Úspešný slovenský barman Martin odišiel do Banskej Bystrice, kde založil Školu barmana
- Umenie prípravy miešaných nápojov Martina nadchlo už v 14-tich rokoch
- Vďaka tvrdej práci sa dnes živí vlastným hobby
- My ti spoločne s Fernet Stock prinášame Martinov príbeh, ktorý možno aj teba inšpiruje k dosiahnutiu tvojich biznis cieľov
- Umenie prípravy miešaných nápojov Martina nadchlo už v 14-tich rokoch
- Vďaka tvrdej práci sa dnes živí vlastným hobby
- My ti spoločne s Fernet Stock prinášame Martinov príbeh, ktorý možno aj teba inšpiruje k dosiahnutiu tvojich biznis cieľov
Dôkazom toho, že práca si ťa niekedy vyberie sama, je mladý barman Martin Janura. Martin po absolvovaní hotelovej školy preskákal množstvo barmanských „štácií“ na Slovensku, v Belgicku aj vo Francúzsku. Rýchlo pochopil, že táto práca je v každej krajine, bez ohľadu na jej špecifiká, najmä o kvalitnom servise a bez neho rapídne klesá šanca, že sa zákazník vráti. „Do každého drinku musíš vložiť srdce, pretože byť barmanom nie je prácou, ale poslaním,“ hovorí Martin pre Startitup.
Škola barmana
Keď sa Martin vrátil zo zahraničia späť na Slovensko, po krátkej zastávke v rodnej Považskej Bystrici sa rozhodol vziať život do vlastných rúk. Presťahoval sa a založil si Školu barmana v Banskej Bystrici. Podľa jeho slov je to miesto, kde sa každý, kto má vôľu, chuť a záujem, dostane do hĺbky barmanskej práce a jej osobitej kultúry. „Škola barmana nie je určená len pre profesionálov, ale aj pre tých, ktorí si chcú vedieť kvalitné drinky pripraviť sami,“ opisuje Martin.
Okrem kurzov pre začiatočníkov sa Martin venuje aj workshopom a školeniam personálu. Profesionálov učí zdokonaliť sa v odbore, ale aj ako komunikovať so zákazníkmi. Odstraňuje aj zlozvyky, o ktorých často barmani ani nemusia vedieť. Kľúčové pre úspech je, že každý z lektorov Školy barmana aktívne pôsobí aj za barom. Skúsenosti a poznatky teda odovzdávajú z prvej ruky.
Martinovým cieľom je prostredníctvom Školy barmana spájať komunitu barmanov a prinášať stále niečo nové. Často pozýva hostí a známych barmanov, flairistov, zo zahraničia na špecializované prednášky či workshopy, ktoré zastrešuje aj Svetová asociácia flairu. Práve tieto podujatia, ktoré sa témam venujú do hĺbky, majú najväčší úspech v profesionálnej barmanskej komunite. „Radi sa venujeme každému, kto sa chce ďalej rozvíjať a práca je preňho potešením.“
Práca v gastre nie je pre každého
Ak sa rozhodneš pracovať v gastronómii, musíš byť exhibicionistom a psychológom zároveň. Práca barmana je všetko, len nie monotónna. Kto v sebe nenájde schopnosť improvizovať, na barmanskej scéne dlho nevydrží.
„Barmanským kurzom sa táto práca síce začína, ale ani zďaleka nekončí. Človek, ktorý sa jej chce venovať, musí odolávať stresu, mať fantáziu, chuť pracovať a vedieť komunikovať s politikom aj vagabundom. Je to veľká škola života a nekonečná štúdia rôznych osobností,“ hovorí Martin.
Symbióza šou a remesla
Samostatnou disciplínou, ktorá patrí neoddeliteľne k barmanstvu, je tzv. „flair bartending“. Je to špecifický štýl prípravy drinkov, ktorého cieľom je zaujať zákazníka niečím mimoriadnym. Či už ide o pohyb navyše, vyhodenie fľaše, či tzv. „free pouring“, teda presné nalievanie bez odmerky. „Flair bartender“ musí nielen dokonale ovládať receptúry, ale aj nekonečné hodiny trénovať a byť pri trikoch kreatívny a originálny.
„Flair je jedna z najnáročnejších foriem bartendingu, nakoľko si vyžaduje symbiózu šou a remesla. Aj flairista musí však v prvom rade tvoriť drinky pre ľudí. Šou nemôže a nesmie byť prednejšia než kvalita nápoja,“ upozorňuje Martin.
Keď niet nad klasiku
Martin nedá dopustiť na tradičný anglický „cocktail book“. Práve klasické kokteily sú preňho základom dobrého barmanstva. Podľa čistoty kombinácií človek dokáže zistiť veľa nielen o samotnom drinku, ale aj barmanovi, ktorý ho namiešal.
Dnes už však drinky nevníma len ako súbor ingrediencií. Za každou zložkou vidí príbeh produktu a stovky hodín práce. Klasike však zostal verný dodnes.
„Drinky na báze Fernetu miešam rád, lebo ho považujem za výborný základ pre miešané nápoje a značku Fernet Stock si vážim pre ich rešpekt k tradičnej receptúre a dlhodobú kvalitu,“ hovorí Martin.
Festival výnimočnosti
Martin je zástancom názoru, že kľúčom k šťastiu je veriť svojim snom a byť ochotný na sebe neustále pracovať, aby sa to, čomu sa človek venuje, stalo výnimočným. Táto filozofia je blízka aj nám v Startitup, rovnako ako nášmu partnerovi, spoločnosti Fernet Stock, ktorá toto leto organizujeme Festival výnimočnosti, ktorý bude prehliadkou zručnosti a remesla.
Súčasťou festivalu budú aj Martinove workshopy a každý, kto príde, bude mať šancu sa od neho naučiť kus barmanského umenia. Martin bude pripravovať tri originálne osviežujúce letné drinky na báze Fernet Stock, Fernet Citrus a Fernet Grapefruit. Popri miešaní sa bude súťažiť aj o hodnotné ceny.
Ak sa chceš teda naučiť pripraviť parádne letné drinky na báze Fernet Stock podľa originálnych receptúr Martina Januru, príď na jeden z jeho workshopov na Fernet Festival výnimočnosti pri Oravskej priehrade v Námestove alebo pri Slnečných jazerách v Senci.
Viac aktuálnych informácií v profile Fernet Stock na Facebooku a Instagrame.
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Fernet Stock.