USA majú posielať na Ukrajinu sovietske systémy protivzdušnej obrany, ktoré tajne získavali celé desaťročia

  • Spojené štáty majú posielať na Ukrajinu časti systémov protivzdušnej obrany
  • Systémy by mali posilniť vzdušnú obranu Ukrajiny, má ísť napríklad o systém SA-8
  • Zbrane pochádzajú z programu, ktorý slúžil na študovanie sovietskych systémov
  • V hre sú stále aj slovenské S-300. Pentagón tvrdí, že sa o nich intenzívne rokuje
c-17
Flickr/Hiroshi Noguchi
  • Spojené štáty majú posielať na Ukrajinu časti systémov protivzdušnej obrany
  • Systémy by mali posilniť vzdušnú obranu Ukrajiny, má ísť napríklad o systém SA-8
  • Zbrane pochádzajú z programu, ktorý slúžil na študovanie sovietskych systémov
  • V hre sú stále aj slovenské S-300. Pentagón tvrdí, že sa o nich intenzívne rokuje

Spojené štáty majú posielať na Ukrajinu časti systémov protivzdušnej obrany, ktoré tajne získavali celé desaťročia, uvádza denník Wall Street Journal.

Systémy by mali posilniť vzdušnú obranu Ukrajiny proti ruským vzdušným a raketovým útokom. Má ísť napríklad o systém  SA-8. Pričom sovietske zbrane má ukrajinská armáda dobre poznať, pretože ich zdedila po rozpade Sovietskeho zväzu. V boji sa ukázala ich efektivita.

Systémy, ktoré majú posielať Spojené štáty, by mali pochádzať z tajného programu, ktorý desiatky rokov hromadil a skúmal sovietske zbrane. Americké ministerstvo obrany odmieta komentovať rozsah takejto zbierky.

Ako uvádza Wall Street Journal, ministerstvo desiatky rokov zhromažďovalo z celého sveta sovietske systémy protivzdušnej obrany, ktoré následne skúmali experti z amerických spravodajských služieb. Vedomosti získané zo skúmania mali pomôcť s výcvikom amerických síl a vyvinutiu účinných protiopatrení.

S-300 a SA-8

S-300 je protivzdušný a protiraketový systém ruskej výroby, ktorým disponovali krajiny bývalej Varšavskej zmluvy vo východnej a strednej Európe. Systém je populárny vďaka svojej nízkej cene a vysokej účinnosti. Niektoré z najnovších modelov dokážu zachytiť balistické aj riadené strely.

Systém S-300 bol vyvinutý v 60. rokoch a vstúpil do sovietskej služby v roku 1978. Existujú rôzne varianty. Na prepravu odpaľovacieho zariadenia S-300 sa zvyčajne používa ťažký nákladný automobil MAZ-7910. Rakety S-300 v neskorších verziách s modernizovaním majú dolet až 200 kilometrov. Na druhej strane S-300 majú obmedzený dolet na 47 kilometrov.

Military Times uvádza, že S-300V používa dve rôzne rakety. Obe tieto rakety sú určené na zasiahnutie vzdušných a balistických cieľov.

zdroj: Flickr/John Robert Mallernee

„S-300V sa považuje za odolný systém. Po vypustení všetkých rakiet sa odpaľovacie vozidlá môžu nakrátko premiestniť. Používa taktiku strieľania, úkrytu a schovávania, aby sa predišlo zničeniu,“ uvádza Military Times.

Batéria S-300V zvyčajne obsahuje dva až šesť odpaľovacích zariadení, vozidlo veliteľského stanovišťa, prehľadový radar, sektorový prehľadový radar a až 6 prebíjacích vozidiel/odpaľovacích zariadení.

Systém SA-8, v kóde NATO má meno 9K33 Osa, je vysoko mobilný, protilietadlový raketový komplet krátkeho dosahu vyvinutý v Sovietskom zväze. Ako uvádza Security Magazín systém slúžil na likvidáciu cieľov v nižšej výške. Určený bol na zásah vrtuľníkov, taktických lietadiel a iných strojov. Vďaka vysokej mobilite sa dá ľahko ukrývať.

Program získaval sovietske systémy po celom svete 

Program vyvolal pozornosť verejnosti v roku 1994, keď bolo na letisku v Huntsville (Alabama) spozorované dopravné lietadlo sovietskej výroby. Neskôr sa zistilo, že lietadlo nieslo systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý Spojené štáty získali v Bielorusku. Systém bol obstaraný ako súčasť tajného projektu zahŕňajúceho dodávateľa Pentagónu, ktorý stál 100 miliónov dolárov.

Niektoré zbrane z tajného programu boli skladované v Alabame, ktoré podľa oficiálneho webu slúži ako „armádne centrum pre raketové a raketové programy“. V blízkosti skladu nedávno priletelo nákladné lietadlo americkej armády C-17.

Predstavitelia USA ale pre denník uviedli, že bieloruský S-300 medzi systémami, ktoré boli poslané na Ukrajinu, nebol. Poslaný mal byť systém SA-8. Administratíva Joea Bidena mala o presunoch informovať aj Kongres.

Ukrajinci pritom požadujú práve systém S-300, ktorý vedia ich vojaci obsluhovať. Systém S-300 spoločne s inými prvkami vzdušnej obrany, ako sú rakety Stinger alebo Strela odpaľované z pleca, by dokázali chrániť vzdušný priestor Ukrajiny. Bezletová zóna, po ktorej volá Ukrajina, ale aj verejnosť by tak de facto neboli potrebné.

Rokovania neustále prebiehajú, tvrdí Kirby 

Systém S-300 majú v inventári viaceré krajiny Severoatlantickej aliancie ako Slovensko, Grécko či Bulharsko. Grécko malo údajne odmietnuť systém na Ukrajinu poslať. Naša krajina priebežne súhlasila. Minister obrany Jaroslav Naď ale požaduje najskôr náhradu za systém.

Podľa hovorcu Pentagónu Johna Kirbyho rokovania medzi Slovenskom, ale aj Bulharskom neustále prebiehajú.

„Nechystal sa na Slovensko naliehať (minister obrany USA Lloyd Austin), aby dali raketové systémy S-300. Išli sme na Slovensko, pretože je kľúčovým spojencom NATO. A očividne sú na strategickom mieste vzhľadom na to, čo sa deje na Ukrajine,“ povedal hovorca na otázky novinárov v Pentagóne, ako idú rokovania so Slovenskom.

zdroj: SITA/Jana Birošová

Ďalej dodal, že Slovensko sa chce „ubezpečiť, že (práve kvôli tomu, že je vo východnom krídle NATO) Spojené štáty a NATO sú naďalej odhodlané chrániť toto východné krídlo. Nebol to nákupný výlet pre ministra,“ ubezpečil minister novinárov.

Ak sa Slovensko rozhodne darovať Ukrajine svoj systém, Spojené štáty ho vedia na Ukrajinu dostať „veľmi rýchlo“.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov však v piatok varoval cudzie štáty pred presunom systémov protivzdušnej obrany sovietskej výroby S-300 na Ukrajinu. Zdôraznil, že Moskva zničí akýkoľvek vojenský náklad vstupujúci na Ukrajinu.

Ako tvrdil, tieto systémy sa nachádzajú na určitých územiach v súlade s medzivládnymi dohodami, ktoré zakazujú ich poskytovanie tretím krajinám.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Wall Street Journal, Military Times, Security Magazín , DOD

Najnovšie videá

Trendové videá