USA môžu v krajine Blízkeho východu dosadiť novú vládu: „Plán“ by vyriešil hneď niekoľko problémov
- Dosadenie novej vlády v Libanone sa javí ako skutočný plán
- Boj proti teroristom v krajine môže vyriešiť politickú stagnáciu
- Nesie to však veľké riziko
- Dosadenie novej vlády v Libanone sa javí ako skutočný plán
- Boj proti teroristom v krajine môže vyriešiť politickú stagnáciu
- Nesie to však veľké riziko
V Libanone trpia bežní ľudia a civilisti iba preto, že v ich krajine pôsobí Iránom podporovaná teroristická skupina, ktorá medzi obyvateľmi ani nemá nejakú veľkú podporu. Predpokladá sa, že až 85 percent Libanončanov žije na pokraji chudoby a H*zballáh má vyslovenú podporu len od 30 percent miestnych.
Ide o rozlohou veľmi malý štát so 7 miliónmi obyvateľov. Miestni sú tu rozdelení najmä podľa vierovyznaní a tak sa dá merať aj popularita H*zballáhu. Zatiaľ čo 93 percent šiitských moslimov vyjadruje voči tejto organizácii pozitívny názor, zdieľa ho s nimi iba 34 percent sunnitských moslimov a 29 percent kresťanov, píše The Week.
Zaujímavé pritom je, že Libanon bol kedysi jedinou krajinou Blízkeho východu s kresťanstvom ako dominujúcim náboženstvom. Počet veriacich však postupne klesol zo 60 na 33 percent.
Prečo o tom vôbec hovoríme? Libanonským miestnym spôsobujú veľké problémy teroristi hnutia H*zballáh. Aj ak nie priamo, tak pre ich angažovanie sa do vojny proti susednému Izraelu. Organizácia vznikla v roku 1982 v reakcii na prvú izraelskú inváziu Libanonu. Finančne a aj vojensky ju však otvorene podporuje vláda v Iráne.
H*zballáh sa po teroristických útokoch H*masu pridal k útokom na Izrael. Izraelské obranné sily (IDF) v súčasnosti pôsobia za hranicami Libanonu v snahe extrémistov eliminovať. V krajine podnikajú rozsiahle vzdušné útoky a výrazne tak obmedzujú chod normálneho života. Ľudia trpia napriek tomu, že skupinu, s ktorou u nich doma bojuje iný štát, ani nemajú výrazne v láske. Celé vysvetlenie konfliktu nájdeš na tomto odkaze.
Plány USA
Ako píše The Times of Israel, súčasná vojna medzi IDF a H*zballáhom však nemusí skončiť len pri ničení terorizmu. Môže vyriešiť problémy aj Bejrútu aj Jeruzalemu. Spojené štáty americké majú plán, ako izraelskú ofenzívu v Libanone využiť. Ide totiž o vhodnú príležitosť úplne vytlačiť Iránom podporovaných militantov z krajiny a v Libanone zaviesť novú vládu.
Pre prominentný The Wall Street Journal to uviedli americkí a arabskí predstavitelia. Washington v konečnom dôsledku teda možno zmení svoj postoj k celej vojne. V predchádzajúcich vyjadreniach totiž prezident USA Joe Biden opakovane vyzýval na prímerie.
Ak má ísť o skutočný plán, veľkú úlohu v ňom zohrá nový libanonský prezident. Krajina nemá hlavu štátu už dva roky, keďže si ju tu nevolia občania, ale parlament, a ten sa od roku 2022 stále nedokázal zhodnúť na jednom kandidátovi.
H*zballáh má totiž v libanonskej politike pri tejto záležitosti právo veta. Poslednému prezidentovi Michaelovi Aounovi skončilo prezidentské obdobie 31. októbra 2022.
Keďže prezident je zároveň aj veliteľom ozbrojených síl, zohrá zásadnú úlohu v snahe viesť vládu a zvládnuť súčasnú krízu. Nevítaná vojna by tak nakoniec mohla vyriešiť dvojročnú politickú stagnáciu v Bejrúte.
„Chceme, aby z tejto situácie nakoniec vzišlo to, že Libanon dokáže prelomiť zovretie, ktoré má nad krajinou H*zballáh,“ uviedol tento týždeň hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matt Miller. Doplnil, že hlavným cieľom by sa preto malo stať odstránenie práva veta u teroristov.
Riziká občianskej vojny
Niektorí Libanončania sa však obávajú, že nátlak na dosadenie prezidenta môže podnietiť druh sektárskeho násilia. Takéto občianske nepokoje sme v krajine videli už aj v minulosti a podobné obavy má aj Egypt.
Plán má aj ďalší problém, a to vplyv Jeruzalema, na ktorý v Libanone panujú veľmi rozličné názory. Nového prezidenta by mnohí občania vnímali ako vodcu, ktorý svoj post získal v dôsledku izraelskej ofenzívy, a teda za nelegitímneho. Situácia by mohla vyústiť do veľkého hnevu a potenciálne i násilia.
„Chýba nám akékoľvek vedenie, ktoré by aspoň iniciovalo kurz, kde by sme mohli vidieť svetlo na konci tunela,“ hovorí Ibrahim Mneimneh, reformný poslanec parlamentu z Bejrútu.
Voľba prezidenta
Celý systém v Libanone pri voľbe prezidenta závisí od prominentných osobností, teda od premiéra Nadžíba Míkátího a predsedu parlamentu Nabíha Berrího.
Berrí je šéfom šiitskej frakcie parlamentu, čo znamená, že takmer automaticky vyjadruje podporu H*zballáhu. Zároveň pôsobí ako prostredník v rozhovoroch o prímerí. Obaja politici síce súhlasia s voľbou prezidenta, no zároveň podporujú boj proti Izraelu.
Najvyšší žijúci predstaviteľ H*zballáhu, zástupca generálneho tajomníka Naím Kassém, začiatkom tohto týždňa odmietol akúkoľvek politickú reštrukturalizáciu, kým sa neskončí vojna. Hnutie podporuje úsilie o prímerie, no ďalšie podrobnosti neposkytuje. Celé to teda bude ešte nesmierne komplikované.
EXKLUZÍVNE SLEDOVANIE IZRAELSKÉHO KONFLIKTU
- Situácia v Izraeli bola ešte pred pár dňami ako z rozprávky. Navštívili sme dnes bombardovanú oblasť (REPORTÁŽ)
- EXKLUZÍVNE izraelský veľvyslanec pre Startitup: Sú to agenti smrti. Radíme im, aby si s nami nezačínali
- Izraelské veľvyslanectvo zatvorilo slovenských novinárov za „tajné dvere“: Bolo to brutálne, opisuje redaktor Startitup
- Rodina rukojemníka EXKLUZÍVNE pre Startitup: Nezabúdajte na nás. O Jairovi nič nevieme už 68 dní
- Rozhovor priamo z Izraela: Po neopísateľnom útoku ich syna odvliekli, mesiace žijú v strachu
- VIDEOREPORTÁŽ z miest plaču: Stál som na mieste masakru a hľadel na boje v Gaze
- Redaktor Startitup v Izraeli: V Tel Avive som počul sirény a explózie, kým z Gazy stúpal dym (REPORTÁŽ)
- Humanitárna kríza v Gaze je alarmujúca. Startitup získal vládny dokument o podpore teroristov úradom OSN
- MIMORIADNE správy z Izraela: Vodcovia extrémistov z Gazy aj Libanonu sú mŕtvi
- PREHĽAD: Útok na Izrael. Útočníci zverejnili zoznam cieľov, netrafili ani jeden (VIDEO)
- EXKLUZÍVNE: Sekajú tu samých seba do hláv, toto bol sekáč s otrokyňami. Slovák Matej robí sprievodcu na zakázaných miestach
- EXKLUZÍVNE Izrael ako narušiteľ a bábka: Ak vypukne tretia svetová, tak na tomto mieste. Obe strany páchajú extrémne zločiny
- Od teroru k masakrom: Rok vyvražďovania dvoch národov akurát tak prehĺbil nenávisť (KOMENTÁR)