USA sa rozhodli rokovať s Talibanom. Teroristické útoky v Afganistane v piatok zabili minimálne 100 ľudí
- Predstavitelia Spojených štátov a hnutia Taliban absolvujú počas víkendu rokovania
- USA tvrdia, že budú na militantné hnutie tlačiť v otázke ľudských práv, legitimitu si musia zaslúžiť
- Afganistanom v piatok znova otriasol teroristický útok. Vyžiadal si minimálne 100 obetí
- Zatiaľ sa k útoku nik neprihlásil. V minulosti tak spravil Islamsky štát
- Predstavitelia Spojených štátov a hnutia Taliban absolvujú počas víkendu rokovania
- USA tvrdia, že budú na militantné hnutie tlačiť v otázke ľudských práv, legitimitu si musia zaslúžiť
- Afganistanom v piatok znova otriasol teroristický útok. Vyžiadal si minimálne 100 obetí
- Zatiaľ sa k útoku nik neprihlásil. V minulosti tak spravil Islamsky štát
Predstavitelia Spojených štátov a hnutia Taliban absolvujú počas víkendu vôbec prvé spoločné osobné rokovania od vtedy, ako USA stiahli svojich vojakov z Afganistanu. S odvolaním sa na vyjadrenie amerického ministerstva zahraničných vecí o tom v noci na sobotu informovala agentúra AFP.
Americká delegácia sa s predstaviteľmi Talibanu stretne v sobotu a v nedeľu v katarskom hlavnom meste Dauha, uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie.
AFP pripomína, že USA sú s lídrami Talibanu v kontakte od momentu, ako hnutie v polovici augusta prevzalo moc v Afganistane. Víkendové rokovania však budú prvými, na ktorých sa od zavŕšenia odsunu amerických vojakov stretnú s predstaviteľmi Talibanu tvárou v tvár.
„Budeme na Taliban tlačiť v tom, aby rešpektoval práva všetkých Afgancov, vrátane žien a detí a aby vytvoril inkluzívnu vládu so širokou (medzinárodnou) podporou,“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.
„Vzhľadom na to, že v budúcnosti Afganistanu sa črtá závažný ekonomický pokles aj možná humanitárna kríza, budeme na Taliban tiež vyvíjať tlak v tom, aby umožnil humanitárnym organizáciám voľný prístup do oblastí, ktoré to (pomoc) potrebujú,“ dodal.
Legitimitu si musia zaslúžiť, tvrdí USA
Americké ministerstvo zahraničných vecí zároveň zdôraznilo, že rozhovory nemajú naznačovať, že USA uznávajú vládu Talibanu v Afganistane. Hovorca rezortu v tomto smere uviedol, že USA stále jasne trvajú na tom, že akúkoľvek legitimitu si „musí Taliban zaslúžiť svojimi vlastnými činmi“.
Americká delegácia bude v rozhovoroch tiež požadovať, aby Afganistan mohli opustiť americkí občania a ich afganskí spojenci, ktorí sa ešte v tejto krajine nachádzajú. Ide o jednu z priorít amerického prezidenta Joea Bidena, približuje AFP.
USA tvrdia, že Taliban sa im dosiaľ v tejto požiadavke snažil do značnej miery vychádzať v ústrety. Podľa údajov amerických úradov je v Afganistane dosiaľ približne 100 amerických občanov s afganskými koreňmi, ktorí sa ešte nerozhodli, či v tejto krajine zostanú, alebo z nej odídu.
Washington však zároveň priznáva, že sa mu z Afganistanu nepodarilo dostať väčšinu svojich afganských spolupracovníkov, ktorí chceli zo svojej vlasti odísť koncom augusta evakuačnými letmi.
Výbuch v mešite si vyžiadal životy až 100 ľudí
Ak by si aj Taliban napokon zaslúžil legitimitu v očiach USA, nie je vylúčené, že naďalej bude mať vnútorného nepriateľa v podobe Islamského štátu. Ten sa prihlásil k niekoľkým teroristickým útokom.
V piatok si najmenej 100 mŕtvych a zranených vyžiadala mohutná explózia v šiitskej mešite v meste Kundúz na severe Afganistanu. Uviedli to zdroje z hnutia Taliban s tým, že „väčšina z nich“ prišla o život. Informuje o tom agentúra AP.
K výbuchu došlo v mešite počas piatkových modlitieb, na ktorých sa šiitskí veriaci zúčastňujú vo veľkom počte. Na sociálnych sieťach sa objavili videá a fotografie ľudí, ktorí prehľadávajú zničenú mešitu, pričom na zemi bolo vidieť viacero zakrvavených tiel.
Na ďalšom zázname vidieť mužov, ktorí ľudí, vrátane žien a detí, odvádzajú preč z miesta výbuchu. Vystrašené davy zaplnili ulice v Kundúze.
Agentúra TASS informovala, že zahynulo až 100 ľudí.
Zatiaľ sa k útoku nik neprihlásil
Explóziu potvrdil aj hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid s tým, že terčom bola šiitská mešita v okrese Chán Abád a „veľký počet“ veriacich zahynul i utrpel zranenia.
Na miesto podľa Mudžáhida prišli špeciálne jednotky vládneho islamistického hnutia Taliban, ktoré incident vyšetrujú. Medzi zranenými má byť podľa miestnych zdrojov aj príslušník zahraničnej humanitárnej organizácie.
Príčina výbuchu nebola bezprostredne známa a k činu sa ani doposiaľ neprihlásila žiadna skupina, píše AFP. Svedkovia uviedli, že pri hlavnom vchode nemocnice v Kundúze sa zhromaždili stovky ľudí, ktorí plakali a hľadali svojich príbuzných.
Ozbrojení príslušníci Talibanu sa im v tom však pokúšali zabrániť pre prípad, že by mohla byť naplánovaná ďalšia explózia.
Vláda Talibanu bojuje s rastúcou hrozbou zo strany miestnej odnože džihádistickej organizácie Islamský štát, známou ako Islamský štát-Chorásán (IS-K). Militanti IS sa priznali aj k dvom nedávnym smrtiacim bombovým útokom v metropole Kábul.
Mesto Kundúz, vďaka svojej polohe kľúčový tranzitný bod pre ekonomiku i obchod s Tadžikistanom, bolo tento rok dejiskom ťažkých bojov, keď sa Taliban usiloval opätovne ovládnuť krajinu.
Šiitskí moslimovia sú často terčom najväčších útokov sunnitských extrémistov, ku ktorým patria aj džihádisti z IS, pripomína AFP.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR