USA vyhlásili núdzový stav a povolali národnú gardu na vlastných občanov

  • Bývalého minneapoliského policajta v piatok zatkli a v súvislosti so smrťou Afroameričana Georgea Floyda obvinili z vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa
  • Minister Korčok: Zo zásahu polície v americkom Minneapolise som šokovaný
Bez názvu
TASR
  • Bývalého minneapoliského policajta v piatok zatkli a v súvislosti so smrťou Afroameričana Georgea Floyda obvinili z vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa
  • Minister Korčok: Zo zásahu polície v americkom Minneapolise som šokovaný

Guvernér amerického štátu Georgia v sobotu vyhlásil núdzový stav a aktivoval Národnú gardu. Spravil tak v súvislosti s násilnosťami, ktoré vypukli v Atlante a desiatkach ďalších miest po celých Spojených štátoch po smrti Afroameričana Georgea Floyda, ktorému policajt počas zatýkania kolenom kľakol na krk.

Ďalších 500 príslušníkov gardy zmobilizovali v Minneapolise a okolitých mestách, kde Floyd zomrel. Pre prípadné nasadenie v Minneapolise tiež Pentagon povolal do pohotovosti armádu.

Garda je v pohotovosti aj vo Washingtone, D.C., kde sa dav zhromaždil pred Bielym domom a vykrikoval nadávky na adresu prezidenta Donalda Trumpa. Niektorí protestujúci sa pokúsili prelomiť bariéry a hádzali fľaše a iné predmety do policajných ťažkoodencov, ktorí proti nim použili slzný sprej.

Protesty sa konali aj v New Yorku, Detroite, Portlande, Richmonde, Dallase, Houstone, Los Angeles, Oaklande, San Jose a ďalších mestách.

Bývalého minneapoliského policajta Dereka Chauvina pritom v piatok zatkli a v súvislosti s Floydovou smrťou obvinili z vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa. Štyridsaťštyriročný beloch by sa mal v pondelok postaviť pred súd v Minneapolise. Okrem neho polícia zo svojich radov v súvislosti s prípadom prepustila aj ďalších troch príslušníkov.

Floydov prípad v Spojených štátoch znovu rozprúdil hnev na políciu v súvislosti s úmrtiami viacerých Afroameričanov. Od vzniku hnutia Black Lives Matter, ktoré nasledovalo po oslobodení člena susedskej hliadky Georgea Zimmermana po zastrelení Trayvona Martina v roku 2012, prišli rukou policajtov o život napríklad aj Michael Brown, Eric Garner a ďalší.

Minister Korčok: Zo zásahu polície v americkom Minneapolise som šokovaný

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok je šokovaný zo zásahu polície v meste Minneapolis v štáte Minnesota, pri ktorom prišiel o život americký občan. Pre TASR to potvrdil hovorca slovenskej diplomacie Juraj Tomaga.

 „Video (zo zatýkania) som videl. Je na amerických úradoch, aby vyšetrili okolnosti a vyvodili dôsledky. Zároveň verím v schopnosť amerických inštitúcií, ktoré sa dokázali a dokážu aj teraz vysporiadať s pnutiami v spoločnosti a zabrániť opakovaniu takýchto incidentov do budúcnosti,“ vyjadril sa v sobotu Korčok.

V utorok sa na internete objavilo video, ako policajt Derek Chauvin v pondelok 25. mája najmenej päť minút tlačí kolenom na krk neozbrojeného, spútaného a ležiaceho Afroameričana.

Floyd – zatknutý predtým za priestupok – sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice.

Video sa rýchlo rozšírilo na internete a spustilo v Minneapolise protesty, ktoré vyústili do násilia a rabovania. Demonštrácie pokračujú naďalej aj napriek zákazu nočného vychádzania a rozšírili sa už aj do ďalších miest USA.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroj: bbc

Najnovšie videá

Trendové videá