Ušetríš aj stovky eur ročne, stačí nemíňať peniaze na veci, ktoré sú za pár centov alebo zadarmo

  • Každý z nás niekedy kúpi veci, pri ktorých sa neskôr chytá za hlavu a uvažuje, načo mu to bolo dobré
  • Prinášame ti pár tipov, čo vo svojom živote zmeniť, aby sa tešila nie len tvoja peňaženka, ale aj pani Zem
  • Každý z nás niekedy kúpi veci, pri ktorých sa neskôr chytá za hlavu a uvažuje, načo mu to bolo dobré
  • Prinášame ti pár tipov, čo vo svojom živote zmeniť, aby sa tešila nie len tvoja peňaženka, ale aj pani Zem

Zvykli sme si míňať peniaze na zbytočné veci. A zvykli sme si vyhovárať sa pri tom na rýchlu dobu. Svoju pohodlnosť často ospravedlňujeme tým, že sa to tak viac oplatí, že tých pár centov nám chýbať nebude a že to možno nabudúce už nekúpime. 

Popritom, ako si my nahovárame rôzne „možno“ scenáre, existujú ľudia, ktorí sa rozhodli nevyhovárať sa na rýchly životný štýl. Vďaka niekoľkým radám, ktoré ti dnes prinášame, môžeš nie len ušetriť peniaze na niečo zmysluplnejšie. V niektorých prípadoch budeš sa ti zídu pomocníci, takže stráviš čas s rodinou a ako bonus prispeješ aj k lepšiemu životnému prostrediu. 

Balená voda

Toto je bod, ktorý snáď netreba ani vysvetľovať. Všetci poznáme starý klasický výrok z reklamy „Pijem zdravú vodu, nápoj z vodovodu.“ Jedna z mála reklám, ktorým by si mal dôverovať a podľahnúť.

Každému sa môže stať, že si zabudne zobrať z domu fľašu s vodou a musí ju zameniť za tú z obchodu v jednorazovom plaste. Problém  je v tom, že sme si zvykli kupovať balenú vodu a nápoje aj vtedy, keď ich nepotrebujeme a náš pitný režim nie je ohrozený.

Prestaň kupovať odporné plastové fľaše. Okrem toho, že tým zbytočne míňaš svoje financie, pretože nápoje v plaste sú predražené, ich obrovské množstvo, ktoré ľudia kupujú, spôsobuje nadmerné environmentálne zaťaženie.

Navyše, i keď sú plastové obaly v súčasnosti už bezpečné, odborníci neodporúčajú opakované používanie ani vystavovanie vyšším teplotám. Preto sa nesnaž nahovoriť si, že fľašku použiješ viac krát. Je to nehygienické a môže to uškodiť tvojmu zdraviu. 

Ak predsa len potrebuješ bublinky, výhodnejší bude pre teba nákup stroja, ktorý ich vyrobí za pár sekúnd v množstve, aké si budeš želať. Môžeš si ich vziať kamkoľvek, uzatvorené vo fľaške s pekným motívom, ktorou všetkých zaujmeš.

Ocot

Ďalší zo šikovných „vynálezov“ do domácnosti. Pre tých, ktorí obľubujú vôňu octu je ako stvorený. Rada pre ostatných znie: Pridaj k prevarenej vode a octu aj saponát na umývanie riadu. 

Octová revolúcia prišla spolu s koronakrízou, čo nebol síce najšťastnejší nápad, pretože ocot v skutočnosti vírus nezabíja, tak ako si veľa ľudí mylne myslelo.

Napriek tomu ti pomôže s inými vecami v domácnosti a je naozaj univerzálny. Umyješ s ním podlahu, vyčistíš panvice, vydezinfikuješ chladničku. Ak potrebuješ odstrániť vodný kameň, zápach alebo vínne mušky, môžeš sa naň na 100% spoľahnúť.

Nákupy zbytočných čistiacich prostriedkov sú finančne náročné. Predražené chemické látky v plastových nádobách  škodia tvojej koži, sliznici aj očiam. Navyše sa môže stať, že použiješ nesprávny prípravok na povrch, ktorý ho neakceptuje a poškodíš ho. Ak sa tomu chceš vyhnúť, kúp si fľašku na rozprašovanie, naplň ju octovým čističom a pusti sa do upratovania. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Why do we need to switch to green cleaning products? Most green cleaning products are naturally derived, safe, non-toxic, and biodegradable ingredients that don’t negatively impact the environment. Moreover, some conventional cleaning products contain ingredients that are toxic, hazardous, non-biodegradable, and from non-renewable resources like petroleum which adversely affect the earth’s eco-systems. . Other reasons why green cleaning are better than conventional cleaning: – Keep your home and family safe from toxic, flammable and poisonous ingredients. – Keep you indoor air clean from certain polluting compounds that are released in the air from conventional cleaning products. – Know exactly what is being used to clean your house. – Get creative by adding certain essential oils that can be beneficial to your health. . Here are a few tips on green cleaning methods: ☘️Soaking vegetables in vinegar and salt before rinsing them with water is enough to clean them. ☘️For toilet or kitchen sink and countertop, adding 1/2 cup of baking soda to 1 cup of white vinegar makes a great natural cleaner. Adding a few drops of tea tree oil is also a great idea. ☘️For cleaning closets, adding a few drops of lavender oil to a cup of vinegar is amazing and it gives it a very nice smell. ☘️For toys, adding 4 teaspoons of baking soda to 500ml of water and using the solution to rinse off children’s plastic toys. . . . . . . . . . . . . . . . . . . #mymotherhood #mymotherhoodbyaline #tipbyaline #clean #cleaning #liveclean #lifestyle #green #greencleaning #vinegar #essentialoils #home #homecleaning #zerowaste #environment #environmentallyfriendly #savetheearth #rshome #realsimple #housekeeping #savetheplanet #neat #worldenvironmentday #cleanmama #environmentalist #earth #toxic #momlife

Príspevok, ktorý zdieľa My Motherhood (@mymotherhood.me),

Plátená nákupná taška

Na igelitových nákupných taškách nie je nič príťažlivé. Našťastie viacerí z nás už objavili čaro tých látkových. 

Okrem toho, že ju môžeš naplniť bez obáv o to, že sa ti odtrhne plastové uško na pol ceste, nebudeš robiť reklamu žiadnemu supermarketu, ale sebe. Najmä v prípade, ak si takúto tašku vyrobíš doma zo starých látok alebo oblečenia. Ak v tom nie si práve doma, môžeš si kúpiť akúkoľvek chceš. S obrázkom, nadpisom, farebnú…

Jednorazové igelitové tašky sú nie len nekvalitné a škaredé. Aj keď sa môže zdať že stoja pár centov, nenechaj sa oklamať. Pár centov sem, pár centov tam. Ročne to môže byť aj niekoľko desiatok eur. 

Bonusom tejto vychytávky je, že ju nemusíš nosiť iba na nákupy. A navyše, je skvelým darčekom pre tých, ktorí myslia aj výhodne, aj ekologicky. 

Domáca pleťová maska

Dlhé minúty blúdiš po obchode, hľadáš vhodnú masku pre svoj typ pleti, takú, ktorá neobsahuje príliš veľa chémie, dostatočne ťa hydratuje a doplní živiny. Nakoniec nekúpiš žiadnu, lebo sa nevieš rozhodnúť. Alebo kúpiš takú, za ktorú dáš pol výplaty a aj tak ju nepoužiješ viac ako raz. 

Čo takto skúsiť domácu? Môžeš si ju vyrobiť kedykoľvek, vždy bude čerstvá a bude v nej iba to, čo si tam dáš. A samozrejme, vyrobíš ju z toho, čo nájdeš doma alebo z prísad, ktoré sú lacnejšie no kvalitnejšie ako pleťová maska z obchodu. 

Najlepšími osvedčenými prísadami sú biely jogurt, uhorky a med. Ak chceš pridať na detoxikačnom účinku, prisyp kurkumu. Použiť môžeš aj avokádo alebo ovsené vločky.

Ak chceš píling alebo odstrániť pigmentové škvrny, nanes si na tvár to, čo ti ostane v pohári po klasickej zalievanej káve. Samozrejme čiernej, bez mlieka a cukru. Ak potrebuješ pleť viac hydratovať, použi kokosový olej. 

Najlepšie na tomto celom je, že si masku môžeš vždy prispôsobiť svojim potrebám. Zabavíš sa, skrášliš a na konci toho všetkého ti tvoja peňaženka poďakuje, že si ju ušetrila od ďalšej zbytočne kúpenej veci, ktorú hravo zvládneš vyrobiť doma. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Maska za lice hidrira i smanjuje bore!#banana #jogurt #med #maskazalice #prirodnakozmetika #domacamaska #facemask #homemade #hommadefacemask #itworks#beutty#instabeutty#bella#instamood

Príspevok, ktorý zdieľa @ margomanija,

Domáce bylinky

Ďalšia výhodná kúpa, ktorá ti môže vydržať celý rok čerstvá, ak sa o ňu dobre staráš. Prvotná investícia do byliniek v kvetináči sa môže zdať vyššia, no keď si to prepočítaš na všetky tie zbytočne nakúpené sáčky, v ktorých všetko chutí rovnako a po čase vlastne nijako, je to super investícia. 

Sušené bylinky zo supermarketov ti doma v komore zbytočne zaberajú miesto a keď sa rozhodneš pridať ich do varenia, málokedy cítiš ich chuť. Okrem toho sú čerstvé bylinky jednoznačne zdravšie ako rôzne dochucovadlá, ktoré naše telo nepotrebuje. 

Navyše, ak máš balkón, budeš ho mať veselší a zelenší. Ešte viac vyniknú, ak na ich pestovanie použiješ starý črepník, ktorý už dosluhuje, no stále má svoje čaro.  Ak máš záhradku, máš výhodu v tom, že ich môžeš mať viac. Kedykoľvek sa ti zachce použiť ich, odtrhneš a varíš. Jedlo dostane úplne iný rozmer. 

Domáci čaj a sirup

Keď je sezóna, treba ju využiť naplno. Pár hodín oberania a varenia ti počas celého roka ušetrí stovky eur, ktoré by inak utiekli na umelé sirupy alebo na čajový prach v sáčkoch. 

Pre väčší pôžitok je jednoznačne lepšou voľbou originálny sypaný čaj. Ak však obľubuješ bazu, lipu, žihľavu, medovku či mätu, teraz je to obdobie, keď máš možnosť ich nazbierať, doma usušiť a počas celej dlhej zimy piť. 

Rovnako tak môžeš uvariť zo sezónneho ovocia, stromov a byliniek aj sirup. Nie je to nič zložité, nezaberie ti to veľa času a máš ďalšiu skvelú možnosť využiť svoj voľný čas na chvíle s rodinou.

Nezabudni, že veci vždy chutia lepšie, keď ich urobíš s láskou. Vieš, čo obsahujú, pridáš do nich čo chceš a ak si nevieš rady, môžeš usušený „čaj“ alebo domáci sirup podarovať niekomu ako darček. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ⒹⓄⓂⒶⒸⒺ ⓈⒾⓇⓊⓅⓎ⁣⁣ 🔆⁣⁣ Ešte nám ostali nejaké zásoby z minulého roka. Užívame si ich plnými dúškami na balkóne. 🔸️.🔶️.🔸️⁣⁣ Tohoročný bazový už máme uskladnený a ako rada hovorím „stočený do fliaš“. V pláne máme tiež edíciu Medovka&Mäta 2020. Už sa neviem dočkať, kedy okmášem bylinky na balkóne 😊 🔸️.🔶️.🔸️⁣⁣. Recept je veľmi jednoduchý, bylinky prepláchnite (veľa byliniek), naložíte do vody (aby zakryli bylinky) spolu s umytými a nakrájanými citrónomi. Nechajte luhovať aspoň 24 h. Bylinky odstráňte, vodu preceďte, nasypte cukor a nechajte rozpustiť. Ak sem tam pomiešate, urýchlite rozpúšťanie a môžete sirup šupsnúť do hrnca a prevariť. Následne, ako ja, stočte do fliaš (sklenených), zabaľte do deky a nechajte vychladiť.⁣⁣ 🔸️.🔶️.🔸️⁣. 🅃🄸🄿 🄿🅁🄴 🅅🄰🅂⁣⁣ ➡️Ak nemáte citrón, použite citrodeko (cca 50 centov, ja ho davam na 2 l vody). A cukor ak chcete, aj biely je možnosť. S xylitolom som ešte neskúšala. Ak ste skúšali, dajte vedieť! 😉 ⁣⁣ ➡️A nezabudnite opäť precediť pri stáčaní. Existuju lieviky aj so sitkom. Nemáte? Nevadí, ani ja nemám, cedím cez mušelínovú látku. ⁣⁣ ➡️Použiť môžete akékoľvek bylinky, ktoré máte radi. Napríkľad aj levanduľu.⁣⁣ ➡️Ak by ste chceli presné mierky, dajte vedieť. Pokúsim sa to spísať 🙂⁣⁣ ✴ ⁣⁣ #gazduj #dyi #tipyatriky #navody #urobsisam #sirup #domacisirup #recept #zahrada #balkon #bilynky #bio #projekt #inspiracia #domacnost #handmade #homemade #inspiration #dobrerady #akonato #lifehacks #balcony #herbs #gazdujsnami

Príspevok, ktorý zdieľa gazduj s nami (@gazduj.s.nami),

Knihy z antikvariátu

Ak miluješ knihy, no je ti ľúto vyhodiť za ne desiatky eur, môžeš si ich požičať. Od známych alebo v knižnici. Ak patríš k zberateľom kníh, ktorí ich radi vlastnia a túžiš po obrovskej domácej knižnici, tvoja cesta by mala viesť do antikvariátu.

Už samotné slovo v tebe môže evokovať ten pocit, kvôli ktorému sa tam vždy rád vrátiš. Vôňa starých tlačených kníh, parkiet a pokoj, ktorý vo väčších kníhkupectvách nenájdeš. 

Môžeš tam natrafiť na naozaj vzácne kúsky, od svetoznámych bestsellerov minulých storočí až po detské rozprávkové knižky. A práve to sú tie najväčšie skvosty, ktoré sú často predávané za smiešnu sumu. Možno nájdeš aj také výtlačky, o ktorých si už ani nedúfal, že si ich niekedy prečítaš v originálnom znení. 

Sestrou antikvariátu je aj burza so starožitnosťami, kde môžeš nájsť kvalitné kúsky za oveľa menšiu sumu ako tie, ktoré by si kúpil vo veľkoobchodoch s nábytkom. Možno tam stráviš viac času, lebo obísť všetky tie skvosty a vybrať si z nich je niekedy naozaj ťažké.  

Veríme, že sme ti aspoň trochu pomohli prehodnotiť míňanie svojich úspor. Okrem toho môžeš svojej peňaženke pomôcť aj tým, že sa miesto sobotňajšej prechádzky po nákupnom centre prejdeš po prírode. 

Aj keď sa vôni tlačených novín nič nevyrovná, skús sa novinovým stánkom vyhýbať oblúkom a čítaj radšej na internete. Existuje množstvo možností, z ktorých si môžeš vybrať. 

Nezabudni, že permanentka do fitka je ďalšia zbytočná investícia, ktorú vieš vykompenzovať behom či bicyklovaním. Ak potrebuješ posilňovať, skús to s vlastným telom. Možno sa pri tom aj zabavíš. 

Nezabúdaj, že ušetriť na maličkostiach je to najmenej, čo pre seba môžeš urobiť. Každá z týchto rád so sebou prináša aj vedľajsie pozitívne účinky. A to, čo ušetríš, môžeš minúť napríklad na zbieranie zážitkov. 

Článok bol pôvodne vydaný 4 júna 2020.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá