USA boli zrejme súčasťou konfliktu na Ukrajine od začiatku, tvrdí NYT. V Rusku mali dokonca vykonávať misie
- USA boli podľa The New York Times hlboko zapojené do vojny na Ukrajine
- Spolupracovali s Ukrajincami na výcviku, spravodajstve a aj plánovaní útokov

- USA boli podľa The New York Times hlboko zapojené do vojny na Ukrajine
- Spolupracovali s Ukrajincami na výcviku, spravodajstve a aj plánovaní útokov
Američania boli zapojení do vojny na Ukrajine viac, ako bolo verejne známe. Vyplýva to z reportáže The New York Times (NYT), ktorú napísal investigatívny reportér Adam Entous.
Spojené štáty podľa neho zohrávali v konflikte kľúčovú rolu, a to takmer vo všetkých aspektoch ukrajinskej vojenskej snahy. Išlo nielen o spravodajské operácie, ale aj o plánovanie útokov a logistickú a technickú podporu.
Americké spravodajské služby a armáda boli prítomne pri každodenných konzultáciách s Ukrajincami. Stretnutia boli určené napríklad na výber cieľov a koordináciu vojenských operácií.
„Americkí a ukrajinskí dôstojníci sa každé ráno stretli, aby analyzovali pohyb a rozmiestnenie Rusov na bojisku,“ píše v reportáži Entous. „Dôstojníci následne identifikovali zraniteľné ciele a Ukrajincom poskytli presné súradnice ruských jednotiek,“ dodal.
NATO na Ukrajine?
V reportáži sa tiež píše o nasadení jednotiek NATO priamo na Ukrajine. Konkrétne malo ísť o po zuby vyzbrojených britských vojakov v civile, ktorí podľa autora na začiatku vojny eskortovali ukrajinských generálov cez poľsko-ukrajinskú hranicu. Následne ich posadili do lietadla, ktoré ich zobralo do Nemecka na stretnutie s americkými generálmi.
Biely dom neskôr povolil vyslanie amerických vojenských poradcov priamo do Kyjeva. Spočiatku išlo len o niekoľko dôstojníkov, no ich počet sa neskôr strojnásobil. CIA mala vraj prístup aj k samotnému frontu, napríklad v okolí Charkova. Podľa článku asistovala pri operáciách, ktoré sa dotýkali aj ruského územia, čo je červená čiara, ktorú Spojené štáty opakovane deklarovali ako neprekročiteľnú.
Kľúčovým momentom bolo podľa autora americké schválenie operácie, ktorá umožnila Ukrajine uskutočniť útoky pomocou rakiet dlhého doletu proti cieľom na Kryme. Tieto útoky vrátane dronových operácií proti Čiernomorskej flotile boli koordinované americkými vojenskými a spravodajskými zložkami – od výberu cieľov, cez výpočet letových dráh rakiet až vraj po samotné vykonanie útokov.
Ďalšou fázou bolo podľa Entousa povolenie na podporu útokov priamo na území Ruska. CIA mala pôvodne zákaz poskytovať cielené informácie pre operácie v Rusku. Biely dom však vytvoril výnimku, ktorá umožnila agentúre poskytovať informácie o slabinách v ruskej protivzdušnej obrane a o trasách pre bezpilotné lietadlá, ktoré smerovali na ruské vojenské objekty.
Hrozba eskalácie do jadrového konfliktu
Americkí predstavitelia sa podľa NYT opakovane obávali, že podobné aktivity by mohli vyprovokovať Rusov k použitiu jadrových zbraní. Po dodávke raketových systémov HIMARS, ktoré používajú americké satelitné navádzanie, sa vysokopostavení predstavitelia Bieleho domu pýtali, či tým neprekročili hranicu, ktorá môže viesť k tretej svetovej vojne.
Americká rozviedka zachytila rozhovory ruských generálov, vrátane bývalého generála Sergeja Surovikina, ktorí uvažovali o použití taktických jadrových zbraní v prípade, že by Ukrajina prenikla hlbšie do Chersonskej oblasti a ohrozila Krym. Napriek tomu Bidenova administratíva pokračovala v podpore ukrajinských útokov aj na Krym, ktorý Rusko neprávom považuje za neoddeliteľnú súčasť svojho územia.
Partnerstvo aj frustrácie
V reportáži sa píše aj o napätí medzi americkými a ukrajinskými veliteľmi. Americkí generáli často kritizovali ukrajinských partnerov za to, že sa nedržali amerických plánov. Kľúčová protiofenzíva v roku 2023 zlyhala podľa článku aj preto, že Ukrajinci odmietli začať v navrhovanom termíne. „To nie je ten plán!“ bola častá reakcia Američanov.
Ukrajinské velenie podľa Entousa často odmietalo rady z Washingtonu a volilo vlastné riešenia. Americkí poradcovia zároveň kritizovali Kyjev za nedostatočnú mobilizáciu, konkrétne neschopnosť zaviesť brannú povinnosť pre mužov od 18 rokov.
Napriek frustráciám však Američania videli v konflikte strategickú hodnotu. Ako uvádza článok, USA využili vojnu na testovanie zbraní, taktík a spravodajských techník. Jeden americký generál sa údajne poďakoval ukrajinskému kolegovi za to, že „vďaka Ukrajincom sme vybudovali schopnosti, ktoré by sme inak nikdy nezískali“.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: The New York Times