Ušetriť môžeš stovky eur. Lietadlá a vlaky si dali „prestrelku“, spoločnosť testovala, čo sa viac oplatí
- Cestovanie vlakom sa ukazuje častokrát výhodnejšou možnosťou ako letecká doprava
- Viacčlenné rodiny by mohli ušetriť cez 300 eur
- Cestovanie vlakom sa ukazuje častokrát výhodnejšou možnosťou ako letecká doprava
- Viacčlenné rodiny by mohli ušetriť cez 300 eur
Ak plánuješ ísť na dovolenku, vedz, že lietadlo nie je vždy najlacnejšia voľba. Sú destinácie, v ktorých je výhodnejšie cestovať vlakom než lietadlom. A nie, nie je to Slovensko, kde majú študenti a dôchodcovia vlaky zadarmo.
Cestovanie vlakom nie je šetrnejšie len pre planétu, ale aj pre tvoju peňaženku.
Ako uviedol portál Euronews, podľa výskumu spoločnosti Which? môžu rodiny ušetriť na cestovaní tým, že si namiesto lietadla zvolia lôžkové vlaky. Samozrejme, netýka sa to úplne všetkých trás a všetkých krajín, je to zamerané na kratšie vzdialenosti.
Podľa výskumu by mohla štvorčlenná rodina ušetriť cez 100 libier (cca. 115 eur). Väčšia rodina by mohla ušetriť až 287 eur.
Na akých trasách ušetríš?
Which? analyzovala cestovné náklady troch európskych a dvoch anglických trás. Na trasách z Paríža do Viedne, ďalej z Bruselu do Viedne a z Londýna do Berlína spoločnosť porovnávala cenu najlacnejšieho súkromného kupé s najlacnejším letom spolu s ubytovaním sa.
Linky z Paríža do Viedne a z Bruselu do Viedne prevádzkuje spoločnosť Nightjet, čo je zároveň najväčšia európska sieť nočných vlakov. Z výskumu vyplýva, že na týchto trasách by jeden pár ušetril, keby išiel leteckou spoločnosťou, ale pre pár s dvoma deťmi by bolo výhodnejšie cestovať nočným, lôžkovým vlakom.
„Štvorčlenné skupiny by mohli ušetriť 94 libier (106 eur, pozn. red.), zatiaľ čo väčšia skupina by si mohla znížiť účet za dovolenku o neuveriteľných 267 libier, (303 eur, pozn. red.),“ uviedla spoločnosť Which?.
Trasa z Londýna do Berlína, ktorá bude prevádzkovaná spoločnosťou European Sleeper, je lacnejšia leteckou formou dopravy než železničnou spoločnosťou. Problémom pri tejto trase zostáva cena za lístok na vlak.
„Zatiaľ čo sa v Európe spustili nové trasy lôžkových vlakov, cestovné je napriek tomu pre mnohých cestujúcich nedostupné,“ povedal Roly Boland, jeden z členov Which?.
„Z nášho výskumu vyplýva, že jednotlivec ako cestujúci a páry by museli zaplatiť podstatne viac, aby uprednostnili vlak pred lietadlom. Dobrou správou však je, že sa dá ušetriť pre rodiny a väčšie skupiny, ktoré môžu zdieľať jedno kupé,“ doplnil.
V Anglicku sú prevádzkované dve lôžkové služby, a to GWR’s Night Riviera zo železničnej stanice Londom Paddington do Penzance a Caledonian Express zo stanice London Euston do Highlands.
Lôžkový lístok by stál približne rovnako ako let, avšak so železničnou kartou, ktorá poskytuje zľavy, by cestujúci mohli ušetriť aj 57 eur.
S ohľadom na emisie
Spoločnosť Which? poukázala na uhlíkovú stopu, ktorá zostáva vo svete výraznejšia pri použití leteckej dopravy ako pri vlaku, častokrát je to na úkor financií. Let z Londýna do Berlína vyprodukuje okolo 242 kg oxidu uhličitého na jedného cestujúceho, čo je podľa portálu podobné množstvo, aké vyprodukuje priemerný občan Konga za tri roky života.
Cesta vlakom po tej istej trase vyprodukuje približne 32 kg oxidu uhličitého na jedného cestujúceho, čo predstavuje až sedemnásobné zníženie emisií pri ceste vlakom. Vnútroštátne lety sú taktiež omnoho náročnejšie na emisie CO2 než železničná doprava.
Železnice nemusia byť len úmorným a premárneným časom. Ich výhodou je, že nemusíš čakať niekoľko hodín pred odchodom, ich meškanie býva zriedkavé, za batožinu si nemusíš priplácať nehorázne peniaze a výhľad z kupé ti ponúkne viac zážitkov ako pohľad „z neba“ na zem.
S 200 000 km železníc po celej Európe existuje skutočne veľa spôsobov, ako sa kontinentu dotknúť bližšie. V rámci Nemecka napríklad môžeš cestovať vlakom za zvýhodnenú cenu.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Euronews, Archív SIU