USA ukázali šialený náraz ruskej stíhačky do dronu Reaper. Jasne dáva za pravdu Američanom (VIDEO)
- Veliteľstvo ozbrojených síl Spojených štátov v Európe zverejnilo video z kolízie strojov
- Video dáva za pravdu USA
- Veliteľstvo ozbrojených síl Spojených štátov v Európe zverejnilo video z kolízie strojov
- Video dáva za pravdu USA
Americká armáda vo štvrtok zverejnila video, ktoré zachytáva kolíziu amerického dronu a ruskej stíhačky nad Čiernym morom. Video pochádza od Veliteľstva ozbrojených síl Spojených štátov v Európe.
Celá udalosť podľa televízie CNN trvala viac než polhodinu, zverejnený záznam z nej ukazuje kľúčové okamihy vrátane vypúšťania paliva z ruského lietadla na dron, informuje TASR.
Na zázname z kamery namontovanej na drone MQ-9 Reaper vidno ruské bojové lietadlo Su-27, ktoré krátko pred priblížením sa k americkému stroju začne vypúšťať palivo. Preletí ponad dron a v ďalšom zábere sa opäť približuje, znova vypúšťajúc palivo.
V okamihu, keď stíhačka prelietava nad dronom, sa obraz naruší. Vtedy zjavne došlo ku kontaktu oboch strojov, keďže nasledujúci záber ukazuje pokrivenú vrtuľu dronu.
Americké ozbrojené sily po kolízii nasmerovali dron do mora. Medzitým z neho podľa vlastných slov vymazali citlivý softvér. Zabránili tým, aby sa v prípade získania trosiek Rusko dostalo k tajným informáciám. V stredu o tom informovala TASR podľa portálu americkej televízie CNN.
Rusko kontakt jeho stíhačky s dronom doteraz popieralo.
Rusom sa nemusí podariť vyloviť dron
Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v stredu uviedol, že americkým silám sa dron nepodarilo vyloviť a možno sa to ani nikdy nepodarí.
Rusko avizovalo, že vrak dronu sa pokúsi z mora vytiahnuť. Podľa CNN sa na mieste pádu bezpilotného lietadla neskôr nachádzali ruské jednotky. USA nemajú v Čiernom mori žiadne vojenské lode, uviedol ich predstaviteľ. Preto by boli akékoľvek pokusy o vytiahnutie dronu mimoriadne ťažké a časovo náročné.
Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že USA podnikli kroky na ochranu svojho „majetku“. „Samozrejme, nechceme, aby niekto okrem nás naň siahal rukami,“ zdôraznil Kirby.
K zrážke dronu so stíhačkou došlo približne 73 kilometrov juhozápadne od Krymského polostrova, ktorý Rusko okupuje od roku 2014, uviedol predstaviteľ USA. Dron ešte klesal ďalej od Rusmi okupovaného územia a dopadol do mora asi 113 kilometrov juhozápadne od Krymu, dodal predstaviteľ citovaný televíziou CNN.
Predstavitelia amerického a ruského ministerstva absolvovali telefonické rozhovory
Americký minister obrany Lloyd Austin v stredu telefonicky hovoril so šéfom ruského rezortu obrany Sergejom Šojguom. Stalo sa tak po páde amerického dronu do Čierneho mora. Išlo o ich prvý telefonát od októbra. TASR správu prevzala z agentúry AP.
„Ako som už viackrát povedal, je dôležité, aby veľmoci boli vzorom transparentnosti a komunikácie. A Spojené štáty budú naďalej lietať a pôsobiť všade tam, kde to medzinárodné právo umožní,“ povedal Austin.
Od vlaňajšieho februárového vpádu ruských vojsk na Ukrajinu bol kontakt medzi ministrami obrany USA a Ruska obmedzený. Austin a Šojgu spolu prvýkrát telefonicky hovorili o ruskej invázii na Ukrajinu v máji 2022. V októbri spolu telefonovali dvakrát v priebehu troch dní.
Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov a predseda zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley absolvovali v stredu telefonický rozhovor. Ako uviedla britská stanica BBC, o jeho obsahu obe strany poskytli len málo informácií.
Hovorca zboru náčelníkov štábov americkej armády uviedol, že sa diskutovalo o „viacerých otázkach týkajúcich sa bezpečnosti“.
Ruské ministerstvo obrany bolo podľa BBC „len o niečo konkrétnejšie“, keď informovalo, že rozhovor bol pokračovaním telefonátu medzi ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom a ministrom obrany Spojených štátov amerických Lloydom Austinom.
Obe strany priznali, že hlavnou témou tohto rozhovoru bol incident s americkým dronom nad Čiernym morom.
Zdroje: TASR, DoD