USA má ďaleko od oázy pokoja, hrozia im ďalšie útoky. Kongresmani a Mike Pence sa kvôli Trumpovi boja o život
- Spojené štáty si ani po inaugurácii prezidenta Joea Bidena nevydýchli
- Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vydalo v stredu výstrahu pred domácim terorizmom
- Politici sa boja o svoj život. Niekoľko ľudí zadržali v súvislosti s plánovanými útokmi na kongresmanov
- Podľa bývalého republikána Scarborougha sa o život bojí aj ex-viceprezident Mike Pence
- Spojené štáty si ani po inaugurácii prezidenta Joea Bidena nevydýchli
- Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vydalo v stredu výstrahu pred domácim terorizmom
- Politici sa boja o svoj život. Niekoľko ľudí zadržali v súvislosti s plánovanými útokmi na kongresmanov
- Podľa bývalého republikána Scarborougha sa o život bojí aj ex-viceprezident Mike Pence
Spojené štáty si ani po inaugurácii prezidenta Joea Bidena nevydýchli. Naďalej im hrozí násilie, čo potvrdzuje aj výstraha pred domácim terorizmom od Ministerstva pre vnútornú bezpečnosť. Politici sa navyše boja o svoj vlastný život. Niekoľko nebezpečných sympatizantov Donalda Trumpa zadržali. Dôvodom je nebezpečné vyhrážanie sa a plánované útoky na kongresmanov.
Scarborough: Pence sa bojí o život kvôli Trumpovi
Hosť televíznej stanice MSNBC a bývalý kongresman za Republikánsku stranu Joe Scarborough v stredu v televízii uviedol, že bývalý viceprezident Mike Pence sa bojí o svoj život. The Hill informuje, že podľa Scarborouga sa bývalý viceprezident v domovskej Indiane snaží ostať nespozorovaný. Dôvodom má byť strach o život, ktorý podľa bývalého kongresmana pochádza práve od Trumpa a jeho správania voči svojmu viceprezidentovi. „Teraz sú ľudia, ktorí majú na svojom zozname zásahov Mikea Pencea kvôli Donaldovi Trumpovi … Pence má teraz strach o svoj život kvôli Donaldovi J. Trumpovi.“
Trump do Pencea vkladal nádej, že zvráti výsledky potvrdzujúce hlasovanie zboru voliteľov. Pence to odmietol spraviť a pre prezidentových stúpencov sa automaticky stal zradcom. Pri útoku na Kapitol mal byť spolu s predsedníčkou Snemovne reprezentantov Nancy Pelosi terčom. Krátko po útoku na Kapitol sa na Twitteri objavil trend výrazu „obeste Penca.“
Zadržali niekoľko ľudí, ktorí plánovali útoky na demokratov
Strach o život majú stále aj niektorí Kongresmani. Od útoku na Kapitol sa vyskytlo niekoľko incidentov, keď Trumpovi priaznivci obťažovali zákonodarcov z oboch strán. Na letisku boli obťažovaní republikáni Lindsey Graham (Južná Karolína) a Mitt Romney (Utah) i demokrat Lou Correa (Kalifornia).
Alexandria Ocasio-Cortez (New York) vo svojom príspevku na Instagrame uviedla, že pri útoku na Kapitol sa bála o svoj život, pretože verila, že jej republikánski kolegovia dovedú útočníkov k nej.
Ocasio-Cortez je obľúbeným terčom šialencov. Podľa ABC News 24. januára zatkli útočníka z Kapitolu, ktorý sa jej online vyhrážal „atentátom“. Nebolo to prvýkrát, keď jej hrozilo, že príde o život. V roku 2019 zadržali bieleho nacionalistu Christophera Paula Hassona, príslušníka pobrežnej stráže, ktorý ju mal tiež na zozname.
Podľa BBC sa mal Hasson, u ktorého zadržali množstvo automatických zbraní, inšpirovať Breivikom a chcel zabiť čo najviac politikov. Na zozname mal okrem Ocasio-Cortez aj Nancy Pelosi alebo lídra demokratickej väčšiny v Senáte Chucka Schumera.
V stredu zadržali ďalšieho Trumpového stúpenca Iana Rogersa, ktorý chcel zaútočiť na demokratov. Independent informuje, že pri prehliadke domu Rogersa našli minimálne 49 strelných zbraní, medzi nimi aj automatické zbrane a aj domácky vyrobené bomby.
Extrémisti v Kongrese
Demokrati sa boja aj vlastných kolegov z Kongresu a hlavne zo Snemovne, ktorí majú tiež patriť k extrémistom. Najčastejšie skloňované je meno novej členky Snemovne, Marjorie Taylor Greene, ktorá sa netají podporou konšpiračnej skupiny QAnon. Novinári zo CNN po preskúmaní facebookového profilu Greene zistili, že politička v roku 2019 podporovala myšlienky popravy demokratov.
V januári 2019 sa jej „páčil“ komentár, podľa ktorého by Pelosi mala byť vyradená „guľkou do hlavy“. Vo videu z tej doby Greene uviedla, že Pelosi je „zradkyňa našej krajiny, je vinná z vlastizrady“, pričom uviedla, že ide o „zločin trestaný smrťou“.
Na Twitteri sa v týchto dňoch objavilo video, na ktorom Greene slovne obťažuje teenagera, preživšieho masovej streľby. Hillary Clinton na svojom Twitteri uviedla, že „táto žena by mala byť na zozname sledovaných osôb. Nie v Kongrese.“
Pred hrozbou domáceho terorizmu varuje aj ministerstvo
Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (DHS) vydalo v stredu teroristickú výstrahu, v ktorej varuje pred pretrvávajúcim potenciálom násilia od ľudí motivovaných protivládnym sentimentom po zvolení prezidenta Joea Bidena. To by mohlo naznačovať, že nepokoje v Kapitole zo 6. januára môžu povzbudiť extrémistov a pripraviť pôdu pre ďalšie útoky, informuje agentúra AP.
Podľa Washington Post (WP) ministerstvo pravidelne vydáva varovania prostredníctvom svojho Národného poradného systému pre terorizmus, zvyčajne sa však zameriavajú na obavy z útokov zahraničných vlád alebo radikálnych skupín zo zahraničia, nie na domácich extrémistov. WP upozorňuje, že ide o prvé varovanie pred domácim terorizmom v posledných rokoch.
Námietky voči odovzdaniu prezidentskej moci
DHS neuviedol žiadne konkrétne plány, poukázal však na „prostredie so zvýšenou hrozbou v celých Spojených štátoch“, o ktorom si myslí, že „pretrvá“ ešte týždne po Bidenovej inaugurácii z 20. januára. V správe sprevádzajúcej výstrahu upozorňuje, že potenciálne násilie môže pochádzať od „širokej škály ideologicky motivovaných aktérov“.
„Informácie naznačujú, že niektorí ideologicky motivovaní násilní extrémisti, ktorí majú námietky proti výkonu vládnej moci a odovzdaniu prezidentskej moci, ako aj proti ďalším vnímaným krivdám vytvoreným falošnými vyhláseniami, by sa mohli naďalej mobilizovať na podnecovanie alebo páchanie násilia,“ varuje ministerstvo.
Okrem hrozby pred bielymi nacionalistami, ktorí zaútočili na Kapitol, sa môže varovanie vzťahovať aj na ľavicových radikálov, ktorí v deň Bidenovej inaugurácie vyvolali nepokoje v mestách Seattle (Washington) a Portland (Oregon). Podľa radikálov je Biden príliš umiernený.
Výstraha poukazuje na hrozbu násilia motivovaného rasovou a etnickou nenávisťou, pričom ako príklad udáva streľbu v texaskom El Pase namierenú proti hispáncom, ktorá si vyžiadala dve desiatky mŕtvych, aj na hrozbu v podobe extrémistov motivovaných zahraničnými teroristickými skupinami.
Po nepokojoch podporovateľov exprezidenta Donalda Trumpa v Kapitole Spojených štátov, ktoré zanechali päť mŕtvych, panuje v USA napätie. Úrady sa obávajú, že by extrémisti mohli zaútočiť aj na ďalšie symboly vlády alebo na ľudí, ktorí oponujú ich názorom.
V súvislosti s útokom na Kapitol federálne úrady obvinili viac ako 150 ľudí, medzi nimi i osoby, ktoré majú väzby na krajne pravicové extrémistické skupiny.
Zdroje: the Hill, ABC News, BBC, Independent, CNN, Washington Post