USA majú mať plán ako „neutralizovať“ jadrový arzenál Ruska

  • Spojené štáty vyvinuli stratégiu, ako by mohli „neutralizovať" ruské jadrové zbrane
  • Stačili by im na to konvenčné zbrane
Na ilustračnej snímke ruský prezident Vladimir Putin a systém balistických striel krátkeho doletu Iskander-K
SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Spojené štáty vyvinuli stratégiu, ako by mohli „neutralizovať" ruské jadrové zbrane
  • Stačili by im na to konvenčné zbrane

Spojené štáty majú stratégiu, ako by mohli „neutralizovať“ ruský jadrový arzenál bez toho, aby použili jadrové zbrane. Tvrdí to publikácia ruského ministerstva obrany, ktorá uvádza, že by to mohlo mať „extrémne negatívny dopad“ na bezpečnosť Ruska.

Newsweek si všimol, že ruské ministerstvo obrany zverejnilo toto zistenie vo svojom časopise Military Thought.

Rusi sa domnievajú, že Spojené štáty by sa snažili eliminovať významnú časť ruského jadrového potenciálu predtým, ako sa Moskva rozhodne pre odvetný úder.

„V strednodobom horizonte sa Spojené štáty snažia vlastniť strategické nejadrové zbrane s krátkym časom doletu k cieľu, ktoré nepodliehajú žiadnym bilaterálnym alebo medzinárodným obmedzeniam,“ uvádza publikácia.

Publikácia dospela k záveru, že by to malo „extrémne negatívny dopad“ na bezpečnosť Ruska a vyžadovalo si od jeho vedenia „aktívne čeliť vznikajúcim hrozbám“.

Ruská agentúra RIA Novosti uvádza, že teória odstrašovania medzi NATO a USA bola nahradená „teóriou preventívnych násilných akcií“.

Článok pritom odkazuje na slová Vladimira Putina, ktorý hovoril o tom, že ilegálne anektované územia na Ukrajine môže Rusko brániť jeho „rozsiahlym arzenálom“, čím naznačil aj možné použitie jadrových zbraní. Neskôr uviedol, že ich použitie by nemalo žiaden vojenský ani politický zmysel.

Prezident Putin si podáva ruky s vodcami štyroch ukrajinských regiónov, ktoré sa cez referendum stali súčaťou Ruskej federácie.
zdroj: TASR/AP/Grigory Sysoyev

Biden sa však v rozhovore pre americkú televíziu News Nation vyjadril pochybovačne o slovách ruského prezidenta. Ruského prezidenta nazval „veľmi nebezpečným“.

„Ak nemá žiadny úmysel, prečo o tom stále hovorí?“ pýtal sa Biden moderátora Reshada Hudsona v exkluzívnom rozhovore.

„Prečo hovorí o schopnosti použiť taktickú jadrovú zbraň? (V minulosti) bol veľmi nebezpečný v tom, ako k tomu pristupoval,“ povedal Biden na margo Putinových rečí.

Spojené štáty situáciu pozorne sledujú 

Spojené štáty monitorujú akýkoľvek naznak, ktorý by prezrádzal, že by Rusko rozhodlo použiť jadrové zbrane. Zatiaľ nezaznamenali náznaky, že by prebiehajúce cvičenie ruských strategických síl bolo prípravou na skutočné nasadenie jadrových zbraní. Uviedol to americký minister obrany Lloyd Austin.

V rámci pokračujúceho cvičenia s označením Grom ruská armáda nacvičuje masívny jadrový úder ako reakciu na nukleárny útok nepriateľa. V stredu priebeh manévrov na diaľku sledoval aj šéf Kremľa Vladimir Putin.

„Doposiaľ sme nezaznamenali nič, na základe čoho by sme sa mohli v tejto chvíli domnievať, že ide o kryciu taktiku,“ povedal Austin novinárom v súvislosti s obavami, že by ruské cvičenie Grom mohlo byť prípravou na reálne použitie taktickej jadrovej zbrane v blízkej budúcnosti.

Iskander
zdroj: Flickr/Ak Pk

Šéf Pentagónu vyjadril presvedčenie, že Putin zatiaľ nerozhodol o nasadení taktickej jadrovej zbrane. Varoval však, že v prípade takéhoto kroku by nasledovala razantná reakcia, ktorú však bližšie nešpecifikoval.

„Od začiatku sme veľmi jasne deklarovali, že medzinárodné spoločenstvo by (v prípade použitia jadrovej zbrane Ruskom) zareagovalo veľmi dôrazne,“ vyhlásil Austin.

Sullivan sa snažil riziko zmierniť, alarm vyvolalo stretnutie 

Hrozbu jadrového útoku sa podľa informácií Wall Street Journal snažil zmierňovať aj Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, ktorý mal ohľadom toho viesť rokovania s ľuďmi v Kremli.

Sullivan rokoval s poradcom Kremľa pre zahraničnú politiku Jurijom Ušakovom a tajomníkom ruskej bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom.

Rozhovory sa mali uskutočniť v čase, keď Západ vyčítal vláde v Moskve, že stupňuje svoje vyhrážky týkajúce sa použitia jadrových zbraní.

Spojené štáty ale znepokojili rozhovor vysokopostavených predstaviteľov ruskej armády. Podľa New York Times mali rokovať o tom, ako a kedy môžu použiť jadrové zbrane. Práve tento rozhovor mal vyvolať veľké obavy vo Washingtone a ostatných spojeneckých hlavných centrách. Podľa zdrojov denníka taktiež rozhovor ukázal, že Rusi sú zúfalí z vývoja na bojisku.   

Zdroje: Newsweek, Wall Street Journal, New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá