Úspešného Slováka pandémia vyhnala na stavbu do zahraničia. Zarobiť si tu vieš aj 5 000 eur
- 15 rokov sa živil ako hudobník, pandémia umeleckému svetu však dala stopku
- Jozef to riskol a vybral sa na stavbu za hranice Slovenska
- V práci na stavbe vidí mnohé výhody, váži si peniaze aj slobodu
- 15 rokov sa živil ako hudobník, pandémia umeleckému svetu však dala stopku
- Jozef to riskol a vybral sa na stavbu za hranice Slovenska
- V práci na stavbe vidí mnohé výhody, váži si peniaze aj slobodu
Vyštudoval informatiku, zlákala ho však hudba. Jozef Eľko, mnohým známy pod umeleckým menom Bongoman Elizz, patrí medzi talentovaných slovenských perkusionistov. Hre na bongá sa mladý východniar venuje už takmer 15 rokov.
Začínal ako samouk so svojím bratom, slovenským DJ-om Robinom, s ktorým hráva dodnes. „Pri hre na bongách je najdôležitejší rytmus, sluch a disciplína, ktorá je rovnako aj najnáročnejšia,“ tvrdí hudobník.
So svojou bubnovou šou však vystupoval aj po boku DJ EKG či Milana Lieskovského. Veľmi rád by si jedného dňa zahral so španielskym DJ-om Davidom Pennom. Na svojom konte má tiež vystúpenia aj za hranicami Slovenska.
„Naposledy som hral v Qatarskej Dohe. Uplatniť sa za hranicami Slovenska však nie je jednoduché,“ ozrejmuje perkusionista s tým, že jeho veľkým snom je zahrať si na Defected Croatia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Z pódia na stavbu do zahraničia
Aktuálna situácia vo svete, vrátane Slovenska, však nie je ideálna. Zastavila kultúrny priemysel a množstvo ľudí kvôli tomu prišlo o prácu. Jedným z nich je aj Jozef, ktorý na isté obdobie vymenil hudobný svet za stavbárčinu.
V dnešnej dobe plnej technológií si len máloktorý mladý človek vie predstaviť, že by pracoval v daždi na stavbe, miešal maltu či čistil potrubie. Manuálna práca je však stále žiadaná, aj keď je ťažké nájsť človeka, ktorého to skutočne aj baví, nerobí to z nutnosti a ostane po ňom kvalitná a čistá práca.
Práve takým je Jozef, ktorý sa dlhé roky živil hudbou. „Prišlo to spontánne pred rokom, kedy som sa spolu s mojím blízkym kamarátom Martinom Cehelskym rozhodli ísť pracovať do Holandska. Stále som si chcel vyskúšať prácu v zahraničí na stavbe a v čase pandémie to bola jedinečná príležitosť,“ tvrdí Jozef.
V Holandsku si vyskúšal montovanie solárnych panelov, na leto sa znova postavil na stage a v jeseni sa svet opäť zastavil. Tentokrát Jozefove kroky viedli do Nemecka, kde montuje potrubia.
Tvrdí, že táto práca je menej fyzicky náročná ako montovanie solárnych panelov. Zároveň dodáva, že panely sa montovali v exteriéri za každého počasia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
10 hodín v špine a prachu
Ani jednej z týchto oblastí sa Jozef nikdy predtým nevenoval. „Manuálnej práce sa nebojím, baví má, keď môžem niečo tvoriť, vytvoriť či zostrojiť,“ hovorí.
Jozef objasňuje, že každá práca je svojím spôsobom náročná. Pri stavbárskom remesle je najťažšie zvyknúť si na podmienky, a teda prach, špinu či dlhú pracovnú dobu, ale aj fyzickú či psychickú námahu.
„Pracujeme od 7 hodiny ráno do 18 hodiny večer, pomedzi to máme dve polhodinové pauzy,“ tvrdí.
„Najťažšie je však byť bez rodiny a priateľky. Zároveň mi veľmi chýba postaviť sa opäť za bubny na stage. Určite sa chcem hraniu venovať aj naďalej, ale ešte potrvá, kým sa situácia ustáli tak, aby umelci fungovali normálne aj v zimných mesiacoch,“ dodáva.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Disciplína, adrenalín, ale aj zábava
Napriek tomu, že Jozef vyštudoval informatiku, v čase pandémie sa k nej nechcel vrátiť. „Momentálne sa cítim lepšie v zahraničí na stavbe v prašnom a hlučnom prostredí. Príde mi to akčnejšie a každý deň je pre mňa výhra nad samým sebou. Nevylučujem však, že by som sa do budúcna k práci za počítač nevrátil,“ ozrejmuje.
Jozef tvrdí, že práca na stavbe v zahraničí má mnoho výhod. „Prinúti to človeka disciplíne, napokon človek tvrdo maká celé dni a začne si vážiť hodnotu peňazí. Okrem toho je to možnosť prekonávať samého seba, čo sa nových výziev týka,“ konštatuje.
Na stavbe v Nemecku si človek zarobí aj 5-tisíc eur
To, koľko si vie v priemere zarobiť pracovitý stavbár v zahraničí, je podľa Jozefa veľmi individuálne.
„Záleží to od znalostí, ktorými murár či stavbár disponuje, ale aj od toho, či pracuje na živnosť alebo na zmluvu. Rovnako záleží aj na tom, či počasie ovplyvňuje jeho prácu, a na tom, aký typ práce vykonáva. Sú robotníci, ktorí zarobia 2 000 eur za mesiac, ďalší si zas vedia zarobiť aj 5 000 eur mesačne,“ vysvetľuje.
„Ak človeku nevadí, že je bez rodiny a nie je často doma, tak je lepšie chodiť na turnusy do zahraničia. Dokáže si tam stavbár zarobiť oveľa viac ako na Slovensku. Ale, samozrejme, dá sa zarobiť dobre aj na Slovensku, ak človek robí sám na seba a je šikovný,“ dopĺňa Jozef.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Stavba je dynamická vec. „Ak chce človek zmenu, adrenalín a dynamiku, ktorá na stavbe nemôže chýbať, tak je to práca preňho. Zároveň je to aj o kolektíve, pri ktorom vie byť práca aj zábavou. Ak si niekto myslí, že by ho to bavilo, nech určite ide do toho. Je to super skúsenosť, ktorá dá človeku veľa do života,“ vyjadril sa pre Startitup Jozef.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska