Uprostred oceánu našli živočíchy, ktoré tam nemali čo hľadať. Prežívajú na ostrove z odpadkov

  • Takzvaný Veľký pacifický kôš je domovom pobrežných tvorov
  • Na plastoch prežijú aj tisíce kilometrov od domova
  • Predstavuje to obrovské riziko pre ekosystémy
Plasty v oceáne, ostrov odpadkov, smeti v moriach
Unsplash/tanvi sharma, Naja Bertolt Jensen
  • Takzvaný Veľký pacifický kôš je domovom pobrežných tvorov
  • Na plastoch prežijú aj tisíce kilometrov od domova
  • Predstavuje to obrovské riziko pre ekosystémy

Už niekoľko rokov je známe, že v Tichom oceáne sa nachádza masívny ostrov vytvorený z plastového odpadu. V súčasnosti v tejto súvislosti vedci zistili, že danú oblasť obývajú podivné živočíchy. Ide o zmesi pobrežných a morských druhov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť biologických invázií.

Ich výskyt zvyšuje riziko pre okolité ekosystémy, vysvetľuje Scientific American

Vedci už dlho vedia, že na plastových úlomkoch nachádzajúcich sa v moriach a oceánoch sa vyskytujú napríklad červy, kôrovce či mäkkýše. Po ničivom cunami, ktoré zasiahlo Japonsko v roku 2011, sa však živočíchy žijúce na odpade dostali až hlboko do otvoreného Tichého oceánu.

Varovania

Nový výskum publikovaný 17. apríla v časopise Nature Ecology & Evolution sa na túto problematiku pozrel do detailov. Prináša znepokojujúce zistenia pre existujúce ekosystémy.

Plasty podľa vedcov poskytujú domov pobrežným druhom, no umožňujú im prekvitať aj v otvorenom oceáne tisíce kilometrov od pobrežia.

Navyše, niektoré z týchto druhov sa aj napriek obrovskej vzdialenosti od ich prirodzeného miesta výskytu dokážu rozmnožovať.

„Morský povrch je pravdepodobne jedno z najmenej známych prostredí,“ vysvetlil Martin Thiel, morský biológ na Katolíckej univerzite v Čile. „Je to veľmi, veľmi špecifická komunita, ktorú teraz vo veľkom rozsahu narúšame,“ podotkol.

Tím vedcov z amerického vládneho Inštitútu pre potraviny a poľnohospodárstvo medzi novembrom 2018 a januárom 2019 skúmal 105 kusov plastov vylovených z odpadovej vody v Tichomorí. Na úlomkoch identifikoval 484 jednotlivých morských bezstavovcov. Medzi nimi sa vyskytovalo 46 rôznych druhov. V pobrežných biotopoch sa bežne nachádza až 80 percent z nich.

„Prekvapilo nás, aký častý tu bol výskyt pobrežných druhov. Boli na 70 percentách smetí, ktoré sme našli,“ povedala pre CNN Linsey Haramová, hlavná autorka štúdie.

„Pomerne veľké percento diverzity tu tvorili pobrežné druhy,“ dodala s tým, že toto zistenie nebolo v súlade s vedeckými očakávaniami. Napriek tomu sa tu však vyskytujú aj bežné druhy typické pre otvorené moria.

„Na dvoch tretinách plastových úlomkov sme našli obe komunity žijúce spolu. Súťažia o priestor, ale z najväčšej pravdepodobnosti interagujú aj inými spôsobmi,“ hovorí vedkyňa.

Následky

Haramová vysvetľuje, že vedci zatiaľ nedokážu presne odhadnúť, čo môže výskyt týchto druhov v oceáne spôsobiť.

„Pravdepodobne sa tu uskutočňujú boje o miesto a priestor. To je v otvorenom oceáne na prvom mieste. Pravdepodobne medzi živočíchmi existuje aj konkurencia o zdroje potravy. Môžu sa však požierať aj navzájom,“ uviedla autorka štúdie.

Vedci priznávajú, že zatiaľ je príliš ťažké popísať, čo sa na odpadkoch v oceánoch vlastne deje. Získali však dôkazy o tom, že niektoré z pobrežných sasaniek žerú druhy typické pre otvorený oceán. Vedia teda, že medzi týmito dvoma komunitami existuje istý typ predácie.

Odborníci zatiaľ nedokázali vysvetliť ani spôsob, akým sa spomínané stvorenia prepravujú do otvoreného oceánu a ako tam vlastne prežijú.

Ako jednu z možností uvádzajú presun na kuse plastu, ktorý začali obývať ešte na pobreží. Nie je však jasné, či pobrežné živočíchy dokázali aj ďalej kolonizovať plastové úlomky už priamo v otvorenom oceáne.

Problémový ostrov smetí nazývaný „Veľký pacifický kôš“ je v súčasnosti viac ako 28-krát väčší než Slovensko. Ide o miesto s najväčšou akumuláciou oceánskych plastov na svete.

Ostrov je ohraničený obrovským vodným vírom – konkrétne najväčším z piatich obrovských rotujúcich prúdov vo svetových oceánoch. Tieto útvary vťahujú odpadky priamo do svojho stredu. Vznikajú tak odpadkové víry.

Na prvý pohľad si to nevšimneš, vysvetľuje biológ a šéf organizácie The Ocean Cleanup Matthias Egger.

„Na pohľad sa vám zdá, že vidíte len nedotknutý modrý oceán. Môžete si to však predstaviť ako nočnú oblohu. Hviezdy vidíte, až keď sa na nebo pozriete v noci. A to je to isté, ako na tomto smetisku. Nejde o ostrov s obrovskou hustotou, ale smetí je tam veľa. A čím dlhšie na to hľadíte, tým viac ich vidíte,“ opísal odborník.

Zdroje: Scientific American, Nature Ecology & Evolution, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá