Ušetri si pokutu 500 eur. Vieme, kedy si môžeš preniesť diaľničnú známku

  • Slovenská diaľničná známka je medzi vozidlami neprenosná
  • Možnosť prenesenia však existuje v špecifických prípadoch
Diaľničná známka a autá na diaľnici.
Ilustračné foto TASR/Radovan Stoklasa, TASR/Tomáš Halász
  • Slovenská diaľničná známka je medzi vozidlami neprenosná
  • Možnosť prenesenia však existuje v špecifických prípadoch

Dnes už nemusíš chodiť nikam osobne, aby si prepísal diaľničnú známku. Všetko vybavíš pohodlne z domu cez internet. Len si priprav vopred naskenované doklady. Nezabudni naskenovať aj pôvodný technický preukaz, na to totiž vodiči často zabúdajú.

Ak chceš zmeniť údaje tvojej diaľničnej známky, navštív webstránku eznamka.sk. Tam klikni na sekciu „Diaľničné známky“ a vyber „Ostatné žiadosti, podnety a reklamácie“. Potom si vyber možnosť „Žiadosť“ a v časti „PREDMET“ nájdi a zvoľ „Žiadosť o zmenu údajov v evidencii úhrad eDZ (vop čl.VI)“.

Vyplň potom online formulár. V časti, kde opisuješ svoju žiadosť, napíš, čo potrebuješ zmeniť. Môžeš písať po slovensky alebo po anglicky.

Nezabudni k formuláru priložiť potrebné súbory: naskenovaný pôvodný aj nový technický preukaz a naskenovaný doklad o úhrade diaľničnej známky. Keďže môžeš nahrať len jeden súbor, daj všetky tri dokumenty do jedného PDF alebo ZIP súboru.

Ak ti internetové vybavovanie nerobí dobre, môžeš to urobiť aj osobne, často cez čerpacie stanice. Zoznam miest, kde sa to dá, nájdeš na eznamka.sk. Aj tak ale budeš potrebovať kópie technických preukazov a doklad o kúpe diaľničnej známky.

Bez diaľničnej pokuta aj 500 eur

Ak si myslíš, že hneď po spísaní žiadosti môžeš jazdiť po diaľnici, mýliš sa. Spracovanie žiadosti zvyčajne trvá 2 až 3 pracovné dni. O vybavení tvojej žiadosti ťa budú informovať emailom.

Ak sa teda chystáš jazdiť po spoplatnených cestných úsekoch, nezabúdaj na kúpu diaľničnej známky. Ak to nespravíš, môžeš dostať pokutu. Suma pokuty sa môže pohybovať od 100 do 500 eur, a v blokovom konaní môže byť od 50 do 200 eur.

Výnimku zo zaplatenia diaľničných poplatkov na Slovensku majú len držitelia preukazov ZŤP, ktorí o to požiadajú, vlastníci špeciálnych historických vozidiel s povolením a autá, ktoré využívajú neziskové organizácie na poskytovanie sociálnych služieb.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: peniaze.sk, eznamka.sk, porovnajto.sk

Najnovšie videá

Trendové videá