MiG-y ostanú doma, USA posiela „kamikaze“ drony či Stingery, ich efekt na fronte bude okamžitý

  • Spojené štáty posielajú ďalší balíček vojenskej pomoci Ukrajine, tentokrát v hodnote 800 miliónov dolárov
  • Obsahovať má aj 100 „kamikadze" dronov, protitankové a protilietadlové systémy
  • Ako môžu ovplyvniť tieto zbrane vývoj na bojisku? Efekt niektorej pomoci je podľa analytikov viditeľný už dnes
  • Stingery využívajú, že ruské lietadlá lietajú nízko. Javeliny zas využívajú taktiku prepadnutia
dron
Flickr/Jerome Starkey
  • Spojené štáty posielajú ďalší balíček vojenskej pomoci Ukrajine, tentokrát v hodnote 800 miliónov dolárov
  • Obsahovať má aj 100 „kamikadze" dronov, protitankové a protilietadlové systémy
  • Ako môžu ovplyvniť tieto zbrane vývoj na bojisku? Efekt niektorej pomoci je podľa analytikov viditeľný už dnes
  • Stingery využívajú, že ruské lietadlá lietajú nízko. Javeliny zas využívajú taktiku prepadnutia

V stredu mal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj emotívny prejav Kongrese Spojených štátov. Zákonodarcom pripomenul útok na Pearl Harbor či teroristický útok na Svetové obchodné centrum.

„Je to hrôza, ktorú Európa za posledných 80 rokov nezažila,“ vyhlásil Zelenskyj.

„Spomeňte si na Pearl Harbor, na to hrozné ráno 7. decembra 1941, keď vaše nebo sčernelo od útokov lietadiel… Spomeňte si na 11. september, ten hrozný deň v roku 2001, keď sa zlo snažilo z vašich miest spraviť bojiská… Naša krajina toto zažíva každý deň,“ uviedol ukrajinský prezident.

Zelenskyj znova požiadal o vytvorenie bezletovej zóny nad Ukrajinou. Ak je to nemožné, žiadal o ďalšie zbrane, lietadlá a inú techniku, ktorá by jeho krajine pomohla.

„Mám sen (referencia na slová Martina Luthera Kinga, pozn. red.). Tieto slová dnes pozná každý z vás. Môžem povedať, že mám potrebu. Potrebujem chrániť naše nebo,“ dodal Zelenskyj.

Jeho slová boli čiastočne vypočuté a prezident USA Joe Biden avizoval ďalší balík pomoci Ukrajine.

„V stávke sú princípy, ktoré zastávajú Spojené štáty a na celom svete. Ide o slobodu. Ide o právo ľudí určiť si svoju budúcnosť. Ide o to, aby Ukrajina nikdy, nikdy nebola víťazstvom Putina, bez ohľadu na to, aký pokrok na bojisku urobí,povedal prezident Biden.

Balíček pomoci USA pre Ukrajinu 

Spojené štáty tak USA poskytnú nový balík pomoci vo výške 800 miliónov dolárov, ktorý zahŕňa 800 protilietadlových systémov Stinger, 2 000 protitankových systémov Javelin, 1 000 ľahkých protipancierových zbraní a 6 000 protipancierových systémov AT-4, 100 taktických bezpilotných vzdušných systémov, 100 granátometov, 5 000 pušiek, 1 000 pištolí, 400 guľometov a 400 brokovníc.

Okrem toho aj 20 miliónov nábojov do ručných zbraní a granátometov a mínometných nábojov, 25 000 súprav nepriestrelnej vesty a 25 000 prilieb.

Celkovo Spojené štáty darovali Ukrajine už vojenskú pomoc v hodnote 2 miliárd dolárov, ktorá zahŕňala aj vrtuľníky či radary proti delostrelectvu a protilietadlovému systému bez posádky.

Ukrajina potrebuje drony, nie stíhačky, tvrdí Pentagón  

Ukrajinci stále žiadajú stíhačky MiG-29, ktoré sú ich piloti schopní pilotovať. Taktiež systémy protivzdušnej obrany S-300. Systémy protivzdušnej obrany by mohli byť mohli byť dodané i zo Slovenska, tvrdí spravodajský web televízie CNN, ktorý sa odvoláva na dva zdroje oboznámené s problematikou. Slovensko ale žiada náhradu z americkej strany, ktorá by chránila slovenský vzdušný priestor.

Ak Slovensko poskytne svoj systém S-300, pravdepodobne dostane raketový systém protivzdušnej obrany Patriot vyrobený v USA, píše CNN. Nemecko a Holandsko už oznámili, že na Slovensko posielajú systém Patriot.

Ak by aj Slovensko poslalo svoj systém Ukrajine, pravdepodobnosť, že na Ukrajinu sa dostanú stíhačky MiG-29 z Poľska, ktoré ich ponúklo Američanom pre Ukrajincov, je malá.

Ministerstvo obrany USA sa viackrát vyjadrilo, že riziká, ktoré predstavuje transfer stíhačiek prevyšujú ich možný dopad na bojisko. Stíhačky by mohli eskalovať situáciu medzi štátmi Severoatlantickej aliancie (NATO) a Ruskom, ktoré sa vyjadrilo, že vzlietnutie stíhačiek krajín mimo Ukrajiny bude považovať za vyhlásenie vojny.

Na začiatku týždňa sa úradník z Pentagónu vyjadril pred novinármi, že ruské vojenské lietadlá absolvujú v priemere 200 bojových letov denne, v porovnaní s iba asi 10 letmi na Ukrajine, uvádza spravodajský web televízie ABC News.

Operácia s lietadlami je navyše veľmi riziková pre obe strany, ktoré disponujú raketami zem-vzduch.

„Nedáva nám zmysel, že ďalšie lietadlá s pevnými krídlami nejako vyriešia všetky tieto problémy. Potrebujú raketové systémy zem-vzduch, potrebujú MANPADS (systém ako Stinger či Strela, pozn. red.), potrebujú protipancierovanie a potrebujú ručné zbrane. Tiež muníciu a potrebujú tieto bezpilotné lietadlá, pretože to je to, čo používajú s veľkým efektom. A tak sa na to zameriavame,“ povedal predstaviteľ.

Bayraktar TB2 je „kľúčový“ nástroj boja proti Rusom 

Práve táto pomoc mieri na Ukrajinu. Úradník zároveň dodal, že Ukrajinci dokážu efektívne využívať bezpilotné drony.

„Sú vyškolení, ako ich používať, môžu lietať pod radarovým pokrytím Rusmi,“ povedal predstaviteľ.

Ukrajina mala pred začiatkom invázie 20 tureckých dronov Bayraktar TB2. Od začiatku invázie mala z Turecka prísť ďalšia zásielka dronov. Ukrajinská ani turecká strana neprezradila, koľkými dronmi teraz krajina disponuje. Sky News odhaduje, že na Ukrajine sa nachádza 20 až 50 dronov, pričom ich označuje za „kľúčový“ nástroj pri boji s Rusmi.

Ukrajinci pomocou nich likvidujú delostrelectvo alebo tankery a zásobovacie vozidlá, čím spôsobujú problémy Rusom so zásobami paliva i jedla.

https://twitter.com/Arslon_Xudosi/status/1501887889478717442

„Je celkom zarážajúce vidieť všetky tieto videá Bayraktarov, ktoré zjavne vyraďujú batérie ruských rakiet zem-vzduch, čo je presne ten typ systému, ktorý je vybavený na ich zostrelenie,“ povedal David Hambling, odborník na drony so sídlom v Londýne pre NBC News.

Okrem toho táto zbraň, na ktorú Ukrajinci už stihli zložiť pesničky, dvíha ukrajinskej armáde výrazne morálku, keď armáda zverejňuje zábery zničených ruských systémov a vozidiel.

Ako uvádza NBC News, dron pritom nie je nejako výnimočne sofistikovaný. „Je to doslova lietadlo z prvej svetovej vojny, pokiaľ ide o výkon,“ uviedol Humblin. „Má motor s výkonom 110 koní. Nie je tichý. Nie je nadzvukový.“

Samovražedné drony by mali okamžitý vplyv na bojisko 

Spojené štáty teraz posilnia ukrajinskú flotilu dronov. Podľa zdrojov denníka New York Times pôjde o dodávku „kamikadze“ dronov Switchblade.

Bezpilotné drony sa používajú na takzvané „samovražedné“ misie, keď sa dron vyšle na tanky, systémy vzduch-zem alebo dokonca na skupinu vojakov. Pri zasiahnutí cieľa okamžite exploduje.

„Tieto boli navrhnuté pre velenie špeciálnych operácií USA a sú presne tým typom zbraňových systémov, ktoré môžu mať okamžitý vplyv na bojisko,“ povedal pre denník Mick Mulroy, bývalý námestník ministra obrany.

Americké drony ako Predators alebo Reapery by boli pre Ukrajincov ťažko operovateľné a vyžadovali by výcvik, pričom pri nich hrozí riziko, že ich ľahko odhalia ruské bojové lietadlá.

https://www.youtube.com/watch?v=tN2HN6ra4nw

Drony Switchblade od spoločnosti AeroVironment sú pomerne malé, ťažko odhaliteľné a zároveň lacné.

Analytici z nezávislého think-tanku Atlantic Council vo svojej analýze tvrdia, že dodávka dronov na Ukrajinu by mala pozitívny vplyv na bojisko a zároveň je jednou z možností, pri ktorej sú riziká eskalácie stredné.

„Drony by mohli mať významný vplyv na bojisko, najmä ak by sa použili na útok na veľký ruský konvoj (momentálne mimo Kyjeva). Keďže ruská logistika je problematická, Ukrajinci majú šancu obťažovať ruské sily a zvýšiť náklady na ruské vojenské úsilie… Čas je všeobecnosti na strane obrancu a bezpilotné prostriedky používané na obťažovanie ruských kolón a izoláciu jednotiek by mohli pomôcť Ukrajincom získať viac času,“ uviedla analytička Kelly Griecová.

Stingery využívajú, že lietadlá lietajú nízko 

Okrem dronov sú dôležitou pomocou aj protilietadlové systémy Stinger a protitankové systémy Javelin.

Ich účinnosť zachytáva množstvo videí, ktoré kolujú po sociálnych sieťach. Konkrétne Stingery sú Rusom dobre známe z čias sovietskej okupácie v Afganistane, keď sa stali obávanou zbraňou, ktorá ničila ich helikoptéry.

Ako uvádza Kiro7, Stingery sú účinné voči vrtuľníkom a lietadlám letiacim nízko približne do výšky 3 353 metrov. Ide o ľahko ovládateľné systémy vážiaci 15 kíl. Obsluhovať ich dokáže jedna osoba, ktorá má systém prichytený na pleci (môže byť umiestnený aj na vozidle), namieri na cieľ a keď hľadač zamkne, stlačí spúšť. Používa pritom infračervený vyhľadávač na nájdenie výfuku cieľového motora.

zdroj: Flickr/MarineCorpsAviationAssociation, Aaron Henson

Video, ktoré kolovalo po sociálnych sieťach a zachytáva zostrelenie ruského vrtuľníka, môže byť podľa odborníka Justina Bronka, analytika v oblasti letectva v Royal United Services Institute, spôsobené zásahom Stingerom.

Bronk pre BBC uvádza, že Singery sú teraz mimoriadne účinné, pretože Rusi ešte stále nezískali vzdušnú prevahu na Ukrajine. V takom prípade lietajú vrtuľníky i lietadlá nižšie, aby sa vyhli radarom a protivzdušnej obrane, a tým zo seba robia ideálny cieľ Stingerov.

Taktiku mudžahedínov, ktorú používali v Afganistane, keď mierili na pristávajúce alebo vzlietajúce helikoptéry, je na teraz ťažšie používať. Ruské helikoptéry síce pristávajú i v rámci Ukrajiny, ruské stíhačky ale vzlietajú z Bieloruska.

Javeliny sú účinné, dokiaľ ich má kto obsluhovať 

Ďalšia taktika, ktorú si požičali Ukrajinci z Afganistanu, je prepadnutie ruských konvojov a tankov. Využívajú pritom protitankové systémy Javelin. Tie vedia identifikovať cieľ buď vizuálnymi metódami, alebo prostredníctvom termálneho obrazu, ktorý nasmeruje strelu. Môže sa zamerať na akékoľvek vozidlo, ktoré vyžaruje teplo.

Po vystrelení strely sa o všetko postará počítač, ktorý navádza strelu. Človek, ktorý obsluhe systém, môže buď nabiť ďalšiu strelu, alebo zmiznúť, čo je taktika mudžahedínov.

Vystrelená strela sa vyšplhá nad svoj cieľ pre lepšiu viditeľnosť a potom zasiahne tam, kde je pancier najslabší. Systém váži 12,5 kila, jeho dostrel je však krátky na 20 až 800 metrov.

Ukrajinci sa naučili Javeliny efektívne používať, na sociálnych sieťach kolujú desiatky fotiek, ktoré ukazujú zničené ruské tanky alebo vozidlá po zásahu systémov. Najviac pôsobivé je video, ktoré zachytáva prepad kolóny tankov, pričom náhly prepad vozidlá tak šokuje, že sa otočia a stiahnu.

Javeliny budú podľa odborníkov účinné, kým ich bude mať kto obsluhovať.

 

Každá z týchto zbraní nielenže spôsobuje, že invázia pre Rusko sa stáva nákladnejšou, ale výrazne podkopáva morálku nepriateľa. 

zdroj: Flickr/Defence Imagery, Steve Dock

Naopak, čo neprevyšuje riziká nad prínosom na bojisku je bezletová zóna, ktorú požaduje Zelenskyj. Analytici z Atlantic Council si myslia, že má schopnosť mimoriadne eskalovať situáciu aj napriek pozitívnemu prínosu na bojisku.

„To by mohlo začať vojnu. Nezastaví ani ruské delostrelectvo a pozemné sily, pokiaľ neplánujeme zaútočiť priamo aj na ne,“ povedala analytička Emma Ashfordová.

Spojené štáty a Aliancia nateraz tento krok odmietajú, pretože by mohol vyvolať eskaláciu, ktorá by presiahla až do vojenského konfliktu NATO a Ruska.

„Otázka znie: Ako dlho môžu USA/NATO nechať pokračovať v masovom vraždení civilistov ruskými vojenskými silami bez toho, aby čokoľvek urobili, keď v skutočnosti existuje možnosť zabrániť tomuto zabíjaniu alebo ho zmierniť? Tlak na konanie v najbližších dňoch bude obrovský a nemali by sme ho ignorovať,“ dodáva Barry Pavel.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: TASR, White House, White House, CNN, ABC News, Sky News, NBC News, New York Times, Atlantic Council , Kiro7, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá