USA budú mať nielen ženu viceprezidentku, ale aj rekordné zastúpenie žien a ľudí LGBTI v Snemovni a Senáte
- Američania sa tak dočkali rozbitia povestného skleneného stropu, ktorý sa Hillary Clinton v roku 2016 nepodarilo rozbiť
- Kamala Harris sa stane prvou ženou - viceprezidentkou
- Kandidatúry žien do oboch komôr dosiahli rekord a znova mierne narástol aj zvolený počet žien
- Rekordné zastúpenie budú mať aj LGBTI reprezentanti. Senátorkou sa stane prvá transrodová osoba
- Američania sa tak dočkali rozbitia povestného skleneného stropu, ktorý sa Hillary Clinton v roku 2016 nepodarilo rozbiť
- Kamala Harris sa stane prvou ženou - viceprezidentkou
- Kandidatúry žien do oboch komôr dosiahli rekord a znova mierne narástol aj zvolený počet žien
- Rekordné zastúpenie budú mať aj LGBTI reprezentanti. Senátorkou sa stane prvá transrodová osoba
„Aj keď budem prvou ženou na tejto pozícii, nebudem posledná – pretože každé malé dievča, ktoré sa dnes večer pozerá, vidí, že je to krajina možností,“ povedala, čoskoro viceprezidentka, Kamala Harris vo svojom príhovore. Oblečená pritom bola v bielom – farbe sufražetiek.
Američania sa tak dočkali rozbitia povestného skleneného stropu, ktorý sa Hillary Clinton v roku 2016 nepodarilo rozbiť. Kamala Harris sa stane prvou ženou – viceprezidentkou, o ktorej sa už teraz hovorí ako o možnej budúcej prezidentke.
Prehra Clinton v roku 2016 ženy neodradila, ale naopak viac inšpirovala, aby sa uchádzali o verejné funkcie. V roku 2018 počas volieb do Senátu a Snemovne dosiahli ženy v oboch inštitúciách rekordný nárast. Samozrejme, aj na tento úspech žien si nárokoval Donald Trump, ktorý tvrdil, že kandidovali len kvôli nemu.
Tento rok stúpajúci trend opäť pokračoval. Kandidatúry žien do oboch komôr dosiahli rekord a znova mierne narástol aj zvolený počet žien.
Pre demokratické kandidátky však o výhru nejde. V ich prípade stratili po jednom kresle v Snemovni aj v Senáte.
Tešiť sa ale, naopak, môžu republikánky, v ktorých prípade ide o rekord v zastúpení žien vo vlastnej strane. V Snemovni ich bude v januári roku 2021 o 11 viac teda 24. V Senáte, naopak, stratili jedno kreslo.
Spolu žien v súčasnosti: 127
Spolu žien v roku 2021: 135
Zo 135 žien bude 47 žien inej farby pleti (Afroameričanky, Hispánky, pôvodné Američanky a podobne.) Všetky okrem troch získali podľa BBC mandát za Demokratickú stranu.
Napriek tohtoročným prvenstvám a rekordným počtom budú ženy aj v roku 2021 tvoriť len niečo vyše štvrtiny Snemovne.
„Zastúpenie žien v americkej politike bolo bojom a vytrvalosťou na dlhej, aj keď príležitostne zdatnejšej, trajektórii nahor,“ povedal povedala Debbie Walsh z Centra pre Americké ženy a politiku (CAWP).
Podľa nej bol rok 2018 príbehom úspechu demokratických žien a tento rok podľa nej podobný príbeh prežili aj republikánske kandidátky. „Ak sa má dosiahnuť rovnaké zastúpenie, pokroky musia pochádzať z oboch strán uličiek.“
Rekordné zastúpenie budú mať obe komory aj s LGBTI reprezentantmi
Rekordný počet kresiel mali podľa NBC News získať aj LGBTI reprezentanti.
Dokopy budú mať Američania 11 reprezentantov z radov LGBTI. Deväť v Snemovni a dvoch senátorov, to je najviac v histórii USA. Všetci sú demokrati.
„Je to šanca, aby sme boli vzorom, ktorý sme hľadali pri dospievaní – pre queer mládež a hlavne queer farebnú mládež,“ uviedol Mondaire Jones, ktorý zvíťazil v New Yorku a stane sa tak členom Senátu.
USA bude mať aj prvú transrodovú predstaviteľku. Sarah McBrideová, popredná obhajkyňa komunity LGBTI, poľahky získala senátorský mandát vo voľbách v štáte Delaware, uviedla americká televízna stanica NBC. McBrideová sa tak stane prvou a zároveň jedinou štátnou senátorkou v USA a najvyššou transrodovou štátnou predstaviteľkou.
„Dúfam, že táto noc ukáže členom komunity LGBTI, že v našej demokracii je dosť miesta aj pre nich,“ uviedla na sociálnej sieti Twitter 30-ročná McBrideová.
Vo voľbách zvíťazila nad republikánskym kandidátom Steveom Washingtonom. Úradujúci demokratický senátor Harris McDowell sa rozhodol na post senátora po 44 rokoch nekandidovať, no McBrideovej vyslovil podporu.