Uťahovanie opaskov v polícii: Civilní zamestnanci by mohli obsadiť takmer tisícku miest

  • Uvedené tvrdenie priniesol na svetlo sveta Útvar hodnoty za peniaze
  • Navrhuje aj ďalšie „novinky“
Civilní zamestnanci v polícii
Štát by týmto krokom mohol ušetriť Reprofoto: Instagram/policiaslovakia
  • Uvedené tvrdenie priniesol na svetlo sveta Útvar hodnoty za peniaze
  • Navrhuje aj ďalšie „novinky“

Takmer tisíc pracovných miest v polícii by mohli byť obsadené civilnými obyvateľmi. Informovala o tom agentúra TASR prostredníctvom portálu Teraz.sk. Uvedené tvrdenie vyplýva z analýzy Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP). Podľa neho by tak štát ušetril vzhľadom na nižšie náklady na civilných pracovníkov. 

V rámci aktualizácie revízie výdavkov analytici navrhli aj ďalšie opatrenia. Tie sa týkajú štruktúry polície, rozpočtu či odmeňovania. Podľa analýzy je počet zamestnancov polície, ako aj platy policajtov v pomere k priemernej mzde v hospodárstve porovnateľné s okolitými krajinami.

V roku 2022 predstavovala priemerná mzda policajtov 2 085 eur. Za posledných 5 rokov rástla vyšším tempom ako priemerná mzda zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním, ale pomalšie ako mzda vojakov.

„Táto analýza ukazuje, že revízie výdavkov nie sú automaticky len o hľadaní priestoru na úspory. Kvalita policajných služieb sa dá zvýšiť napríklad správnym rozložením síl v regiónoch a po vzore iných krajín aj zavedením verejného hodnotenia práce polície,“ informoval riaditeľ ÚHP Martin Haluš.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Polícia SR (@policiaslovakia)

Podľa odborníkov nie je životne dôležité, aby napríklad pri vydávaní dokladov bol za priehradkou ozbrojený služobný zamestnanec s hodnosťou kapitána. Takúto prácu by mohli vykonávať aj spomínaní civilní zamestnanci.

Analytici navrhujú v rámci existujúcich kapacít posilniť útvary určené na prevenciu a objasňovanie kriminality. Pozrieť sa podľa nich treba aj na rozdelenie policajtov v regiónoch.

Počet prípadov na policajta sa medzi niektorými policajnými obvodmi líši až štvornásobne. S rastúcim počtom trestných činov na policajta pritom klesá ich objasnenosť,“ uviedli v revízii.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ministerstvo financií SR (@ministerstvo.financii.sr)

ÚHP taktiež upozorňuje, že Slovensko predstavuje jedinú krajinu V4 so špecializovaným odborom železničnej polície. Úlohy mýtnej polície v mnohých krajinách častokrát vykonávajú civilné inštitúcie.

Hlavným cieľom či podstatou tohto kroku je možnosť ušetrenia finančných prostriedkov. Aktualizovanú revíziu výdavkov Ministerstva vnútra SR (zameranú na Policajný zbor) uverejnilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky.

V hre je aj hodnotenie policajtov

Medzi predloženými opatreniami zaviedli aj každoročné hodnotenie polície. „Navrhujeme zaviesť komplexný systém hodnotenia policajných služieb, ktorý by sa, okrem iného, zameral na meranie postojov verejnosti k práci polície a viktimizácie, teda aj nenahlásenej kriminality,“ vysvetlil analytik ÚHP Patrik Pružinský.

Súčasťou hodnotenia by mal byť aj prieskum verejnej mienky, ktorý by realizovala niektorá z výskumných agentúr.

Aktuálne na Slovensku pôsobí približne 20 500 policajtov. Transparentnosť a atraktivitu práce v polícii by podľa ÚHP zvýšili jasnejšie pravidlá pre priznávanie príplatkov.Systém odmeňovania v Policajnom zbore je neprehľadný a môže na policajtov pôsobiť demotivačne,“ podotkli s tým, že existuje 20 rôznych príplatkov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Polícia SR (@policiaslovakia)

Ďalšie opatrenia sa týkajú napríklad zreálnenia počtu tabuľkových miest so súčasným stavom počtu policajtov a rozpočtovými možnosťami rezortu či úpravy programového rozpočtovania tak, aby sa znížil podiel inde neklasifikovaných výdavkov v rozpočte Ministerstva vnútra SR z 20 percent na päť.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Teraz.sk, Ministerstvo financií SR

Najnovšie videá

Trendové videá