Americká superzbraň zosmiešnila iránske balistické rakety. Zničila ich ešte vo vesmíre
- Americké námorníctvo použilo prvýkrát strelu zem-vzduch SM-3 v ostrej akcii
- Zbraň, ktorá má chrániť USA a jej spojencov pred balistickými raketami, splnila svoj účel
- Americké námorníctvo použilo prvýkrát strelu zem-vzduch SM-3 v ostrej akcii
- Zbraň, ktorá má chrániť USA a jej spojencov pred balistickými raketami, splnila svoj účel
Izraelu v obrane pred iránskym útokom pomáhala aj nová americká „superzbraň“ SM-3, ktorá zaznamená svoju premiéru v ostrých bojoch. Hneď jej prvé použitie v konflikte sa zmenilo na úspech, pričom strela mala zneškodniť niekoľko iránskych balistických rakiet mimo zemskej atmosféry.
Ako prvý o strele informoval USNI News, ktorému použitie striel SM-3 potvrdili dva anonymné zdroje z ministerstva obrany USA. Muníciou zem-vzduch mali byť vybavené dve americké plavidlá – torpédoborce USS Arleigh Burke a USS Carney.
Podľa zdrojov americkej televízie CNN mal torpédoborec USS Carney zneškodniť tri iránske balistické rakety a podľa redaktorky Fox News mal USS Arleigh Burke zneškodniť aspoň jednu balistickú raketu.
Dohromady Irán vypálil cez sobotnú noc na Izrael 120 balistických rakiet, 170 dronov a 30 riadených striel. Polovica balistických rakiet bola podľa odhadov USA poruchová a buď narazili na problémy pri štarte, alebo počas letu spadli.
Nasadenie SM-3 do akcie neskôr potvrdil aj šéf námorníctva USA Carlos Del Toro, ktorý vypovedal pred senátnym výborom pre rozpočet pre obranu.
Del Toro, ktorý žiadal viac peňazí pre americké obranné sily, priznal, že námorníctvo použilo rakety pri obrane Izraelu.
„Strieľali sme SM-2, strieľali sme SM-6 a cez víkend aj SM-3, aby sme skutočne potlačili hrozbu balistických rakiet, ktorá prichádzala z Iránu,“ cituje slová šéfa námorníctva Washington Examiner.
SM-6 aj SM-3 vedia ničiť balistické rakety, no každá v inej fáze letu
Americká zbraň si tak pripísala prvý skutočný zásah po jej zdĺhavom a problematickom vývoji ťahajúcom sa dekády.
Rakety SM-3 sú súčasťou protiraketovej a protivzdušnej obrany Spojených štátov známej pod menom Aegis. Projekt získal svoje meno z gréckej mytológie, kde označuje štít, ktorý vlastnil boh Zeus.
Aegis, do ktorého je zapojené hlavne americké námorníctvo, využíva zariadenia na mori, na súši, ale aj vo vesmíre. Projekt zahŕňa desiatky torpédoborcov triedy Arleigh Burke a tiež krížniky triedy Ticonderoga.
The Warzone uvádza, že pevninské zariadenia Aegisu sa nachádzajú aj v Poľsku či v Rumunsku, kde majú chrániť práve Európu pred hrozbou balistických rakiet.
Systém využíva rakety SM-3 a SM-6. Posledná menovaná strela je určená na ničenie balistických a hypersonických rakiet v posledných fázach ich letu. Teda vo fázach, keď ich rýchlosť býva zväčša najmenšia.
SM-6 zažila svoj debut tiež len nedávno, americké námorníctvo ju malo použiť na ničenie hrozieb, ktorými Húsiovia ohrozujú námornú dopravu v Červenom mori. Iránom podporovaní militanti používajú drony, riadené strely či balistické rakety.
Na rozdiel od SM-6, SM-3 má zničiť balistickú raketu počas ich preletu mimo zemskej atmosféry, teda v strednej časti ich letu. Navádzanie rakety zabezpečí systém podporovaný radarmi a satelitmi, ktorý vypočíta trajektóriu nepriateľskej balistickej rakety.
Platforma na odpaľovanie následne „vyšle“ SM-3, a keď prekoná zemskú atmosféru a dostane sa do vesmíru, uvoľní takzvané „zabíjacie vozidlo“. To pomocou infračerveného navádzania narazí na balistickú raketu a tým raketu „zabije“. Náraz spôsobí ohromnú kinetickú silu v hodnote 130 megajoulov.
Úradoval aj Šíp
SM-3 sa podarilo dokázať svoju úspešnosť už pri viacerých testoch, no prvýkrát ju ukázala aj v akcii. Oproti SM-6 dokáže ochrániť oveľa väčšie územie, a to vďaka skoršiemu času, keďže dokáže hrozbu zničiť v strede letu a nie na konci.
Nevie sa presne, aké balistické rakety mohol Irán použiť pri útoku, predpokladá sa ale, že išlo o balistické rakety stredného dolet, čo podporuje nasadenie SM-3. Horúcim kandidátmi sú Emad, Qadr 110 či Chorramšahr.
Nielen americké rakety zem-vzduch sa podpísali pod zničenie balistických rakiet. Úspešne si s nimi poradil aj izraelský systém protiraketovej obrany Šíp, ktorý je určený práve na ničenie týchto hrozieb. Šíp ničí balistické rakety rovnako ako americká zbraň, vo vesmíre.
Zdroje: USNI News , CNN, Washington Examiner, The Warzone