USA omylom deportovali muža s právnou ochranou: Skončil v brutálnom väzení medzi gangstrami v El Salvadore

  • Trumpova administratíva priznala, že omylom deportovala otca americkej rodiny
  • Skončil v megaväzení medzi obvinenými gangstrami
El_Salvador_US_Deportations249682
Ilustračné foto TASR/El Salvador presidential press office via AP
  • Trumpova administratíva priznala, že omylom deportovala otca americkej rodiny
  • Skončil v megaväzení medzi obvinenými gangstrami

So správou prišiel americký denník The Atlantic, ktorý odhalil znepokojujúce detaily prípadu Kilmara Abrega Garciu – muža pôvodom zo Salvadoru, ktorý prišiel do USA ako šestnásťročný a ktorému imigračný sudca v roku 2019 udelil právnu ochranu pred vyhostením. Napriek tomu bol v marci 2024 deportovaný späť do krajiny, z ktorej utekal. Trumpova administratíva sa tento týždeň v súdnom spise priznala k „administratívnej chybe“, ktorá viedla k jeho nelegálnemu vyhosteniu.

Abrego Garcia žil v Marylande, mal stabilnú prácu ako učňovský plechár, každoročne sa hlásil imigračným úradom a staral sa o svojho ťažko postihnutého syna – päťročného amerického občana, ktorý trpí autizmom a poruchou sluchu. Nemal žiadny záznam v trestnom registri. Napriek tomu bol 12. marca 2024 počas návratu z návštevy babky so synom v aute zadržaný agentmi ICE, obvinený zo zmeny imigračného statusu a odvlečený v putách.

„Aj keď ICE vedela o jeho ochrane pred deportáciou, bol deportovaný kvôli administratívnej chybe,“ priznala vláda v oficiálnom súdnom podaní. V čase deportácie mal Abrego Garcia stále platný status „withholding of removal“, ktorý mu zabezpečoval, že nebude vrátený do El Salvadoru z dôvodu hroziaceho nebezpečenstva.

Kto je vlastne hrozba pre komunitu?

Trumpova administratíva tvrdila, že Abrego Garcia je aktívnym členom gangu MS-13 – skupiny, ktorú označila za teroristickú organizáciu. Právnik Simon Sandoval-Moshenberg tieto obvinenia rázne odmieta a tvrdí, že sú postavené na neoverených a nepravdivých tvrdeniach.

„Tieto obvinenia siahajú k incidentu z roku 2019, keď bol Kilmar zadržaný s ďalšími mužmi na parkovisku. Jeden z nich povedal polícii, že je gangstrom, ale bez dôkazov. Polícia tomu neverila a Garciu neobvinila,“ uvádza sa v súdnych dokumentoch. Napriek tomu bol po prepustení zadržaný imigračnou políciou a čelil hrozbe deportácie – ktorú úspešne odvrátil vďaka rozhodnutiu imigračného sudcu.

Zvláštne je, že v zozname na deportačný let pôvodne ani nefiguroval. Bol vedený len ako „náhradník“ – a na let sa dostal po tom, čo boli iní pasažieri vyradení. „Zoznam neuvádzal, že by Abrego Garcia nemal byť deportovaný,“ argumentovala vláda a tvrdila, že jeho deportácia prebehla „v dobrej viere“.

Väznica CECOT

Ako ďalej uvádza spravodajstvo CNN, jeho deportácia skončila vo väzení, ktoré je známe svojou brutalitou – CECOT, salvádorské „Centrum pre zadržiavanie teroristov“. Prístup verejnosti je tam takmer nulový, kontakt s rodinou neexistuje. Manželka Abrega Garciu ho rozpoznala len na fotografii zverejnenej prezidentom Nayibom Bukelem – na nej muži v čiernych kuklách tlačia Garciu k zemi medzi stovkami ďalších zadržaných.

Jeho žena spoznala tetovanie na ruke a jazvy. K fotke pripojil Bukele na sociálnych sieťach jediný komentár: „Oopsie.“

Odkaz bol očividne mierený sudcovi, ktorý len deň predtým nariadil pozastavenie deportácií. Prezidentovo výsmešné gesto len podčiarkuje, ako málo váhy má dnes rozhodnutie amerických súdov v očiach politickej moci.

Zákony, ktoré nikto nerešpektuje?

Prípad šokoval aj niektorých vládnych právnikov. „Čo. Do. R*ti,“ znela textová správa jedného z nich, ktorého citoval novinár, ale nemohol byť menovaný. Sandoval-Moshenberg medzitým požiadal súd, aby nariadil vláde požiadať o návrat jeho klienta – a ak bude potrebné, zadržať platby smerujúce do salvádorského väzenského systému. Ten si účtuje od USA údajne 6 miliónov dolárov ročne za zadržiavanie deportovaných osôb.

Administratíva ale tvrdí, že žiadna právomoc konať neexistuje. „Ak je to pravda, potom sú imigračné zákony zbytočné. Znamená to, že vláda môže deportovať kohokoľvek, kamkoľvek a kedykoľvek – a súdy sú bezmocné,“ vyhlásil Sandoval-Moshenberg.

Tento prípad tak nie je len o jednom mužovi. Je o systéme, kde chyba nie je len prešľapom, ale trestom – a kde ochrana pred nebezpečenstvom končí v excelovskej bunke s poznámkou: „Náhradník.“

Čítajte viac z kategórie: Donald Trump

Zdroje: The Atlantic, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá