USA stoja pred osudovými voľbami: Demokratov podľa všetkého čaká potupná nakladačka
- Obávaná červená vlna republikánov môže nastať už 8. novembra
- Prieskumy ukazujú, že demokrati to majú „nahnuté" v oboch komorách Kongresu
- Rolu hrá zlá ekonomická situácia
- Obávaná červená vlna republikánov môže nastať už 8. novembra
- Prieskumy ukazujú, že demokrati to majú „nahnuté" v oboch komorách Kongresu
- Rolu hrá zlá ekonomická situácia
Stalo sa to už takmer neoddeliteľnou súčasťou politiky. Obyvatelia Spojených štátov si zvolia prezidenta a následne mu v takzvaných Midterms, novembrových voľbách do Kongresu, zviažu ruky tým, že Senát alebo Snemovňu, niekedy i oboje, ovládne protistrana.
V roku 2006 George W. Bush opísal zisk 31 mandátov pre demokratov v Snemovni reprezentantov ako „búšenie“. O štyri roky Barack Obama „prepadol“ so 63-miestnym ziskom republikánov. V roku 2018, počas vlády Donalda Trumpa, demokrati získali 41 kresiel, pripomína New York Times.
Momentálne Demokratická strana ovláda Snemovňu reprezentantov, Senát je rozdelený na 50 a 50 hlasov, pričom rozhoduje hlas viceprezidentky Kamaly Harrisovej.
Donedávna boli demokrati ohľadom svojej budúcnosti celkom optimistickí. Nečakaný vietor do plachiet im fúklo rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorý zrušil rozhodnutie Roeová verzus Wade. Najvyšší súd USA tak rozhodol, že právo ženy na potrat nie je ukotvené v ústave Spojených štátov. Na základe toho niektoré štáty Spojených štátov zakázali potraty, alebo ich výrazne obmedzili.
Udialo sa to aj napriek tomu, že väčšina Američanov (61 %) si myslí, že potrat by mal byť legálny. Demokrati sa preto zamerali práve na tému potratov, pričom hlavným cieľom strany boli biele ženy z predmestia, ktoré sa rozhodnutím cítia dotknuté. Práve ony mnohokrát volia republikánov.
Najnovšie prieskumy však ukazujú, že demokrati zrejme vsadili na zlého koňa, a voliči sa 8. novembra môžu rozhodovať na základe výkonu ekonomiky, inflácie a narastajúcich životných nákladov.
Republikánom verí v otázke ekonomiky viac opýtaných
Prieskum Politico a Morning Consult z 14. až 16. októbra ukázal, že 81 % ľudí považuje ekonomickú otázku za hlavný faktor, na základe ktorého sa bude rozhodovať pri voľbách. To je viac než problematika potratov alebo globálneho otepľovania.
Podľa prieskumu 47 % voličov tvrdí, že ekonomiku lepšie zvládnu republikáni ovládajúci Kongres. Demokratom v tejto otázke verí 39 %. Zvyšní oslovení nevedeli na otázku odpovedať, alebo nemali názor.
Podobné údaje priniesol aj prieskum CBS News a YouGov, kde 70 % voličov republikánov a 20 % demokratov uviedlo, že najväčšiu starosť majú o silnú ekonomiku.
Práve ekonomike sa v posledných týždňoch nedarí a ceny komodít začali opäť stúpať, zvýšila sa aj úroková sadzba a narastá aj inflácia, ktorá v septembri dosiahla 8,2 %. Ekonomike navyše hrozí, že sa dostane do recesie.
Inflácia a zvyšujúce sa životné náklady sú nočnou morou pre demokratov
„Nakupovanie potravín je ťažké, pretože ceny niektorých produktov sú o 30 % vyššie. Stravovanie v reštaurácii už pre našu rodinu ani nie je možné,“ uviedla pre Hlas Ameriky nerozhodná volička Rebecca Urrutiaová z Connecticutu. Matka štyroch detí viní zo situácie demokratického guvernéra, ktorý zaviedol protipandemické opatrenia. Podľa nej tak prispel k ťažkej situácii malých podnikov a strednej triedy. Ekonomické záležitosti ovplyvnia to, ako bude hlasovať.
„Ekonomika je tento rok pre väčšinu Američanov hlavným faktorom,“ povedal politológ Charles Bullock z Univerzity v Georgii.
„Ako by to nebolo možné? Vždy, keď idú po ulici, vidia, ako vysoko stúpla cena benzínu. Vždy, keď idú uličkou s potravinami, vidia, ako vysoko stúpla cena mlieka. Sme v inflačnom cykle, a to ľudí znepokojuje, pretože ich príjem (s tým) nedrží krok,“ vysvetlil politológ.
Bidenovej administratíve sa v lete podarilo znížiť infláciu, v septembri však opäť začala stúpať. Práve to nahráva do kariet republikánom, ktorí si infláciu vybrali ako ústrednú tému kampane. Biden síce podnikol opatrenia, ako uvoľnenie strategických rezerv nafty, ktoré majú infláciu „skrotiť“, dosah opatrení sa však ukáže až v dlhšom časovom horizonte.
Čas je práve to, čo hrá v neprospech demokratov. Ak by boli voľby v lete, keď sa darilo krotiť infláciu, pribúdali pracovné miesta a emócie z rozhodnutia Najvyššieho súdu USA boli vysoké, voľby by dopadli v ich prospech.
Horúco je najmä v troch štátoch
Momentálne sú šance, že obe komory Kongresu ostanú v rukách demokratov, mizivé. Predpokladá sa, že republikáni získajú viacero kresiel v Snemovni reprezentantov. Donedávna sa pritom predpokladalo, že udržia aspoň Senát. Teraz sa prieskumy preklopili v neprospech demokratov. Kritické sú hlavne senátne voľby v Georgii, Pennsylvánii a Nevade.
Ak demokrati prevrátia kreslo v Pennsylvánii, kde prieskumy mierne favorizujú demokrata Johna Fettermana, môžu si dovoliť stratiť jedno kreslo. Buď v Georgii, alebo v Nevade, nie však v oboch štátoch.
Portál FiveThirtyEight, ktorý sa zameriava na analýzu volebných prieskumov, dáva väčšie šance na zvolenie práve republikánom v Georgii aj v Nevade. V Georgii sa republikánskemu kandidátovi darí i napriek tomu, že čelí osobnému škandálu, pretože ako politik vystupuje proti potratom, no ozvali sa jeho bývalé partnerky, ktoré tvrdia, že im ho zaplatil.
Demokrati sa snažia prehre zabrániť všetkými prostriedkami. Posvietili si na takzvané swing states (kolísavé štáty), kde obyvateľstvo nie je väčšinovo ani republikánske, ani demokratické, takými štátmi sú práve Georgia či Pennsylvánia. Usporadúvajú v nich predvolebné mítingy s prezidentom Bidenom, bývalým prezidentom Barackom Obamom a pomáha dokonca aj republikánka Liz Cheneyová, ktorá sa preslávila ako nemilosrdná kritička exprezidenta Donalda Trumpa.
Ide o demokraciu, tvrdí Biden
Prezident Joe Biden sa na poslednú chvíľu snaží presvedčiť voličov, že v skutočnosti sa rozhoduje o demokracii.
„V stávke je niečo iné, demokracia samotná. Nie som jediný, kto to vidí. Nedávne prieskumy verejnej mienky ukázali, že drvivá väčšina Američanov verí, že naša demokracia je ohrozená. Aj oni vidia, že demokracia je tento rok na kandidátke, a veľmi ich to znepokojuje,“ uviedol Biden, ktorý pripomenul aj útok na manžela šéfky Snemovne reprezentantov Paula Pelosiho. Útočník sa ho pokúsil zajať a následne chcel čakať na političku Nancy Pelosiovú, ktorá pravdepodobne bola pôvodným cieľom muža.
Útočník veril konšpiračným teóriám o zamanipulovaných prezidentských voľbách v roku 2022, rovnako ako desiatky republikánskych kandidátov, ktorí si brúsia zuby na kreslo v Kongrese. Existujú preto obavy, že v prípade svojej prehry nebudú chcieť výsledok volieb uznať.
Zdroje: NY Times, Paw Research Center, Politico , CBS News, Hlas Ameriky , FiveThirtyEight