Uveďte svoje úspechy, alebo máte výpoveď: Musk dal federálnym zamestnancom radikálne ultimátum

  • Elon Musk je súčasťou prístupu Donalda Trumpa
  • Jeho plánom je znížiť počet zamestnancov federálnych inštitúcií
  • Používa na to dosť nevyberané metódy
Elon Musk tlačí na zamestnancov
Ilustračné foto Wikipedia Commons
  • Elon Musk je súčasťou prístupu Donalda Trumpa
  • Jeho plánom je znížiť počet zamestnancov federálnych inštitúcií
  • Používa na to dosť nevyberané metódy

Elon Musk sa chopil svojej úlohy energicky. Americkí federálni zamestnanci čelili cez víkend neočakávanému ultimátu. V e-maile, ktorý dorazil do ich schránok v sobotu popoludní, boli vyzvaní, aby do pondelka predložili zoznam svojich pracovných úspechov z uplynulého týždňa – alebo odstúpili, uvádza BBC.

Tento krok je najnovším ťahom administratívy Donalda Trumpa v snahe výrazne zredukovať počet federálnych zamestnancov. Za touto výzvou stojí Elon Musk, miliardár a Trumpov blízky spojenec, ktorý vedie Department of Government Efficiency (DOGE). Ide o externú skupinu poverenú znižovaním vládnych výdavkov a prepúšťaním zamestnancov.

Na svojej sociálnej sieti X oznámil, že zamestnanci čoskoro dostanú e-mail so žiadosťou o zoznam ich pracovných výsledkov. A že reakcia je dôležitá, pretože „neodpovedanie bude považované za rezignáciu“.

Elon Musk rozdelil federálne inštitúcie

E-mail s predmetom „Čo ste urobili minulý týždeň?“ bol odoslaný z oddelenia ľudských zdrojov (HR) a požadoval päť bodov, ktoré zhrnú prácu zamestnanca za uplynulý týždeň. Podľa vyjadrenia Úradu pre správu zamestnancov (OPM) bol e-mail oficiálny a súčasťou snahy zabezpečiť efektívnu a zodpovednú verejnú správu.

Nie všetky vládne inštitúcie však tento krok podporili. Nový riaditeľ FBI Kash Patel vyzval zamestnancov FBI, aby pozastavili odpovede na e-mail z OPM a ubezpečil ich, že „FBI má vlastné interné postupy hodnotenia zamestnancov“. 

Podobný postoj zaujalo aj Ministerstvo zahraničných vecí, ktoré upozornilo svojich zamestnancov, že komunikovať budú prostredníctvom interných kanálov.

Americká federácia vládnych zamestnancov (AFGE), najväčší odborový zväz zastupujúci federálnych pracovníkov, tvrdo kritizovala tento krok. Prezident odborov Everett Kelley označil výzvu za krutú a neúctivú a pohrozil právnymi krokmi v prípade neoprávneného prepúšťania.

„Je neakceptovateľné nútiť stovky tisíc veteránov, ktorí slúžia vlasti v civilnej službe, aby sa zodpovedali nevolenému miliardárovi, ktorý nikdy nepracoval jedinú hodinu vo verejnom sektore,“ uviedol Kelley.

Musk však na kritiku reagoval ďalšími vyjadreniami na platforme X. Tvrdil, že už dostal veľké množstvo odpovedí a naznačil, že zamestnanci, ktorí odpovedali rýchlo a vecne, by mohli byť povýšení. Okrem toho bez dôkazov tvrdil, že vo vládnych radoch existujú prípady podvodov, kde sú mzdy vyplácané neexistujúcim zamestnancom alebo ľuďom, ktorí už nežijú. Toto tvrdenie žiadnym spôsobom nedoložil. 

Paralely s Twitterom a Trumpova podpora

Stratégia Elona Muska pripomína jeho prístup pri kúpe Twitteru (teraz X) v roku 2022, kde dal zamestnancom ultimátum, aby sa zaviazali k extrémne tvrdému pracovnému tempu, alebo odišli. V prípade federálnych zamestnancov sa podobný prístup stretol s ešte väčším odporom.

Donald Trump však kroky Muska opakovane podporil. Na platforme Truth Social ocenil jeho snahu o zmenšovanie štátneho aparátu. Zároveň Muska vyzval, aby bol v týchto krokoch ešte agresívnejší. Na zhromaždení CPAC Trump vyhlásil: „Odstraňujeme nepotrebných, neschopných a skorumpovaných byrokratov. Chceme menšiu a efektívnejšiu vládu s najlepšími ľuďmi.“

V posledných týždňoch boli už tisíce zamestnancov IRS, Pentagónu a Federálneho úradu pre letectvo (FAA) prepustené v rámci širšej stratégie znižovania počtu zamestnancov.

Záver

E-mail od Elona Muska opäť rozprúdil debatu o rovnováhe medzi efektivitou vlády a ochranou práv zamestnancov. Kým niektorí tento krok vnímajú ako nevyhnutnú snahu o optimalizáciu verejného sektora, iní varujú pred ohrozením demokracie.

Vidia v tom aj destabilizáciu štátnej správy. Vývoj ukáže, či federálni zamestnanci ustúpia tlakom, alebo či odbory dokážu zastaviť tieto razantné zmeny.

Čítajte viac z kategórie: Donald Trump

Zdroj: BBC

Najnovšie videá

Trendové videá