USA menia postoj k Rusku: Trump bojkotuje u „Veľkej sedmičky“ označenie Moskvy za agresora
- Trump mení rétoriku USA voči Rusku, čím oslabuje podporu Ukrajine
- Spor o vyhlásenia v G7 a OSN prehlbuje napätie medzi Washingtonom a Kyjevom

- Trump mení rétoriku USA voči Rusku, čím oslabuje podporu Ukrajine
- Spor o vyhlásenia v G7 a OSN prehlbuje napätie medzi Washingtonom a Kyjevom
Na tretie výročie plnohodnotnej invázie Ruska na Ukrajinu sa krajiny G7 tradične snažia vyjadriť jednotu a podporu Kyjevu. Tento rok však rokovania skomplikovala neochota Spojených štátov označiť Moskvu ako agresora. Podľa viacerých západných diplomatov americkí predstavitelia blokujú použitie slovného spojenia „ruská agresia“, ktoré bolo v predošlých vyhláseniach G7 štandardom, informuje v správe denník Financial Times.
„Američania blokujú túto formuláciu, no stále pracujeme na dohode a dúfame, že sa podarí dosiahnuť kompromis,“ uviedol nemenovaný diplomatický zdroj pre Financial Times.
Napätie vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou ešte viac eskalovalo po tom, čo bývalý americký prezident Donald Trump obvinil Ukrajinu z vyvolania vojny, označil prezidenta Volodymyra Zelenského za „diktátora bez volieb“ a naznačil, že Rusko by sa malo vrátiť do skupiny G7.
Tento posun v rétorike sa premietol aj do rokovaní o návrhu rezolúcie OSN, kde USA odmietajú podporiť dokument odsudzujúci ruskú agresiu a vyjadrujúci podporu územnej celistvosti Ukrajiny.
Zmena kurzu v americkej zahraničnej politike?
Spojené štáty už v predchádzajúcich rokoch dôsledne podporovali rezolúcie na podporu spravodlivého mieru na Ukrajine. Súčasné odmietnutie spoločného vyhlásenia G7 a váhanie pri podpore rezolúcie OSN však naznačuje zásadnú zmenu prístupu Washingtonu. Podľa diplomatických zdrojov ide o signál, že Trumpova administratíva sa snaží ukončiť vojnu v prospech rýchlej dohody s Ruskom, a to aj bez účasti Kyjeva.
Reuters konštatuje, že tento postoj predstavuje „potenciálny výrazný posun zo strany doteraz najmocnejšieho západného spojenca Ukrajiny“. Dôkazom tohto vývoja bolo aj nedávne rokovanie amerických a ruských diplomatov v Rijáde, na ktorom Ukrajina a Európska únia neboli zastúpené.
Podľa viacerých expertov je viditeľný aj posun v rétorike amerických predstaviteľov. Ministerstvo zahraničných vecí USA začalo namiesto pojmu „ruská agresia“ používať neutrálnejšie označenie „ukrajinský konflikt“. Tento jazykový posun bol badateľný aj počas nedávneho stretnutia amerického ministra zahraničia Marca Rubia s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Rijáde, kde sa v oficiálnych vyhláseniach spomínal len „konflikt na Ukrajine“.
Trumpova otvorenosť voči Putinovi
Rokovania v Rijáde prišli krátko po tom, ako Trump otvorene vyjadril priazeň ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a naznačil, že je ochotný normalizovať vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou. Putin na tieto kroky reagoval pozitívne.
„Americkí vyjednávači boli úplne iní – boli otvorení rokovaciemu procesu bez akýchkoľvek predsudkov alebo hodnotení minulosti. Majú záujem o spoluprácu,“ vyhlásil ruský prezident po stretnutí v Rijáde.
Zároveň Trump v posledných týždňoch šíril nepravdivé tvrdenia o nízkej popularite ukrajinského prezidenta. „Zelenskyj má v Ukrajine iba štyri percentá podpory,“ tvrdil Trump, hoci podľa prieskumov Kyiv International Institute of Sociology sa jeho popularita v skutočnosti pohybuje na úrovni 57 percent.
Roztržka medzi USA a Ukrajinou eskaluje
Táto politika vyvoláva rastúcu nervozitu medzi ukrajinskými lídrami, ktorí sa obávajú, že Washington postupne obmedzí vojenskú a finančnú pomoc. USA boli doteraz hlavným garantom bezpečnosti Ukrajiny, poskytli jej desiatky miliárd dolárov na obranu a zabezpečovali diplomatickú podporu na medzinárodnej scéne.
„Ak by Spojené štáty stiahli svoju podporu, rezolúcia OSN bude mať menšiu šancu na schválenie a Ukrajina stratí dôležitého spojenca,“ varujú diplomati.
Súčasný vývoj tak naznačuje, že Trumpova administratíva pripravuje nový prístup k riešeniu konfliktu, pričom sa viac orientuje na rokovania s Ruskom ako na podporu Ukrajiny. Táto stratégia však vyvoláva obavy nielen v Kyjeve, ale aj medzi európskymi lídrami, ktorí sa obávajú, že bez americkej podpory zostane Ukrajina v nevýhodnej pozícii pri budúcich mierových rokovaniach.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Financial Times, TASR, KIIS