„Útechou a oporou mi bude to, že kráľovná bola široko rešpektovaná,“ uvádza nový kráľ Británie Karol III.

  • Princ Charles mal len tri roky, keď sa jeho matka Alžbeta stala kráľovnou
  • V roku 2011 sa stal najdlhšie čakajúcim následníkom trónu v britskej histórii
Charles prince
Kráľ Karol III. Twitter/Charles prince
  • Princ Charles mal len tri roky, keď sa jeho matka Alžbeta stala kráľovnou
  • V roku 2011 sa stal najdlhšie čakajúcim následníkom trónu v britskej histórii

Princ Charles sa stal kráľom Spojeného kráľovstva. Stalo sa tak vo štvrtok, v okamihu úmrtia svojej matky, kráľovnej Alžbety II. Korunovácia ho však ešte len čaká. Na svojej internetovej stránke o tom informujú odborníci z The Constitution Unit Londýnskej univerzity (UCL).

Zaručuje to zákon „Rex nunquam moritur“, čo v preklade znamená „kráľ nikdy nezomiera“. Vďaka tomu môžu prejsť na nasledovníka trónu panovnícke právomoci automaticky. Nevzniká teda stav bezvládia.

Titul Hlavy Spoločenstva národov (Commonwealth) síce dedičný nie je, Charles však zdedí aj ten. Dôvodom je vyhlásenie z roku 2018, v ktorom hlavy vlád jednotlivých súčastí Commonwealthu potvrdili prechod titulu po úmrtí kráľovnej na Charlesa.

Spojené kráľovstvo je jediná európska monarchia, v ktorej sa korunovácie panovníkov stále vykonávajú. Korunovácie sú pritom platené z vládneho rozpočtu.

Charlesa môžu korunovať za kráľa pod menom, ktoré si vyberie sám. Na tento moment sa Charles pripravoval celý život. Na rozdiel od svojej matky, ktorá začala vládnuť ako 26-ročná, začína Charles panovať ako starý muž.

Nového panovníka čaká návšteva všetkých štyroch častí kráľovstva, rovnako ako prijatie sľubov poslancov oboch komôr britského parlamentu. Mnohí dlho tvrdili, že kráľovná by mala pre svoj vek abdikovať a na trón „pustiť“ Charlesa. Takto jednoducho to však nie je legislatívne možné.

Pozbaviť sa panovníckej moci možno len regentstvom alebo abdikáciou, pričom oboje by si vyžadovalo kroky vo všetkých 15 oblastiach Commonwealthu, kde je kráľ hlavou štátu. To, či by k takémuto kroku pristúpil Charles a trón by prenechal synovi Williamovi, však podľa odborníkov nie je pravdepodobné.

Kto je Karol III?

Charles bol najstarším synom britskej kráľovnej Alžbety II. a jej manžela princa Philipa. Princ Charles, dnes už kráľ Karol III., nový britský monarcha, má sedemdesiattri rokov a následníkom trónu sa stal v roku 1952, v momente, ako sa jeho matka Alžbeta II. stala kráľovou. 

V roku 2011 sa stal najdlhšie čakajúcim následníkom trónu v britskej histórii. Narodil sa v roku 1948, teda mal len tri roky, keď sa jeho matka Alžbeta stala kráľovnou.

Charles nebol výstrednou postavou z kráľovskej rodiny, ani stredobodom žiadnych bulvárnych útokov, no k jednému výstrednému životnému okamihu v jeho živote, aj v živote iných, predsa len došlo. Bol to práve rozvod s jeho manželkou, princeznou Dianou, a celý rad udalostí týkajúci sa tejto okolnosti. Neskôr, po dlhoročnej známosti, si vzal svoju lásku Camillu Parker-Bowlesovú.

Ako bolo spomenuté, jeho prvou manželkou bola Diana Spencerová. Diana a Charles mali spolu dve deti, a to princa Williama a princa Harryho. 

Nový kráľ je silným priaznivcom environmentálneho prístupu riešenia súčasných problémov sveta a podporuje napríklad využívanie biopotravín, udržateľný rozvoj vidieka, ekologického hospodárenia, ochranu a rekonštrukcia historických stavieb. Taktiež však patrí medzi kritikov modernej architektúry.

V jeho vlastnom záujme sa angažuje pri ochrane ekosystému Transylvánie a podporuje rekonštrukciu rumunských historických pamiatok.

„Často sa vyjadruje k zmenám klímy a vyzval napríklad hlavy štátov a vlád, aby spolupracovali s predstaviteľmi biznisu a súkromného sektora na spoločnom riešení klimatickej krízy, politikov obvinil z nečinnosti,“ uvádza TA3.

„Oči a nádeje celého sveta sa upierajú na vás,“ povedal kráľ Karol III. v novembri 2021 na klimatickej konferencii OSN v škótskom Glasgowe.

Počas summitu Commonwealthu v apríli 2018 kráľovná Alžbeta nominovala Charlesa, aby sa stal jej nástupcom na čele združenia 53 krajín Británie a jej bývalých kolónií.

„Je mojím úprimným želaním, aby Commonwealth naďalej ponúkal stabilitu a kontinuitu pre budúce generácie a rozhodla, že princ z Walesu by jedného dňa mal pokračovať v dôležitej práci, ktorú začal môj otec v roku 1949,“ povedala.

Krátko nato lídri Commonwealthu oznámili, že sa riadia prianím kráľovnej. „Uznávame úlohu kráľovnej pri presadzovaní Commonwealthu a jeho národov. Ďalšou hlavou Commonwealthu bude jeho kráľovská výsosť princ Charles, princ z Walesu,“ uviedli vo vyhlásení.

Kráľ taktiež rád maľuje, vystavoval a predal mnoho diel a tiež publikoval knihy o maľovaní. Na jeho obrazoch sú väčšinou krajinky či hrady. Jeho široký záujem o historickú architektúru ho niekoľkokrát zaviedol aj na Slovensko. 

https://twitter.com/royalfamily/status/1567936934290329608?s=46&t=L_fpKTlmDakIysRLz6hbjg

Nový britský panovník Karol III. vo štvrtkovom vyhlásení po úmrtí jeho matky, kráľovnej Alžbety II., uviedol, že dnešok je „okamihom obrovského smútku pre mňa a všetkých členov mojej rodiny“.

Karol III. vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnom účte kráľovskej rodiny na Twitteri, vyjadril „hlboký smútok z úmrtia váženej Panovníčky a milovanej Matky“.

„Viem, že jej stratu budú hlboko pociťovať (ľudia) naprieč celou krajinou a Commonwealthom, ako aj mnohí ľudia na celom svete,“ uviedol.

„Počas tohto obdobia smútku a zmeny bude pre mňa a moju rodinu útechou a oporou vedomie toho, že kráľovná bola široko rešpektovaná a ľudia k nej pociťovali náklonnosť,“ píše sa vo vyhlásení.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, TA3, red., twitter

Najnovšie videá

Trendové videá