Úradnícka vláda nebude, tvrdí prezidentka Čaputová. Podľa Hegera by to bola katastrofa
- Prezidentka vyhlásila, že neplánuje menovať úradnícku vládu
- Proti jej vymenovaniu sú viacerí poslanci
- Termín predčasných volieb je stále otázny
- Prezidentka vyhlásila, že neplánuje menovať úradnícku vládu
- Proti jej vymenovaniu sú viacerí poslanci
- Termín predčasných volieb je stále otázny
Prezidentka SR Zuzana Čaputová neplánuje menovať úradnícku vládu. Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Úradnícka vláda by podľa dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) situáciu v parlamente nevyriešila, ale, naopak, zhoršila.
Nevyužije ju ako politický nástroj
„Úradnícka vláda nemá byť nástroj alebo páka na ovplyvňovanie poslancov. Je to nástroj na riadenie štátu. Je to zodpovedný krok, ktorý urobím vtedy, keď vláda Eduarda Hegera zlyhá závažným spôsobom v dôležitých kompetenciách, ktoré som naznačila v januárovom vyhlásení,“ uviedla hlava štátu pre televíziu Markíza.
Heger označil úvahy, že riešením situácie v parlamente by bolo vymenovanie úradníckej vlády, za absurdné. „Obávam sa, že by sa situácia ešte zhoršila. Obzvlášť v období, keď Slovensko musí byť stabilným partnerom v čase vojny na Ukrajine. Zabehnutí ministri implementujú prijatú pomoc v kríze, prijímajú a uvádzajú do života legislatívu, ku ktorej sme sa zaviazali v pláne obnovy,“ doplnil.
Pripomenul, že termín predčasných volieb je výsledkom dohody politických lídrov a súhlasu Čaputovej. „Od jeho schválenia neboli porušené žiadne dohody,“ skonštatoval. Hlava štátu má podľa neho voči poverenej vláde ústavné kompetencie. „A svoje právomoci môže uplatňovať aj voči zákonom prijatým na pôde parlamentu,“ dodal.
Dokázali by sa dohodnúť
K možnému vymenovaniu úradníckej vlády sa vyjadril aj bývalý premiér a minister financií Igor Matovič. Konštatoval, že ak by reálne hrozilo, že prezidentka vymenuje úradnícku vládu, by sa všetky strany dohodli na čo najskoršom termíne predčasných volieb.
„Nikto nechce, aby si tu prezidentka urobila úradnícku vládu z politikov z Progresívneho Slovenska, ktorí nemajú žiadnu legitimitu,“ vyhlásil Matovič. Národná rada SR mala v piatok rokovať o skoršom termíne, plénum však nebolo uznášaniaschopné. Opozícia prezidentku vyzvala k menovaniu úradníckej vlády.
OĽANO aj SaS uviedli, že ak by ju prezidentka vymenovala, budú za skorší termín volieb. Predčasné voľby majú byť 30. septembra.
V parlamente je rušno
O dnešnom parlamentnom fiasku sme ťa informovali aj prostredníctvom nášho článku. Poslanci, ako je vyššie spomenuté, nenašli dosť hlasov na otvorenie schôdze. O otvorenie schôdze sa pokúsili dokonca dvakrát, no neúspešne.
Mimoriadnu schôdzu na žiadosť strany Smer-SD sa opakovane nepodarilo otvoriť. Politickému subjektu Roberta Fica sa totiž nepozdáva odsúhlasený termín predčasných volieb, ktorý označuje za príliš neskorý.
Uskutočniť by sa podľa nich voľby mali už počas prvých letných dní, konkrétne 24. júna. Skorší termín žiada aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vo štvrtok (16.2) uviedla, že súčasná politická situácia, charakterizovaná legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie, je pre Slovensko neúnosná.
„Dianie v parlamente pripomína skôr chaos než zodpovednú správu vecí verejných,“ skonštatovala hlava štátu. Obracia sa zároveň na politických lídrov, aby sa postarali o nápravu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SIU