Úspory z druhého dôchodkového piliera môžeš dediť: Tento trik zaručí, že tvoj dôchodok neprepadne štátu (NÁVOD)

  • Vedel si, že úspory z druhého dôchodkového piliera môžeš dediť?
  • Takto zaručíš, že tvoje peniaze neprepadnú štátu
dôchodci, peniaze
Archív Canva
  • Vedel si, že úspory z druhého dôchodkového piliera môžeš dediť?
  • Takto zaručíš, že tvoje peniaze neprepadnú štátu

Premýšľaš nad tým, čo sa stane s tvojimi úsporami v druhom dôchodkovom pilieri, ak by si zomrel? Na rozdiel od prvého piliera, kde peniaze idú len súčasným dôchodcom, druhý pilier ti dáva zaujímavú možnosť – dedenie nasporených prostriedkov. Tvoji blízki tak môžu získať peniaze, ktoré si si počas života odkladal na dôchodok.

Portál Openiazoch.sk vysvetľuje, že najväčšiu flexibilitu ti poskytuje možnosť čerpania výnosov z investovania. Ak by si zomrel a mal zvolenú túto formu, všetky zostávajúce prostriedky v dôchodkovom fonde automaticky prejdú do dedičského konania. Je to zároveň jedna z najjednoduchších ciest, ako zabezpečiť, že tvoje úspory dostanú oprávnené osoby.

Ako dediť z dôchodkového sporenia

Celý proces dedenia je nastavený veľmi prehľadne. Prvou možnosťou je v zmluve s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS) určiť jednu alebo viac oprávnených osôb, ktorým sa tvoj majetok po smrti vyplatí. Ak tak neurobíš, nasporená suma sa jednoducho dedí podľa pravidiel Občianskeho zákonníka.

Pre tvojich dedičov je tu navyše bonus – ak sú aj oni sporiteľmi v druhom pilieri, môžu si zdedené peniaze nechať previesť priamo na svoj dôchodkový účet v DSS.

Ak si zvolíš programový výber, situácia je tiež priamočiara. Nevyplatené prostriedky získa buď oprávnená osoba, ktorú si sám určíš v zmluve, alebo prejdú do štandardného dedičského konania podľa zákona. Nemusíš sa tak báť, že by tvoje úspory prepadli štátu.

Sociálna poisťovňa radí

Pri doživotnom dôchodku existuje špeciálna ochrana v podobe 7-ročnej garancie. „Ak sporiteľ podpíše zmluvu s poisťovňou, ale zomrie skôr, ako mu vznikne nárok na výplatu prvého dôchodku, celá nasporená suma, za ktorú si tento dôchodok zakúpil, je predmetom dedenia,“ objasňuje Sociálna poisťovňa.

Táto garancia zabezpečuje, že ak by si zomrel v prvých siedmich rokoch poberania dôchodku, poisťovňa vyplatí zostatok sumy tvojej oprávnenej osobe.

Trochu inak je to pri dočasnom dôchodku, ktorý si môžeš nastaviť na 5, 7 alebo 10 rokov. Ten štandardne dedeniu nepodlieha. No aj tu existuje možnosť zabezpečiť svojich blízkych.

Sociálna poisťovňa k tomu dodáva: „Ak sa pri podpise zmluvy s poisťovňou dohodne aj pozostalostné krytie a v čase úmrtia poberateľa už nebude mať pozostalých alebo títo zomrú počas obdobia výplaty pozostalostného dôchodku, nevyplatená suma určená na výplatu pozostalostného dôchodku je predmetom dedenia.“

Počas dušičiek dôchodok neočakávaj 

Sociálna poisťovňa (SP) vyplatí dôchodky počas blížiaceho sa Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých v posunutých termínoch. K zmenám termínov dôjde pri výplate poštou aj bankovým prevodom. V piatok o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr, píše TASR.

„Dôchodcovia, ktorí majú dôchodok splatný v sobotu 2. novembra 2024 a Sociálna poisťovňa im ho zasiela v hotovosti prostredníctvom pošty, budú mať dôchodok vyplatený v pondelok 4. novembra 2024,“ avizoval Kontúr.

Doplnil, že seniorom, ktorí dostávajú dôchodok na bankový účet, ho poisťovňa vyplatí o dva dni skôr, teda vo štvrtok 31. októbra.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Openiazoch.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá