Úrady bijú na poplach: Zákerná choroba zasahuje obľúbené dovolenkové miesta Slovákov

  • Pred závažnou chorobou varuje aj Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb
  • Turisti by si pri cestovaní do týchto destinácií mali dávať pozor
zdravie, testovanie
Ilustračné foto TASR/Lukáš Grinaj
  • Pred závažnou chorobou varuje aj Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb
  • Turisti by si pri cestovaní do týchto destinácií mali dávať pozor

Španielsko a Taliansko majú nový zdravotný problém – západonílsku horúčku. V oboch krajinách hlásia prípady tejto choroby. Ak plánuješ dovolenku v týchto destináciách, dávaj si pozor. Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu (ECDC) chorôb varuje pred touto hrozbou.

Podľa denníka Mirror sa ľudia v španielskej Seville a talianskej Modene nakazili vírusom spôsobujúcim západonílsku horúčku. ECDC preto vydalo varovanie pre turistov plánujúcich cestu do týchto oblastí.

Príznaky choroby

Vírus západonílskej horúčky šíria invazívne komáre, ktoré sú teraz veľmi aktívne. Podľa riaditeľky ECDC Andrey Ammonovej k tomu prispieva aj zmena klímy.

„Vytvára priaznivejšie podmienky na šírenie invazívnych komárov do predtým nezasiahnutých oblastí a infikovanie viacerých ľudí chorobami,“ citoval denník Mirror Ammonovú.

Väčšina ľudí, asi 80 %, nemá pri tejto chorobe žiadne príznaky. Naopak, 20 % pacientov trpí príznakmi ako bolesť hlavy, nevoľnosť, horúčka, vracanie, vyrážky a bolesť očí.

Existuje aj závažnejší variant tejto choroby, ktorý podľa ECDC útočí hlavne na nervový systém. Tento typ môže byť smrteľný, s úmrtnosťou okolo 17 %. Najviac sú ohrození starší ľudia a jedinci s vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou.

Malária alebo horúčka dengue

Západonílska horúčka nie je jedinou chorobou, ktorú komáre tento rok aktívne prenášajú. Okrem nej sa môžu objaviť aj ďalšie ochorenia, ktoré môžu predstavovať riziko pre cestovateľov aj miestnych obyvateľov.

Ako sme ťa informovali v tomto článku, v polovici apríla potvrdili výskyt ázijského invázneho komára Aedes japonicus japonicus v Košiciach. Tento druh môže prenášať rôzne vírusy.

Českí lekári varujú, že v krajine sa preto začínajú šíriť tropické choroby. Podľa portálu tn.cz ide aj napríklad o maláriu alebo horúčku dengue.

Ázijské komáre na Slovensku
zdroj: Wikimedia Commons

Podľa The Guardian sa choroby prenášané komármi šíria po celom svete, hlavne v Európe, kvôli klimatickým zmenám. Profesorka Rachel Loweová, vedúca globálnej skupiny pre odolnosť v oblasti zdravia, tvrdí, že počet takýchto ochorení sa v najbližších rokoch výrazne zvýši. Svet sa musí pripraviť na tento vývoj situácie.

„Globálne otepľovanie bude znamenať, že jedinci prenášajúci maláriu a horúčku dengue dokážu zahniezdiť vo viacerých regiónoch, kde na tieto choroby nie sú imunitné systémy obyvateľov pripravené,“ varovala lekárka.

Keďže budeme mať v súvislosti s globálnym otepľovaním viac teplých dní, komáre budú mať väčší priestor pôsobiť. Tým sa choroby šíria intenzívnejšie a riešenie je podľa lekárky čoraz zložitejšie.

Problematické sú najmä tieto miesta v Európe

Horúčka dengue sa v minulosti vyskytovala predovšetkým v tropických a subtropických oblastiach. Mrazivé nočné teploty totiž zabíjajú larvy a vajíčka hmyzu vrátane komárov.

Ázijský komár tigrovaný (Aedes albopictus) u nás horúčku dengue prenáša od roku 2023. Problémy spôsobuje konkrétne v Taliansku, Francúzsku, Španielsku, na Malte, v Monaku, San Maríne, Gibraltáre, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, Grécku a Portugalsku.

Hmyzu sa navyše obzvlášť darí. Od roku 2000 do súčasnosti Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaznamenala 9 z 10 historicky najvýznamnejších rokov v šírení horúčky dengue. Lowevá hovorí, že nepomáhajú ani nedávne silné suchá či záplavy v európskych krajinách.

Invázny komár tigrovaný v Bratislave

Určite ťa zaujme, že invázny ázijský komár tigrovaný sa už dostal aj do Bratislavy. Tento komár si vytvoril lokálnu populáciu v bratislavskom Ružinove. Podľa prvých výsledkov monitoringu dokázal prezimovať a usídlil sa tam. Monika Tináková z Slovenskej akadémie vied (SAV) o tom informovala TASR.

Vedci z Biomedicínskeho centra SAV a Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy teraz spolupracujú na overení jeho prezimovania a sledovaní jeho výskytu.

„Ázijský tigrovaný komár bol zaznamenaný aj tento rok na rovnakých lokalitách v Ružinove. Našli sa samičky aj samce a čerstvo nakladené vajíčka,“ priblížila Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV.

Komár na ruke
zdroj: Freepik/@jcomp

Čabanová doplnila, že tento komár sa dá ľahko odlíšiť od slovenských druhov. Je čisto čierny so snehovobielymi prúžkami na nohách, bez škvŕn na krídlach a má biely pásik na hrudi a hlave. Vedkyňa spomenula, že tento druh komára zaznamenali na Slovensku už v roku 2012 v okolí Košíc, no vtedy sa mu nepodarilo usídliť.

Čabanová momentálne pracuje na porovnaní DNA jedincov. Na základe toho môže zistiť, z ktorých krajín sa komáre dostali na Slovensko. Výsledky budú podľa SAV známe do niekoľkých týždňov.

Pre zabránenie šírenia vírusov je dôležité eliminovať tohto komára hneď na začiatku a nedovoliť, aby sa na Slovensku trvalo usídlil a množil, vysvetlila Čabanová.

„Najviac sa mu darí v človekom vytvorených liahniskách – kontajneroch a nádobách s malým množstvom vody, kvetináčoch, odkvapoch, kanalizácii či v odpade naplnenom vodou. Preto je zníženie jeho počtu a zastavenie jeho rozmnožovania v rukách všetkých obyvateľov,“ podotkla.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: Mirror, ECDC, archív SIU, tn.cz, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá