Úradnícka vláda na Slovensku je podľa Matoviča na spadnutie. Naznačil, kedy sa to stane

  • V relácii Sobotňajšie dialógy sa Igor Matovič vyjadril k odstúpeniu Samuela Vlčana
  • K možnosti vyhlásenia úradníckej vlády prezidentkou padlo zopár uštipačných poznámok
Igot Matovič kritizuje prezidentku
Igot Matovič kritizuje prezidentku TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann
  • V relácii Sobotňajšie dialógy sa Igor Matovič vyjadril k odstúpeniu Samuela Vlčana
  • K možnosti vyhlásenia úradníckej vlády prezidentkou padlo zopár uštipačných poznámok

Igor Matovič v relácii Sobotné dialógy RTVS povedal: „Prezidentkina strana Progresívne Slovensko sa do parlamentu nedostala, tak možno aspoň formou úradníckej vlády sa tam na chvíľku dostanú.“

Úradnícka vláda je na spadnutie

Spomenul, že prezidentka možno vyhlási úradnícku vládu po návrate z korunovácie kráľa Karola III. vo Veľkej Británii. Má sa tak stať v utorok. Šéf OĽANO tak naznačil, že úradnícka vláda je na Slovensku na spadnutie.

Prezidentka Zuzana Čaputová ani poverený premiér Eduard Heger nástup úradníckej vlády nepotvrdili, no prezidentka uviedla, že má jasno v tom, ako bude postupovať, no musíme počkať na jej návrat z korunovácie. 

S dočasným premiérom i predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom budem hovoriť čo najskôr po mojom návrate z Londýna,“ zdôraznila prezidentka.

„Ak chce mať podporu, chce pristúpiť k tomu zodpovedne, musí predtým rokovať s naším hnutím. Ak nebude, nemusí počítať s podporou pre svoju úradnícku progresívnu vládu,“ povedal o prezidentke Matovič.

Debatu s prezidentkou považuje za prejav úcty voči ľuďom, ktorí volili OĽANO a to dostalo mandát na vymenovanie ministrov. Nevylučujú podporu úradníckej vlády, ak by mali možnosť nominovať do nej ľudí mimo politiky.

Neúctivé voči dovolenkárom

V diskusii bola reč aj o termíne predčasných parlamentných volieb, ktoré sú vypísané na september 2023. Robert Fico podľa Matoviča navrhuje zmeniť termín volieb už na 7. júla, čo Igor Matovič považuje za „neúctivé voči voličom, ktorí si už zaplatili za dovolenky“.

Ku kauze bývalého ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana sa Matovič vyjadril nasledovne: „Ja som Edovi držal palce… 20-krát som ho upozorňoval… Sám si za to môže.“ Dodal, že Eduard Heger o medializovanej kauze vedel už dva týždne, ale zamietol ju pod koberec.

Prezidentka nemá na výber nič ideálne

V súčasnej situácii už prezidentka Zuzana Čaputová vyberá iba z možností, ktoré sú pre ňu zlé. Vo všetkých scenároch preberá výrazný podiel na tom, ako bude do predčasných parlamentných volieb vyzerať vládnutie. Pre TASR to skonštatoval politológ z Univerzity Komenského v Bratislave Erik Láštic.

V prvom rade treba podľa neho kritizovať rozhodnutie prezidentky nechať v úrade dočasne poverenú vládu Eduarda Hegera a netlačiť na skorší termín volieb.

Ak by sa Čaputová rozhodla poveriť zostavením vlády niekoho iného, čiže by šla do scenára úradníckej vlády, zodpovednosť za jej fungovanie prenáša podľa Láštica plne na seba s rizikom, že táto vláda nezíska dôveru v NR SR a nebude mať žiadnu kontrolu nad tým, čo sa deje v parlamente.

„Ale súčasne existuje aspoň možnosť, že sa vládnutie upokojí natoľko, že prezidentka v tomto scenári nestratí podporu medzi voličmi a nezníži si šance na znovuzvolenie,“ uviedol pre TASR.

Politológ si myslí, že v prípade Hegerovho zotrvania na čele vlády sa síce zodpovednosť za vládnutie rozdeľuje medzi prezidentku a vládu, no poukázal na riziko, že tento spôsob vládnutia a postupný personálny rozklad vlády napokon môže politicky výrazne uškodiť aj prezidentke a jej šanciam na znovuzvolenie.

Politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied tvrdí, že hlavnou chybou prezidentky v minulosti bolo, že príliš dlho zastávala voči súčasnej vláde ústretový postoj. „Napokon aj pri rokovaniach o predčasných voľbách, keď akceptovala termín 30. septembra,“ priblížil.

Po tohtotýždňovom prejave Hegera v RTVS si Marušiak nevie predstaviť, že by sa ho prezidentka snažila ešte stále udržať vo funkcii. Politologička Darina Malová z Univerzity Komenského v Bratislave rozumie tomu, že prezidentka sa nechcela stať práve tou inštitúciou, ktorej by sa vláda mala zodpovedať.

„Navyše možno bolo ťažké nájsť v krátkom čase odborníkov, ktorí by prevzali zodpovednosť za fungovanie ministerstiev,“ skonštatovala. Situácia je však podľa nej stále zúfalejšia, takže je potreba jasného rozhodnutia.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá