Ústavný súd novelu Trestných kódexov len tak ľahko nezastaví. Fico už chystá „reparát“

  • Ústavný súd pozastavil viacero paragrafov novely Trestného zákona
  • Vláda už má v príprave ďalšiu novelu
Róbert Fico, parlament
Ilustračné foto TASR/Jakub Kotian, Pavol Zachar
  • Ústavný súd pozastavil viacero paragrafov novely Trestného zákona
  • Vláda už má v príprave ďalšiu novelu

Posledné mesiace sa najvýraznejšie so štvrtou vládou Roberta Fica spájajú novelizácie Trestných kódexov. Zatiaľ čo premiér a vládna koalícia tlačili na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), prezidentka Zuzana Čaputová sa stavala jasne proti. Dokonca pred jej schvaľovaním vystúpila v parlamente a opätovne vyzvala poslancov, aby si to ešte dobre premysleli.

Predtým sa stretla s odborníkmi a upozorňovala na riziká, ktoré novela predstavuje. Apelovala na jej dôkladné prediskutovanie a kritizovala skrátené konanie, v ktorom sa prerokovávala.

„Myslím si, že ak by sa navrhovatelia stretli s odborníkmi z praxe ešte predtým, tak by sme takýto návrh v parlamente vôbec nemali. Som totiž presvedčená, že predkladatelia týchto legislatívnych zmien sami nevedia o všetkých dôsledkoch, ktoré tieto zmeny do aplikačnej praxe môžu priniesť,“ uviedla na sociálnej sieti.

Prezidentka vs. premiér

Po predložení zákona prišli na rad rozpravy, ktoré boli značne obmedzené, čo opozícia kritizovala. Vyústilo to až do protestov, ktoré vyhnali do ulíc desiatky tisíc ľudí. Ako sme ťa ale informovali, zákon nakoniec koalícia odhlasovala. Za bolo 78 poslancov. Premiér Robert Fico zákon podpísal 15. februára a Zuzane Čaputovej poslal list.

„Plne rešpektujem vaše ústavné právo vrátiť Národnej rade (NR) SR zákon s pripomienkami do 15 dní od doručenia schváleného zákona. Pokiaľ sa ho rozhodnete využiť, dovoľujem si vám navrhnúť konkrétne legislatívne riešenie dĺžky premlčacej doby pri násilných trestných činoch,“ uviedol Fico v liste.

Na ťah sa potom dostala hlava štátu, ktorá podpísala novelu len preto, aby získala čo najviac času pre Ústavný súd. Čím skôr podnet podala, tým skôr o ňom mohli rozhodovať.

„Rozhodla som sa, že podám návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie súladu novely Trestného zákona s ústavou, spolu s návrhom na pozastavenie účinnosti zákona, kým súd o mojom návrhu nerozhodne,“ vyhlásila prezidentka s tým, že to bol jediný spôsob, ako mohla postupovať, aj keď s obsahom novely jednoznačne nesúhlasila.

Nevyužila tak možnosť zákon vetovať, aby sa nevrátil naspäť do parlamentu a časovo tak neobmedzila súd, vysvetlila. „Ak by som zákon vetovala, vládna koalícia môže rozhodnúť o mojom vete kľudne aj deň pred účinnosťou zákona a nezostal by žiaden priestor na posúdenie Ústavným súdom,“ vysvetlila hlava štátu.

Prehľad dôležitých dátumov:

  • 8. február – poslanci v parlamente schválili novelu Trestného zákona
  • 15. február – premiér Robert Fico novelu podpísal
  • 16. február – prezidentka novelu podpísala a avizovala podanie na Ústavný súd
  • 20. február – Ústavný súd potvrdil prijatie podania Zuzany Čaputovej
  • 28. február – Ústavný súd pozastavil viaceré paragrafy Trestného zákona
  • 29. február – predseda parlamentu Peter Pellegrini poslal novelu na zverejnenie v Zbierke zákonov
  • 11. marec – zverejnenie v Zbierke Zákonov
  • 15. marec – dátum, kedy má novela nabrať účinnosť

Pár dní na to Ústavný súd potvrdil prijatie podnetu od Čaputovej. Tá v podaní argumentovala, že je presvedčená, že kombinácia zásadného zníženia trestných sadzieb, zvýšenia hraníc škody, zmien v ukladaní podmienečných trestov odňatia slobody a zmien v oblasti premlčania je rezignovaním štátu na ochranu bezpečnosti svojich občanov.

Označila ju tiež za rezignáciu štátu na ochranu základných práv a slobôd a občanov, ako aj na pozitívny záväzok štátu efektívne vymáhať spravodlivosť, a znamená silný odklon od ochrany princípov právneho štátu.

Robert Fico sa ale netajil tým, že urobí všetko preto, aby novela nadobudla účinnosť. „Tak, ako pani prezidentka robí všetko pre to, aby novelizácia trestného zákona a zrušenie ÚŠP nenadobudlo účinnosť, my urobíme všetko, aby schválená trestnoprávna legislatíva vstúpila do platnosti,“ reagoval premiér.

Pozastavenie paragrafov

Ako sa očakávalo, Ústavný súd účinnosť novely nepozastavil, venoval sa len niektorým paragrafom. Stihli tak ešte pred zápisom do Zbierky zákonov. Tam sa novela objavila v pondelok 11. marca.

Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku. Vyplýva to z rozhodnutia z neverejného zasadnutia pléna ÚS, o ktorom informovala hovorkyňa súdu Martina Ferencová, píše TASR.

ÚS zároveň prijal návrhy prezidentky SR Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie. Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) súd nevyhovel. Premiér takéto konanie súdu víta.

Ja som z pohľadu rozhodnutia ÚS veľmi spokojný. ÚŠP, toto semenište zla a nenávisti, porušovania ľudských práv, prestane 20. marca existovať,“ uviedol. Dodal, že sa tak naplní programové vyhlásenie vlády. Súdu preto nič nevyčíta. Zároveň skonštatoval, že ostatné veci v novele Trestného zákona nech ÚS prerokuje.

Pre postupy Ústavného súdu sa ale zas nálady v Smere vyhrotili. Predstaviteľom vládnej koalície sa totiž nepáčilo, že Ústavný súd medializoval rozhodnutie skôr, ako ho oznámil zúčastneným stranám. Fico pre túto vec nevylúčil ani novelizáciu zákona o Ústavnom súde (ÚS) v oblasti lehôt na rozhodnutie o merite veci.

„Medzi doručením rozhodnutia o pozastavení účinnosti a samotným rozhodnutím bolo niekoľko hodín,“ skonštatoval premiér. Apeloval na vyvodenie zodpovednosti a odstúpenie predsedu ÚS Ivana Fiačana.

Ako sme ťa informovali, ten dôvod na svoj koniec vo funkcii nevidí. Ubezpečuje, že on aj sudcovia ÚS konajú autonómne, nestranne a nekonajú pod tlakom. Ospravedlnil sa za únik informácie o rozhodnutí ÚS. Nemalo sa to podľa neho stať, no nepovažuje to za dôvod na odstúpenie z funkcie. Dodal, že záležitosť sa vyšetruje.

Ubezpečil, že sudcovia neposkytli informácie o rozhodnutí médiám ani iným osobám. Fiačan sa ohradil voči spochybňovaniu integrity sudcov ÚS, k čomu podľa jeho slov došlo ešte pred rozhodnutím súdu. Ohradil sa aj voči výrokom premiéra Roberta Fica.

O novej novele môžeme len špekulovať

Premiér priznal, že začínajú pracovať už aj na ďalšej novele. Obsahom novej novely by tak mohol byť aj druhý pokus o znižovanie trestov za ekonomickú trestnú činnosť. „Kde je otázka ústavnosti vo výške trestu? To nie je ústavná otázka,“ reagoval. Diskusiu pripustil len v prípade dvoch tém – premlčacej lehoty či vlastníckych práv v súvislosti s trestami.

Bývalý sudca a podpredseda Ústavného súdu, hovorí, že vo fáze, kedy ešte nevieme, čo bude obsahom novej novely, môžeme len hádať, čo v nej bude.

„Môžem len predpokladať, že jej obsahom by mohli byť tie ustanovenia ,prvej novelizácie‘, ktoré by spĺňali dve kritériá, podľa mienky vlády nie sú ústavne relevantné a bola pozastavená ich účinnosť,“ povedal pre Startitup Eduard Barány.

Ako Ficov reparát to ale nevidí. „Prípadná ďalšia novela by nebola ,reparát‘, ale pokus o riešenie situácie, ktorá nastala skoro paušálnym pozastavením účinnosti novelizácie TZ bez ohľadu na ústavnú relevanciu jej jednotlivých bodov,“ skonštatoval.

Barány hovorí, že prípadná ďalšia novelizácia Trestného zákona by mala politicky len malý význam a azda by riešila niektoré problémy trestného práva. Myslí si ale, že ich cieľom nie je, aby pôvodná novela platila čo i len jeden deň.

„Podľa vyjadrení predstaviteľov vládnej koalície títo nezamýšľajú využitím postupnosti publikácie novely TZ a rozhodnutia ústavného súdu dosiahnuť  ,jednodňovú‘ účinnosť novely, i keď by takýto postup bol asi čisto právne v poriadku,“ myslí si.

Právnik František Pažitný dodáva, že vláda má, samozrejme, právo legislatívnej iniciatívy a môže do Národnej rady podať nový návrh novely trestného zákona. „Vzhľadom na to, že neviem, či by bola novela v Národnej rade schválená a čo by bolo jej obsahom, nedá sa hodnotiť, aký by bol ďalší postup ostatných aktérov – prezidentka, poslanci Národnej rady, atď., pokiaľ ide o podanie návrhu na Ústavný súd,“ uzavrel.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Facebook/Zuzana Čaputová, Facebook/Robert Fico, TASR, Pravda, O médiách, Teraz.sk, Facebook/Robert Fico, Facebook/Robert Fico

Najnovšie videá

Trendové videá