USA zaútočili prelomovou technikou na Blízkom východe. Iránu tým posielajú jasné varovanie
- Američania zasiahli proti jemenským povstalcom
- Zrealizovali nálety na ich sklady zbraní
- Američania zasiahli proti jemenským povstalcom
- Zrealizovali nálety na ich sklady zbraní
Americké stealth bombardéry B-2 Spirit vo štvrtok ráno zaútočili na podzemné sklady zbraní využívané jemenskými povstalcami, známymi ako húsíovia. Ide o prvé známe nasadenie týchto neviditeľných lietadiel v operáciách proti jemenským militantom.
Minister obrany USA Lloyd Austin potvrdil, že cieľom útoku bolo päť opevnených podzemných skladov zbraní. Informuje o tom The Times of Israel.
Predbežné odhady naznačujú, že pri náletoch nedošlo k civilným obetiam. Povstalecká televízia al-Masíra informovala o útokoch v okolí hlavného mesta Saná a v oblasti Saada, ktoré sú pod kontrolou húsíov, no presné informácie o škodách či prípadných obetiach zatiaľ nie sú k dispozícii.
Povstalci útočia na lode
Agentúra AP tvrdí, že tieto útoky sú súčasťou širšej reakcie koalície vedenej USA na agresívne akcie húsíov v Červenom mori. Povstalci v posledných mesiacoch zintenzívnili útoky na obchodné plavidlá, údajne v súvislosti s konfliktom v Pásme Gazy.
Zasiahli už vyše 80 lodí, pričom jednu sa im podarilo zajať a dve potopiť. Pri týchto incidentoch zahynuli štyria námorníci. Húsíovia tvrdia, že ich cieľom sú lode spojené s Izraelom, USA alebo Britániou. Mnohé z napadnutých plavidiel však nemajú s konfliktom nič spoločné.
Okrem útokov na lode povstalci pokračujú v odpaľovaní rakiet a dronov na Izrael a zostrelili niekoľko amerických bezpilotných lietadiel MQ-9 Reaper.
Húsíovia kontrolujú Červené more
Ako sme ťa už v minulosti informovali, húsíovia sú jemenská militantná skupina, zastupujúca sektu zaidíov šiitského islamu. Od ich vzniku v 80. rokoch minulého storočia sa považujú za protiváhu rastúceho vplyvu náboženskej ideológie Saudskej Arábie v Jemene.
Politický Geograf Libor Jelen z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v rozhovore pre ČT24 uviedol, že ide o náboženskú sektu a zároveň politickú organizáciu s islamistickým podtónom. Na ich vlajke majú heslá o zničení západu a Izraela.
„Ide o veľmi tvrdú islamistickú rétoriku podobnú tej, ktorú presadzuje Islamský štát alebo al-Káida. Takže nejde len o povstaleckú skupinu, ktorá vedie občiansku vojnu v Jemene, ale zároveň o organizáciu s protizápadným a protiizraelským akcentom,“ opisuje Jelen.
Ako informuje The Guardian, táto skupina, ktorá má približne 20 000 bojovníkov. Jej oficiálny názov je Ansar Allah a ovláda väčšinu západnej časti krajiny. Zároveň má na starosti pobrežie Červeného mora.
Palestína možno prišla o šéfa extrémistov
Izraelská armáda preveruje možnosť, že jedným z troch militantov zabitých nedávno v Pásme Gazy bol vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas Jahjá Sinwár. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, píše TASR.
„Momentálne nie je možné potvrdiť totožnosť týchto teroristov,“ spresnila vo svojom vyhlásení izraelská armáda.
Poznamenala, že v budove, kde boli traja militanti zabití, neboli žiadni rukojemníci zajatí pred vyše rokom pri vpáde palestínskych kománd na juh Izraela. Medzičasom sa totiž objavili správy, že Sinwár sa skrýval medzi rukojemníkmi a používal ich ako ľudské štíty.
Sinwár je označovaný za hlavného strojcu útoku Hamasu zo 7. októbra 2023 na juh Izraela, v dôsledku ktorého Izrael spustil ofenzívu v Pásme Gazy. Vodcom hnutia je od likvidácie jeho dlhoročného lídra Ismáíla Haníju, ktorý prišiel o život koncom júla pri atentáte v Teheráne. Tento útok pripisujú Izraelu.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: The Times of Israel, AP News, ČT24, The Guardian, Redakcia Startitup, TASR