ÚVZ SR varuje pred nebezpečnými výrobkami. Mohli preniknúť na slovenský trh, nepoužívaj ich

  • Ide o vlasovú aj dekoratívnu kozmetiku
  • Tieto výrobky je vhodné vrátiť do predajne
Na snímke sú ženy v drogérii
Ilustračná fotografia TASR/Daniel Veselský
  • Ide o vlasovú aj dekoratívnu kozmetiku
  • Tieto výrobky je vhodné vrátiť do predajne

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ) upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré sa mohli dostať aj na slovenský trh. Tieto produkty boli nahlásené do systému Safety Gate Rapex, európskeho systému na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch, kontrolnými orgánmi vo Fínsku, Taliansku, Litve a Českej republike.

Podľa informácií ÚVZ SR sa medzi problematickými výrobkami nachádzajú produkty s nepovolenými zložkami, ktoré môžu predstavovať riziko pre zdravie. Niektoré z nich obsahujú zámerne pridanú látku Perfluorononyl dimethicone, čo je zlúčenina príbuzná kyseline pentadekafluóroktánovej. Výrobok nie je v súlade s nariadením EP a Rady (EÚ) 2019/1021 z 20. júna 2019 o perzistentných organických látkach.

Úrad verejného zdravotníctva dôrazne vyzýva spotrebiteľov, aby si skontrolovali zoznam nebezpečných kozmetických výrobkov dostupný na webovej stránke Európskej komisie. Ak si si niektorý z týchto výrobkov zakúpil, neodporúča sa ho ďalej používať a je vhodné ho vrátiť do predajne.

Pri nákupe kozmetiky si vždy vyberaj produkty od overených výrobcov a pozornosť venuj aj zloženiu. Na aktuálnom zozname nebezpečnej kozmetiky sa nachádza 44 výrobkov, niektoré z nich môžeš mať doma aj ty. 

Vlasová kozmetika 

Kondicionér na vlasy

Medzi nebezpečnými kozmetickými výrobkami sa nachádza aj známy kondicionér na vlasy značky L’Oréal Paris. Výrobok sa predáva v plastovej fľaši, má 200 ml.

Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka – Butylphenyl Methylpropional. Ide o syntetickú parfumovú látku, ktorá sa v kozmetike bežne používala pre svoju príjemnú vôňu.

V posledných rokoch sa však objavili dôkazy o jej škodlivých účinkoch na zdravie, a preto bola v EÚ zakázaná pre použitie v kozmetike od marca 2022.

kondicionér
zdroj: uvrsr.sk

Dezodorant 

Úrad považuje za nebezpečný aj ďalší výrobok, tentokrát ide o guľôčkový dezodorant značky Nivea. Ide o kozmetický výrobok v modrej plastovej fľaši s modrým uzáverom, ktorý má 50 ml. Tento výrobok bol zistený v Českej republike. 

deodorant
zdroj: uvzsr.sk

Šampón 

Nebezpečný je aj šampón značky Garnier. Ide o šampón v plastovej fľaši o objeme 250 a 400 ml. Výrobok bol zistený v Taliansku a aj v tomto prípade v ňom bola nájdená nebezpečná látka Butylphenyl Methylpropional.

šampón
zdroj: uvzsr.sk

Nebezpečná dekoratívna kozmetika 

Úrad verejného zdravia upozorňuje aj na dekoratívnu kozmetiku. Nebezpečná je napríklad linka na oči značky LH Comestics Crayon. Je hnedej farby a je zabalená v čiernej kartónovej škatuľke. Výrobok bol zistený vo Fínsku.

Nebezpečná je tiež ceruzka na pery zabalená v čiernej kartónovej škatuľke značky Diego dalla Palma. Aj tento výrobok bol zistený vo Fínsku. 

Ak máš citlivú pokožku alebo sa obávaš spomínanej látky Butylphenyl Methylpropional (BPMP), vyberaj si kozmetiku bez parfumu alebo s prírodnými vôňami z esenciálnych olejov.

Mnoho kozmetických značiek dnes ponúka produkty s certifikátmi pre bio kozmetiku alebo prírodnú kozmetiku. Tieto produkty zvyčajne neobsahujú BPMP ani iné škodlivé látky.

Zdroje: ÚVZ SR, AI, europa.eu

Najnovšie videá

Trendové videá