Buče
  • Rusi mali dopredu pripravený zoznam obetí
  • Existujú i priame svedectvá obyvateľov
Buča
Zábery z Buče TASR/AP, Efrem Lukatsky YouTube/CNN/Reprofoto
  • Médiá sa dostali k dôkazom z Buče
  • Rusi mali dopredu pripravený zoznam obetí
  • Existujú i priame svedectvá obyvateľov

Zmasakrovanie civilistov v ukrajinskom meste Buča počas úvodných týždňov vojny bolo premyslenou operáciou Moskvy. Ruskí vojaci v zachytených telefonických rozhovoroch nazývali neľudské metódy voči ľuďom v Buči „očistou“.

Agentúra AP a americká televízna stanica PBS, ktoré získali záznamy z Buče, uvádzajú, že násilie na civilistoch bolo dopredu zorganizované. Ruské spravodajské služby v predstihu pripravili zoznamy ľudí a vojaci chodili od dverí k dverám, aby identifikovali potenciálne hrozby.

Vojnoví fotografi zachytili tie najemotívnejšie zábery z Ukrajiny

Ako v Čečensku

Ako dokazujú videozáznamy, zvukové záznamy a rozhovory, tie osoby, ktoré neprešli touto filtráciou, vrátane dobrovoľných bojovníkov a civilistov podozrivých z napomáhania ukrajinským jednotkám, boli mučené a popravené.

Takúto stratégiu na neutralizáciu odporu a terorizovanie miestnych obyvateľov, aby sa podriadili, ruské jednotky používali už v minulých konfliktoch, najmä v Čečensku.

Kremeľ neodpovedal na podrobné otázky zaslané agentúrou AP.

Bola to genocída

O udalosti, často prezývanej i „masaker v Buči“, sme ťa informovali ešte v apríli. Starosta Buče Anatolij Fedoruk v tom čase v telefonáte pre AFP uviedol, že v masových hroboch bolo v tomto meste pochovaných už 280 ľudí. „Všetci títo ľudia boli zastrelení, zabití do tyla,“ povedal s tým, že išlo o mužov aj ženy a medzi mŕtvymi videl tiež 14-ročného chlapca.

Mnohé z obetí mali na sebe, ako dodal, na znak toho, že nie sú ozbrojení, biele pásky. Niektorých z nich podľa jeho slov zabili, keď sa pokúsili prekročiť rieku Bučanka a dostať sa na územie pod kontrolou Ukrajiny.

Buča konvoj
zdroj: SITA/AP, Efrem Lukatsky

K hrozivému výjavu z prvých mesiacov vojny sa prostredníctvom sociálnej siete Twitter vyjadrili aj mnohí politici. Jedným z nich bol Roman Hryščuk, ktorý sa nestránil slova genocída a na sociálnu sieť zavesil aj fotky, ktoré si môžeš pozrieť tu. Pozor, zábery sú surové a pre niektorých môžu byť veľmi znepokojivé.

Z incidentu bol zhrozený aj izraelský ambasádor Michael Brodsky. Ten ho označil za vojenský zločin, ktorý sa nedá nijakým spôsobom ospravedlniť. S vyjadrením neotáľala ani prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Zasiahnuté mesto označila za symbol hrôzy.

Na vlastné oči

Viaceré médiá dokonca získali z miesta údajnej genocídy priame svedectvá, ktoré mnohokrát opisovali až neľudské správanie ruských vojakov. „V jednej chvíli ruskí vojaci dávali svoje suché prídely ľuďom v pivnici a potom hodili do pivnice granát. To sa stalo,“ opísala správanie ruských vojakov členka mestskej rady pre The Telegraph.

Obdobné svedectvo pre VotTak.tv ponúkol Vladislav Kozlovský, ktorý pracuje ako someliér v Kyjeve. Pred inváziou sa vrátil na vojenskú základňu do Buče, kde býva jeho mama a stará mama.

Civilné obete v mestečku Buča v Kyjevskej oblasti
zdroj: TASR/AP, Rodrigo Abd

„Prinútili nás kľaknúť si na kolená a začali nás prehľadávať. Mal som nejaké peniaze a hodinky. Všetko nám vzali. Okradli nás. Potom začali ľuďom kontrolovať doklady. Ak sa osoba zúčastnila vojen na východe Ukrajiny proti odtrhnutým regiónom, alebo bola zaregistrovaná v obranných silách, bola okamžite zastrelená,“ uviedol Kozlovský.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: SITA, The Telegraph, VotTak.tv

Najnovšie videá

Trendové videá