Snemovňa reprezentantov Spojených štátov amerických schválila návrh zákona, ktorý by mohol viesť k zákazu populárnej sociálnej video aplikácie TikTok na území USA, pokiaľ jej čínsky majiteľ, spoločnosť ByteDance, nepredá svoje podiely. Informuje o tom spravodajský web CNBC.
Zákon s názvom „Zákon o ochrane Američanov pred aplikáciami kontrolovanými zahraničnými odporcami“ bol prijatý výraznou väčšinou hlasov – 352 k 65. Návrh zákona ďalej poputuje do amerického Senátu. Nie je však isté, či zákon schvália aj senátori, ktorí sú v danej veci názorovo rozdelení.
Návrh zákona, ktorý bol predstavený 5. marca zástupcami Mikeom Gallagherom a Rajom Krishnamoorthim z Výboru Snemovne reprezentantov pre Čínsku komunistickú stranu, označuje TikTok za hrozbu národnej bezpečnosti kvôli jeho údajným väzbám na čínsku vládu.
Autori zákona tvrdia, že nejde o priamy zákaz TikToku. Zákon by ale vyžadoval od spoločnosti ByteDance, aby sa vzdala vlastníctva TikToku do približne šiestich mesiacov od prijatia zákona. Len v takom prípade by mohla aplikácia naďalej pôsobiť v USA.
Porušuje vraj ústavu
Tento krok vyvolal ostrú reakciu zo strany TikToku, ktorý obvinil Snemovňu z obchádzania procesu a narušenia práv zakotvených v prvom dodatku americkej ústavy. V USA aplikáciu využíva približne 170 miliónov občanov. TikTok tiež upozornil na potenciálny negatívny dopad na zhruba 7 miliónov malých podnikov, ktorých rast je závislý od čínskej platformy.
Ak návrh zákona prejde Senátom, musel by ho ešte podpísať americký prezident Joe Biden. Ten si len prednedávnom vytvoril oficiálny účet na TikToku v rámci svojej volebnej kampane. Prezident by síce mal možnosť zákon vetovať, no v minulosti uviedol, že ak zákon prejde zákonodarnými orgánmi, je pripravený ho podpísať.
zdroj: Unsplash/Mourital Zativa
Kritika zákona prichádza nielen z TikToku, ale aj z rôznych technologických a občianskych organizácií, ako sú Americká občianska liberálna únia a Knightov inštitút, ktoré upozorňujú na možné porušenie práv vyplývajúcich z prvého dodatku.
Bývalý prezident Donald Trump, ktorý už v minulosti inicioval pokus o zákaz TikToku kvôli údajným obavám o národnú bezpečnosť, v súčasnosti tvrdí, že zákaz by mohol posilniť spoločnosť Meta, materskú spoločnosť Facebooku, ktorú označil za „nepriateľa ľudu“.
Nie je pritom jasné, či by sa spoločnosť ByteDance, v prípade, že zákon vstúpi do platnosti, rozhodla svoju platformu predať. Ak by tak však spravila, musela by dostať poriadne štedrú ponuku, keďže cenu aplikácie odhaduje na zhruba 220 miliárd amerických dolárov. V prepočte ide o približne 201 miliárd eur.
Aj na európskej pôde
TikTok má aktuálne problémy aj v Európe. Približne pred mesiacom Európska komisia (EK) začala formálne právne konanie proti platforme TikTok s cieľom posúdiť, či došlo k porušeniu zákona o digitálnych službách (DSA) v oblastiach súvisiacich s ochranou maloletých osôb, transparentnosťou reklamy, prístupom výskumných pracovníkov k údajom, ako aj riadením rizík návykového dizajnu a škodlivého obsahu.
Na základe predbežného vyšetrovania a analýzy správy o posúdení rizika, ktorú TikTok zaslala v septembri 2023, ako aj odpovedí spoločnosti TikTok na žiadosti EK o informácie (o nezákonnom obsahu, ochrane maloletých osôb a prístupe k údajom), sa exekutíva EÚ rozhodla začať právne konanie podľa zákona o digitálnych službách.
Rokovania sa zamerajú na viaceré oblasti. Komisia sa zaujíma o dodržiavanie povinností vyplývajúcich z DSA v súvislosti s posudzovaním a zmierňovaním systémových rizík, pokiaľ ide o negatívne účinky vyplývajúce z návrhu systému TikTok vrátane algoritmických systémov, ktoré môžu stimulovať behaviorálne závislosti. Preverí zmierňujúce opatrenia zavedené v tejto súvislosti, najmä nástroje na overovanie veku, ktoré TikTok používa na zabránenie prístupu maloletých k nevhodnému obsahu.