USA by mali kúpiť každý piaty bitcoin, tvrdí renomovaný obchodník. Toto môže spôsobiť silný rast ceny

  • Bitcoin sa má stať súčasťou strategických rezerv USA
  • Renomovaný obchodník predpovedá, koľko by to malo byť
  • Podľa jeho názoru je to 20 % celej zásoby
Bitcoin sa stane prioritou pre USA
Ilustračné foto Pixabay.com/EivindPedersen a Wikipedia Commons
  • Bitcoin sa má stať súčasťou strategických rezerv USA
  • Renomovaný obchodník predpovedá, koľko by to malo byť
  • Podľa jeho názoru je to 20 % celej zásoby

Bitcoin stojí pred veľkým rozhodnutím, ktoré môže ovplyvniť jeho cenu. Michael Saylor, zakladateľ a výkonný predseda spoločnosti MicroStrategy, opäť rozvíril kryptomenové vody svojím odvážnym návrhom. Na konferencii CPAC (Conservative Political Action Conference) vyhlásil, že Spojené štáty by mali usilovať o vlastníctvo 20 % celosvetovej ponuky bitcoinu.

Tento krok by podľa neho posilnil americkú ekonomickú stabilitu, zvýšil národnú bezpečnosť a zabezpečil dominantné postavenie USA v digitálnom finančnom systéme budúcnosti, uvádza Decrypt.

Prečo USA potrebujú bitcoin

Saylor je dlhodobým zástancom bitcoinu a vidí v ňom digitálnu formu zlata — aktívum s obmedzenou ponukou. Vďaka tomu je podľa jeho názoru imúnny voči inflácii. Vo svojom prejave na CPAC (Conservative Political Action Conference) zdôraznil, že ak USA chcú zostať lídrom v globálnej ekonomike, mali by strategicky investovať do bitcoinu. Podobne, ako v minulosti budovali zásoby zlata.

„Bitcoin je najspoľahlivejšie aktívum našej generácie. Ak ho nebudeme vlastniť my, urobí to niekto iný,“ vyhlásil Saylor. Argumentuje tým, že vlastníctvo významného podielu bitcoinu by mohlo pôsobiť ako protiváha voči ekonomickým hrozbám zo zahraničia, najmä zo strany krajín ako Čína alebo Rusko, ktoré sa snažia diverzifikovať svoje rezervy mimo amerického dolára.

Okrem geopolitických dôvodov poukázal Saylor aj na technologický aspekt bitcoinu. Podľa neho je bitcoin základom pre budúci finančný systém založený na transparentnosti a decentralizácii. USA by tak mohli získať kľúčovú kontrolu nad infraštruktúrou, ktorá bude v nasledujúcich desaťročiach formovať globálny obchod.

Reakcie trhu a otázky týkajúce sa realizovateľnosti

Saylorov návrh okamžite vyvolal búrlivú diskusiu. Zatiaľ čo niektorí investori a kryptonadšenci ho označujú za vizionársky krok, iní spochybňujú jeho realizovateľnosť. Aktuálna cirkulujúca ponuka bitcoinu je približne 19,6 milióna BTC, pričom 20 % z tejto sumy predstavuje okolo 3,9 milióna BTC –, čo by si vyžadovalo investíciu v hodnote stoviek miliárd dolárov pri súčasných trhových cenách.

Ekonómovia upozorňujú aj na riziká spojené s takouto masívnou akumuláciou. V prípade, že by vláda USA začala výrazne skupovať bitcoin, mohla by tým vyvolať prudký nárast ceny, čím by sa realizácia plánu ešte viac predražila. Okrem toho by takýto krok mohol naraziť na odpor medzinárodnej komunity a vyvolať obavy z centralizácie kryptomeny, ktorá bola pôvodne navrhnutá ako decentralizovaný systém odolný voči štátnej kontrole.

 

Zástancovia Saylorovej vízie však tvrdia, že USA by mohli tento cieľ dosiahnuť postupným nakupovaním cez štátne fondy. V hre sú aj strategické partnerstvá so súkromnými spoločnosťami. Navyše, časť bitcoinu by mohla byť získaná prostredníctvom ťažby alebo podpory domácich ťažobných firiem.

Aký by bol vplyv na globálny kryptotrh

Ak by sa USA skutočne rozhodli investovať do takejto masívnej akvizície bitcoinu, malo by to výrazný vplyv na globálny trh. Cena bitcoinu by pravdepodobne prudko vzrástla. To by mohlo prilákať ďalších veľkých investorov, ale zároveň by to mohlo spôsobiť zvýšenú volatilitu. Do veľkej miery to viacero investorov aj očakáva. 

 

Saylor zároveň upozorňuje, že tento krok by mohol USA ochrániť pred možnou finančnou krízou vyvolanou infláciou dolára. Vzhľadom na rastúci dlh krajiny a čoraz častejšie debaty o potrebe diverzifikácie rezerv by sa bitcoin mohol stať digitálnym „bezpečným prístavom“. Takýmto spôsobom by zastal pozíciu zlata v súčasnom investičnom a finančnom svete. 

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Decrypt, Cointelegraph

Najnovšie videá

Trendové videá