USA modernizujú jadrový arzenál: Ničivá bomba B-12 je hotová, výkonnejšia B-13 sa pripravuje

  • USA ukončili výrobu jadrovej bomby B61-12, ktorá nahradí staršie verzie
  • Zároveň sa pripravuje výkonnejšia B61-13 s vyšším ničivým potenciálom
gravitačná bomba B61-12 z F-35
Pixabay/Gerd Altmann
  • USA ukončili výrobu jadrovej bomby B61-12, ktorá nahradí staršie verzie
  • Zároveň sa pripravuje výkonnejšia B61-13 s vyšším ničivým potenciálom

Spojené štáty dokončili podľa serveru Interesting Engineering poslednú produkčnú jednotku jadrovej gravitačnej bomby B61-12. Tento typ zbrane sa tak oficiálne stal súčasťou zásob strategickej výzbroje.

Tento krok predstavuje významný míľnik vo vývoji amerického jadrového arzenálu. Bomba B61, ktorej prvé verzie zaviedli do služby ešte v roku 1968, prešla mnohými modernizačnými programami na predĺženie svojej životnosti. Posledná modifikácia B61-12 nahradila staršie verzie a zabezpečila spoľahlivosť tejto zbrane najmenej na ďalších 20 rokov.

Kľúčový moment v histórii B61-12

Na vývoji a výrobe B61-12 sa podieľali Sandia National Laboratories, Národná správa pre jadrovú bezpečnosť (NNSA) a americké letectvo. „Je to obrovský úspech,“ vyhlásil Rich Otten, senior manažér v Sandia National Laboratories. „Viac ako desať rokov stovky odborníkov venovali svoje úsilie a kariéru tomu, aby sa tento projekt stal skutočnosťou.“

Aj keď je hlavná výroba ukončená, program B61-12 sa ešte nekončí. Do fiškálneho roku 2026 budú pokračovať aktivity spojené s produkciou náhradných dielov a záverečnými operáciami. Dôležitou súčasťou udržiavania zásob je aj testovanie.

Náhodne vybrané bomby sa budú rozoberať v závode Pantex Plant, pričom ich komponenty sa budú analyzovať v Sandia’s Weapons Evaluation Testing Laboratory.

Niektoré jednotky budú použité na testovacie lety v rámci programu hodnotenia funkčnosti. Tieto testy zahŕňajú letové skúšky na základniach Nellis Air Force Base a Tonopah Test Range v Nevade.

Toto je len začiatok našich snáh v Sandia National Laboratories na zabezpečenie toho, aby B61-12 bola udržiavaná a monitorovaná správne,“ povedal Scott Klenke, senior manažér pre udržiavanie zásob. „Je to kľúčový prvok našej odstrašujúcej sily.“

Hoci bola výroba ukončená, Sandia a ďalšie organizácie budú naďalej vykonávať dohľad nad spoľahlivosťou a bezpečnosťou bomby B61-12 prostredníctvom pravidelných hodnotení a testov. V rámci programu udržiavania zásob vykonávajú náhodné kontroly. Vybrané jednotky budú tiež demontované, aby sa preverila ich funkčnosť a bezpečnosť.

Pripravovaná nová verzia – B61-13

Pôvodne mala B61-12 nahradiť všetky staršie verzie vrátane B61-3, B61-4, B61-7 a B61-10. Bola propagovaná ako riešenie, ktoré umožní skonsolidovať arzenál a zároveň znížiť počet jadrových bômb v sklade o 50 %.

Teraz sa však ukazuje, že táto konsolidácia nebude úplná. Predošlá administratíva prezidenta Joea Bidena totiž podľa Newsweeku rozhodla o vývoji novej jadrovej bomby B61-13, ktorá nahradí starší model B83-1. Vývoj B61-13 zabezpečí zachovanie vysokej údernej sily niekdajšieho modelu nebude určená pre stíhačky s dvojitou schopnosťou. 

Nová bomba si zachová maximálny výbuchový výkon 360 kiloton z modelu B61-7, no bude mať vylepšené bezpečnostné prvky a presnejší navádzací systém. Pentagón tvrdí, že vývoj B61-13 nemá súvis s novými vojenskými cieľmi, ale poskytne prezidentovi USA viac možností na ničenie tvrdých a rozľahlých vojenských cieľov.

Tento krok je však vnímaný aj ako politický kompromis, ktorého cieľom je presvedčiť Kongres, aby umožnil vyradenie B83-1 – poslednej americkej bomby s megatonovým výkonom. Tá mala byť už dávno vyradená, no jej osud sa stal predmetom politického boja medzi rôznymi administratívami.  

Americké jadrové plánovanie sa tak naďalej vyvíja v kontexte politických dohôd a technologického pokroku, pričom dôraz sa kladie na zlepšenú presnosť a flexibilitu v nasadení jadrových zbraní. B61-7.

Devastačná sila budúcej bomby

Pre porovnanie, bomba zhodená na Hirošimu mala silu 12 – 18 kiloton a bomba na Nagasaki 18 – 23 kiloton. Výbuch B61-13 by mal potenciál úplne zničiť veľké časti veľkomiest.

Podľa simulácií nástroja Nukemap by v prípade explózie nad New Yorkom mohol výbuch spôsobiť okamžitú deštrukciu v okruhu pol míle (0,8 km). Okrem toho by nastalo zrútenie budov do vzdialenosti troch kilometrov a ťažké radiačné popáleniny na kilometre ďaleko.

Hoci B61-13 prinesie väčšiu deštruktívnu silu, celkový počet amerických jadrových zbraní sa nezvýši. Počet B61-12 bude totiž znížený o rovnaký počet, ako bude vyrobených B61-13. Podľa Federácie amerických vedcov (FAS) môže byť vývoj B61-13 politickým krokom na definitívne vyradenie B83-1, poslednej megatonovej bomby v americkom arzenáli.

Vývoj týchto zbraní prebieha pod dohľadom NNSA a Ministerstva obrany USA, ktoré sa snažia zabezpečiť modernizáciu jadrového arzenálu pri zachovaní strategickej rovnováhy. Americké úsilie o modernizáciu svojho jadrového arzenálu tak pokračuje, pričom B61-12 zostáva dôležitým prvkom v strategických kapacitách krajiny.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Interesting Engeneering, Newsweek, Newsweek, Fas.org

Najnovšie videá

Trendové videá