USA obsadia Pásmo Gazy, tvrdí Donald Trump. Vysídli milióny ľudí, chystá „veľkú obnovu“

  • Donald Trump vyhlásil, že USA by mali prevziať Pásmo Gazy, odstrániť nevybuchnuté bomby a zabezpečiť jeho obnovu
  • Palestínčanov vidí skôr v iných krajinách
Trump_Netanyahu092991106373
Ilustračné foto TASR/AP Photo/Evan Vucci
  • Donald Trump vyhlásil, že USA by mali prevziať Pásmo Gazy, odstrániť nevybuchnuté bomby a zabezpečiť jeho obnovu
  • Palestínčanov vidí skôr v iných krajinách

Americký prezident Donald Trump opäť rozprúdil medzinárodnú diskusiu svojím najnovším vyhlásením o Pásme Gazy. Počas tlačovej konferencie s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom vyhlásil, že Spojené štáty by mali prevziať kontrolu nad touto palestínskou enklávou, odstrániť nevybuchnuté bomby a zabezpečiť jej hospodársky rozvoj.

Trump dokonca naznačil, že by sa Pásmo Gazy mohlo stať „Riviérou Blízkeho východu“. Tento nápad vyvolal okamžitú odozvu na medzinárodnej scéne.

Trumpova vízia a jej implikácie

Trumpov návrh počíta so zničením všetkých zničených budov v Pásme Gazy a ich nahradením infraštruktúrou, ktorá by podporila ekonomický rozvoj. Jeho vyjadrenie, že v oblasti vznikne „neobmedzený počet pracovných miest a nové možnosti bývania“, však nevyjasňuje, pre koho budú tieto výhody určené. Naopak, Trump dal jasne najavo, že dva milióny Palestínčanov v oblasti nevidí a mali by odísť do iných krajín.

Takáto výzva k masovému vysídleniu má znepokojivé dôsledky. Odborníci na medzinárodné právo upozorňujú, že takéto vyhlásenia by mohli byť interpretované ako podpora etnického čistenia.

Reakcie svetovej verejnosti

Palestínske hnutie H*mas označilo Trumpov návrh za „absurdný a nebezpečný“, zatiaľ čo Saudská Arábia ostro odmietla akékoľvek pokusy o vysídlenie Palestínčanov. Palestínsky vyslanec pri OSN zdôraznil, že obyvatelia Gazy si právoplatne nárokujú na svoju pôdu a odmieta akékoľvek snahy o ich presídlenie, informuje TASR.

Kritika prišla aj zo strany amerických politikov, vrátane demokratického senátora Chrisa Murphyho, ktorý označil Trumpov návrh za „nebezpečný a iracionálny“.

Dokonca aj niektorí republikáni, ako bývalý kongresman Justin Amash, ktorého rodina bola vyhnaná z domova izraelskými silami v roku 1948, návrh ostro odmietli. Amash varoval, že ak by USA vynútili vysídlenie Palestínčanov, dopustili by sa zločinu etnického čistenia, píše The Guardian.

Netanjahu a jeho politické motivácie

Benjamin Netanjahu, ktorý je v súčasnosti stíhaný Medzinárodným trestným súdom za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti, sa k Trumpovej iniciatíve postavil pozitívne. Označil ho za „najväčšieho priateľa Izraela, akého kedy Biely dom mal“, a vyhlásil, že Trumpov návrh môže „zmeniť dejiny“.

Jeho podpora tohto plánu je však zároveň významným politickým krokom, keďže sa snaží udržať podporu konzervatívnych izraelských volieb v čase, keď je pod rastúcim tlakom medzinárodného spoločenstva.

Možné dôsledky a porušenie medzinárodného práva

Trumpova vízia prevzatia Pásma Gazy USA sa nezakladá na žiadnom existujúcom medzinárodnom mandáte. Vyhlásenie izraelskej suverenity nad Západným brehom Jordánu, ktoré Netanjahu podporuje, by navyše predstavovalo hrubé porušenie medzinárodného práva a viedlo by k eskalácii konfliktu.

Z medzinárodného hľadiska je myšlienka americkej kontroly Pásma Gazy neprijateľná a pravdepodobne by narazila na tvrdý odpor v Bezpečnostnej rade OSN. Navyše, akékoľvek vynútené vysídlenie Palestínčanov by bolo jednoznačne označené ako zločin proti ľudskosti.

Čítajte viac z kategórie: Donald Trump

Zdroje: TASR, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá