„Usmrtili náhodného medveďa, aby upokojili verejnosť.“ Iniciatíva My sme les podáva trestné oznámenie

  • Pri odstrele bol podľa iniciatívy spáchaný trestný čin
  • Podľa My sme les bol usmrtený iný medveď
medveď
Tomáš Taraba TASR/Agent Green via AP
  • Pri odstrele bol podľa iniciatívy spáchaný trestný čin
  • Podľa My sme les bol usmrtený iný medveď

Iniciatíva My sme les podáva trestné oznámenie vo veci usmrtenia medveďa pri Liptovskom Mikuláši. Na základe medializovaných informácií sa domnieva, že pri odstrele medveďa, ktorý pred niekoľkými týždňami prebehol cez Liptovský Mikuláš, bol spáchaný trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov a trestný čin pytliactva.

Jedinec, ktorý 17. marca prebehol Liptovským Mikulášom a zranil 5 ľudí, bol identifikovaný ako samec s hmotnosťou 80 až 100 kilogramov, kým 26.3. medzi Závažnou Porubou a Iľanovom bola usmrtená samica s hmotnosťou 67,9 kilogramu.

„Máme za to, že v tomto prípade neboli splnené zákonné podmienky a išlo o náhodne zastreleného medveďa, ktorý nestratil plachosť a svojím správaním neohrozoval ľudí a ich majetok,“ tvrdí iniciatíva My sme les. 

Podľa aktivistov išlo len o divadlo 

Podľa medializovaných informácií ministerstvo životného prostredia dalo zásahovým zložkám pokyn, aby usmrtili hocijakého medveďa, ktorý bude mať do 100 kíl a vek zhruba 3 roky.

„Myslíme si, že na usmrtenie medvedice nebol adekvátny dôvod a išlo len o divadlo na upokojenie časti verejnosti, ktoré malo vyvolať dojem, že sa na riešení problémov s medveďmi intenzívne pracuje,“ pripomína My sme les.  

Zároveň hovorí, že táto vláda má od októbra 2023 mandát a je zodpovedná za opatrenia pre zlepšenie spolužitia s medveďom hnedým. Ministerstvom zavedený Manuál pre ochranný odstrel je podľa iniciatívy zatiaľ jediné oznámené opatrenie.

„Už pri jeho predstavení sme manuál zhodnotili ako nekvalitný a zbytočný. Situácia v Liptovskom Mikuláši len potvrdila, že je nefunkčný. Rovnako zlý je aj zákon z dielne KDH k mimoriadnej situácií ohľadom veľkých šeliem, ktorý vznikol po dohode s SNS. Ten namiesto riešenia problémov s medveďmi uľahčuje aj zbytočné a škodlivé strieľanie vlkov, šakalov a dokonca aj veľmi vzácnych rysov, ktoré na ľudí neútočia. Tým pádom je v rozpore nielen s našou, ale aj s európskou legislatívou.“

Iniciatíva My sme les pripomína, že skutočné riešenia musia obsahovať systematickú osvetu, dobre komunikované pravidlá správania sa v oblastiach s výskytom medveďa a ich dodržiavanie. Predovšetkým podľa aktivistov treba zdôrazniť nutnosť zákazu vnadenia a prikrmovania zveri v blízkosti ľudských obydlí, ciest a turistických trás. Podobne tiež treba zabezpečiť dodržiavania legislatívy ohľadom ukladania odpadov, ktoré by mohli lákať medvede.

„Spomenúť treba aj zabezpečenie zmeny poľnohospodárskych postupov v podhorských oblastiach z monokultúrneho pestovania kukurice na pestrú mozaiku iných plodín, ktoré nebudú takým lákadlom pre medvede. Opatrenia takisto majú obsahovať aj ochranný odstrel problémových jedincov, ktorý ale samotný situáciu nevyrieši,“ uzatvára My sme les. 

Mimoriadna situácia 

Pre výskyt medveďa hnedého by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku. Po jej vyhlásení by malo byť zakázané vytvárať vnadiská, ktoré by mohli prilákať veľké šelmy.

Zároveň by samospráva mala byť povinná odstrániť už existujúce vnadiská na území s vyhlásenou mimoriadnou situáciou. Vyplýva to z návrhov noviel zákona o ochrane prírody a zákona o civilnej ochrane. Tie v stredu schválila (17. apríla) vláda. Zároveň odporučila parlamentu, aby návrh schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

„Cieľom tejto povinnosti je, aby v prípade, ak sú v príčinnej súvislosti výskyt veľkej šelmy a vnadiská, likvidácia týchto vnadísk prispela k návratu veľkej šelmy do jej prirodzeného miesta výskytu,“ vysvetlil envirorezort v materiáli.

Ak vnadiská nebudú príčinou výskytu medveďa, návrh umožňuje povoliť výnimky na elimináciu problémových jedincov, ktoré svojím výskytom a správaním predstavujú potencionálne ohrozenie života, zdravia a škody na majetku.

„Vzhľadom na to, že pri výskyte a riešení situácie veľkých šeliem je potrebné postupovať aj v súčinnosti s inými subjektmi, navrhuje sa právna úprava, na základe ktorej bude Ministerstvo životného prostredia SR oprávnené povoliť výnimku pre tieto subjekty, a to v prípade, ak je vyhlásená mimoriadna situácia,“ poznamenal.

Rezort doplnil, že na odstrel medveďa by sa správny poriadok nemal uplatňovať na proces povolenia výnimiek. Cieľom je, aby sa v čo najkratšom čase vydali výnimky na odstrel problémového jedinca.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba priblížil, že vyhlásenie mimoriadnej situácie sa bude týkať všetkých veľkých šeliem. Mimoriadnu situáciu bude môcť vyhlásiť len okresný úrad na základe presne určených dôvodov. Zmena zákona je podľa Tarabu v súlade s Európskou úniou. Tvrdí, že je s Úniou všetko odkomunikované a žiadny problém tam nie je.

„Verím, že to bude schválené veľmi hladko,“ podotkol s tým, že „každý príčetný opozičník toto podporí“.

Ústavný zákon o odstrele medveďov budú podľa Tarabu riešiť potom, čo by tento normálny zákon pripravený s KDH bol zablokovaný napríklad na ústavnom súde.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, TS/My sme les

Najnovšie videá

Trendové videá