USA tajne poslali na Ukrajinu novú zbraň. Ide o vražednú kombináciu, Rusi z nej už teraz šalejú
- Na Ukrajine sa objavili fragmenty americkej strely ADM-160 Miniature Air-Launched Decoys (MALD)
- Strela je schopná oklamať ruskú protivzdušnú obranu, ktorá nevidí skutočnú hrozbu
- Na Ukrajine sa objavili fragmenty americkej strely ADM-160 Miniature Air-Launched Decoys (MALD)
- Strela je schopná oklamať ruskú protivzdušnú obranu, ktorá nevidí skutočnú hrozbu
Okrem britskej strely Storm Shadow sa na Ukrajine objavila ďalšia nečakaná munícia – americká strela ADM-160 Miniature Air-Launched Decoys (MALD). Dodanie munície doteraz nebolo zverejnené v obsahoch vojenskej pomoci, ktorú zverejňuje americké ministerstvo obrany.
Na Ukrajine sa však objavili fotografie jej fragmentov, ktoré majú údajne pochádzať z Rusmi okupovaného Luhanska. Americkú raketu tiež preberali ruské médiá a ruskí vojenskí blogeri.
Raketa je totiž sofistikovaná zbraň, ktorá dokáže oklamať nepriateľskú vzdušnú obranu. V závislosti od presného variantu môžu byť tieto návnady použité buď na rušenie nepriateľských radarov, alebo na klamanie ich operátorov, aby si mysleli, že hrozby sa blížia z rôznych smerov. V takomto prípade má raketa za cieľ odviesť pozornosť operátorov od skutočného cieľa.
Dolet až 800 kilometrov
Z fotografie fragmentov je vidieť, že ide o verziu ADM-160B, ktorú americká armáda začala používať od roku 2009. Verziu B navrhol americký zbrojný gigant Raytheon a podstatne predbehla svojho predchodcu, verziu A. Táto verzia je väčšia a ťažšia a má výkonnejší prúdový motor a väčší dolet, uvádza The War Zone.
Dolet má mať až 805 kilometrov, pričom by mala dokázať napodobňovať radarové podpisy rôznych druhov lietadiel. Američania už v súčasnosti používajú vylepšenú verziu C, a tak je možné, že darovaním B, ktorý postupne nahradzujú, neohrozia svoje schopnosti.
Pentagón zo strategický dôvodov nezverejňuje všetku pomoc, ktorú Ukrajine posiela. Pre The War Zone sa ministerstvo obrany vyjadrilo nejednoznačne.
„Videli sme tieto správy, ale v súčasnosti nemáme čo ponúknuť na ADM-160M. Všeobecne povedané, bezpečnostná pomoc, ktorú poskytujeme Ukrajine, umožňuje kritický úspech na bojisku proti ruským inváznym silám,“ uviedol hovorca Pentagónu.
MALD mohol byť súčasťou decembrového balíčka, ktorý obsahoval nešpecifikované „kapacity proti protivzdušnej obrane“.
#Ukraine: Remains of 🇺🇸 AGM-160B MALD decoy missiles were found today after a powerful strike on a Russian target in the city of #Luhansk.
Decoys like this are designed to deceive enemy’s air defense systems, and as in this case, to allow a real munition to pass through. pic.twitter.com/IzjGGGk2bH
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) May 12, 2023
Ukrajine môže výrazne pomôcť
Príbeh MALD tak pripomína príbeh protiradrovej strely AGM-88 High-speed Anti-Radiation Missiles (HARM), ktorej prítomnosť na Ukrajine potvrdili až fragmenty.
Okrem toho obe strely majú spoločné to, že sa vypúšťajú z bojových lietadiel. Obe utajované strely sa môžu aj kombinovať. MALD dokáže oklamať protivzdušnú obranu, zatiaľ čo HARM zničí nepriateľský radar.
Nebezpečnú kombináciu MALD môže tvoriť aj s britsko-francúzskou strelou Storm Shadow, ktorá má dolet až 250 kilometrov. Okrem toho je veľmi ťažko detegovateľná, pretože po odpálení klesne do nízkej námornej výšky, aby sa vyhla radarom. Následne zachytí svoj cieľ pomocou infračerveného vyhľadávača.
Another ADM-160 or the part from the first one pic.twitter.com/8IXCctgwWI
— Angry Cossack (@auto_glam) May 12, 2023
Použitie tejto strely tiež zvyšuje šancu na úspešný zásah Storm Shadow, ktorej Ukrajinci pravdepodobne majú len obmedzené množstvo. Oproti britsko-francúzskej strele je MALD oveľa lacnejšia. Spoločne dokážu zasiahnuť hlboko do ruských línií.
„Ide o vybavenie, ktoré môže Ukrajine výrazne pomôcť – aj v pripravovanej protiofenzíve, kde spolu s raketami Storm Shadow dokáže vytvoriť skutočne smrtiacu kombináciu,“ uvádza poľský portál Onet.
Kombinácia striel môže mieriť práve na protivzdušnú obranu nepriateľa. Dokonať prácu MALD môže aj salvový raketomet HIMARS.
Zdroje: The WarZone, Onet