Úspešná firma vyplatí každému zamestnancovi cez 10 000 eur. Pripravila im štedrý „vianočný darček“
- Zamestnanci firmy Jablotron budú mať štedré Vianoce
- Dostanú predčasný podiel zo zisku
- Ide o viac ako 10 000 eur
- Zamestnanci firmy Jablotron budú mať štedré Vianoce
- Dostanú predčasný podiel zo zisku
- Ide o viac ako 10 000 eur
Približne 600 zamestnancov českej skupiny Jablotron dostane predčasne podiel zo zisku. Každému pracovníkovi bez rozdielu, na akej pozícii pracuje, pripadne suma okolo 12-tisíc eur, uvádza magazín Forbes. Štedrý vianočný bonus predstavuje plnenie sľubov.
Spoločnosť, ktorá sa radí medzi najhodnotnejšie české firmy, sa špecializuje na zabezpečovacie systémy. V rebríčku Česká elita obsadila 67. miesto s odhadovanou hodnotou 305 miliónov eur. Jej čistý zisk sa pohybuje okolo 24,5 milióna eur.
Majiteľ Dalibor Dědek ešte v roku 2022 prisľúbil zamestnancom 10 % podiel firmy. Pôvodný päťročný plán na výber prostriedkov z virtuálnych investičných účtov sa teraz skracuje na tri roky.
Štedré vianočné bonusy?
„Pre niektorých zamestnancov boli tie peniaze až príliš virtuálne a my sme chceli, aby si na ne siahli a vedeli, že ich skutočne máme nasporené,“ objasnil Dědek pre Forbes. Namiesto pôvodne zamýšľaného investičného účtu firma zriadila špeciálny účet s atraktívnym úrokom približne 7 %, ktorý prevyšuje bežné bankové sadzby.
„Pôvodne sme chceli peniaze vložiť do nášho investičného fondu, ale keďže to bolo pre ľudí nedôveryhodné, vložili sme ich na špeciálny účet, kde sme si stanovili pevnú úrokovú sadzbu vyššiu, ako hovorí banka, a to vždy na rok dopredu. Teraz to bolo asi sedem percent,“ vysvetľuje.
Ani trend klasických štedrých zamestnaneckých benefitov nie je v Česku ojedinelý. Napríklad Škoda Auto ohlásila decembrový bonus 200 eur pre každého pracovníka, čo vrátane odvodov predstavuje náklad 10,2 milióna eur. Automobilka už skôr v roku zvýšila mzdové tarify o 5 % a vyplatila variabilný bonus 3 900 eur plus jednorazovú odmenu 160 eur.
Podľa zistení Hospodárskej komory poskytuje koncoročné mimoriadne odmeny 55 % veľkých firiem v Česku. Pri stredných podnikoch je tento podiel 26 % a pri malých 21 %. Priemerná výška odmien sa pohybuje v rozmedzí 900 až 1 900 eur.
Slovenské 13., 14. platy a odmeny
Spomedzi benefitov firmy na Slovensku najčastejšie vyplácajú zamestnancom 13. či 14. plat. Ďalej nasledujú koncoročné odmeny, pričom najviac ich dostávajú zamestnanci v maloobchode. Vyplýva to z analýzy pracovného portálu Profesia.sk, ktorý prevádzkuje spoločnosť Alma Carrer.
„Spomedzi tohtoročných pracovných ponúk na Profesia.sk uvádzalo 40 000 z nich popri stabilnom mesačnom plate minimálne jeden z finančných bonusov, a to 13. plat, 14. plat alebo koncoročné odmeny, niektoré inzeráty aj viaceré z nich,“ spresnila PR manažérka spoločnosti Ľubica Melcerová.
Tento rok bol 13. plat uvedený v desatine zverejnených pracovných ponúk, čo je približne 28 700 inzerátov. Najviac ho poskytujú spoločnosti z automobilového, elektrotechnického a strojárskeho priemyslu, administratívy či maloobchodu. Tento plat bol ponúkaný zvyčajne na pozície operátorov výroby, robotníkov, skladníkov, elektrotechnikov a montážnikov.
Ďalším ponúkaným benefitom je 14. plat, tento rok ho firmy uviedli v 14 600 pracovných inzerátoch, čo predstavuje 5 % z celkového počtu. Rovnako ako pri 13. plate, to boli najčastejšie spoločnosti z automobilového a elektrotechnického priemyslu alebo strojárstva. Pri pracovných pozíciách išlo najmä o operátorov výroby, robotníkov a montážnikov.
Finančné benefity vo firmách sú podľa Melcerovej stále častejšie. „Zatiaľ čo v roku 2019 uvádzalo 13. plat osem percent inzerátov na Profesia.sk, o tri roky to už bolo desať percent, pri 14. plate portál eviduje nárast o jedno percento. Z hľadiska nárastu podielu zo všetkých ponúk vidno najväčší progres v prípade koncoročných odmien. V roku 2019 ich spomínalo len percento inzerátov, v roku 2022 dve percentá a tento rok tri,“ priblížila.
Medzi ďalšie finančné benefity patria aj bonus pri narodení dieťaťa či svadbe, príspevok na bývanie, odmena pri odporučení známeho ako nového kolegu či príspevky na šport a rekreáciu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Forbes, Seznam, TASR